Kırdığımız Oyuncaklar

7,9/10  (16 Oy) · 
77 okunma  · 
15 beğeni  · 
789 gösterim
Yoksul olsa da bir yığın oyuncak yapardı babası, Hans Christian Andersen'e. Ayakkabı tamircisi olan babasının hünerli ellerinden çıkan bez kuklalar ve onları oynattığı sahne, Danimarkalı ünlü yazarın çocukluğunda en çok sevdiği oyuncaklar olur. Andersen, kendisini 1841 yılında İstanbul'a taşıyan geminin küpeştesinde "Züleyha" adlı altı yaşındaki bir kız çocuğuyla ahbaplık kurmayı başarır. Evet, bu bir başarıdır; çünkü Türk çocukları yabancılarla muhatap olmamaları konusunda sıkı tembihlidirler. Ama Andersen, dizlerine bile oturtur Züleyha'yı. Bu dostluğun başlangıcı ise bir oyuncaktır: "Bana oyuncağını gösterdi, her iki kulağının arkasında minicik birer kuş bulunan at biçimindeki bir su testisiydi bu; Türkçe konuşabilsem hemen bu oyuncağa dair bir masal uydurup anlatırdım ona."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789944887588
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rıfat ÇELEBİ 
27 Eki 2015, Kitabı okudu, 8 günde, 7/10 puan

Oyuncak tren ve arabalarla kağıttan uçak ve gemilerle,tahta atlarla ülke ülke gezip zamanda yolculuk yapacaksınız.Canlanan ve duygulara bürünen oyuncakların sevimli hikayeleri karşılayacak sizi durduğunuz yerlerde.Her soluklanmada damağınızda horozlu şeker tadı kalacak.Kitap Gaziantep Oyuncak Müzesini öğrencilerimle birlikte gezerken uyanan duyguları yeniden uyandırdı bende.Kitaptan okul öncesi öğretmenleri,oyuncaklarını hatırlayıp eskileri yad etmek isteyenler,çocukluğundan kopamamış,hala içinde bir çocuk yaşatanlar aynı tadı alacaklardır.Şeker tadında okumalar...

Birsen Ergün 
11 Tem 16:20, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Hiç yazarını bilmeseniz "evet, bu kitap Sunay Akın'ın" diyeceğiniz bir kitap. Hikâyelerin kahramanları bu defa oyuncaklar. Yine o alıştığınız lirik anlatımla bilginin özsuyuna ulaştığınız sayfalardan oluşuyor. Ve bir başka güzel yanı da bu kitapta bahsedilen oyuncakların bazıları şu an Oyuncak Müzesinde...

Melek Macit 
03 Eyl 23:42, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İçinde oyuncakları barındıran, çeşitli zamanlardan,mekanlardan,insanlardan beslenmiş 40 hikayeden oluşan bu kitap yeri geldi üzdü, yeri geldi tarihin o yaşanmaması gereken olaylarına lanet ettirdi, yeri geldi şaşırttı ve özellikle kitabın son cümlesi olan yazarın babasının sözüyle gülümsetti.
Doğruyu söylemek gerekirse kitabın yıllardır evimde bulunması ve ilgimi çekip de okumamam benim önyargılarım sebebiyleymiş. Kitap kesinlikle beklediğim gibi değildi. Olumlu anlamda söylüyorum tabi ki çünkü kapağına ve adına bakınca içinden Rıfat Ilgaz'ın , Anne Frank'ın, Nazım Hikmet'in çıkacağını beklemiyordum doğrusu. Hikayelerin başında yüzümüzde tebessüm oluşturan o çocuklar Nazım Hikmet gibi çocuk olmak olgusuyla hiç bir arada düşünmediğim insanlar, yazarlar, şairler, ressamlar çıkınca şaşırdım ve bana düşündürttüğü şey babamın da belki zamanında tahta kamyonlar, tenekeden yaptığı oyuncaklarla oynamış olduğu oldu. Bunu daha önce hiç düşünmemiştim, doğduğu günden beri geçimini sağlamak için çalışıyordu hiç çocuk olmamıştı sanki benim babam.
O yüzden eğer bunu okuyorsanız sizden de aynı şeyi yapıp babanızı sokakta oyuncağıyla oynayan küçük bir çocuk olduğu zamanki gibi düşünmenizi isterim.
Keyifli okumalar :))

ozi. 
17 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Oyuncaklarin hikayelerinin yani sıra bir marangoz ciragi olan kucuk cocugun kucuk kuklalar yapip arkadaslarini eylendirdikten yillar sonra kendi sanat merkezini acmasi gibi suprizlerle dolu bir kitap .okumali kirilan oyuncaklarin kirik hikayesini ....

Hakan Şanal 
19 May 16:14, Kitabı okudu, Puan vermedi

Anlattığı hikayelerle, verdiği bilgilerle bize ışık tutan ve hayatta güzel şeylerin de olduğunu gösteren Sunay Akın'dan güzel bir eser. Yer verdiği her hikaye çok kıymetli. Birini diğerinden üstün tutmak olmaz kesinlikle.

Molla Mihyedîn 
11 Eki 22:18, Kitabı okudu, 9/10 puan

İstanbul Oyuncak Müzesinin kurucusu Sunay Akın yine oyuncaklar peşinde insanları bi öyküden diğerine, bir tarihten başka bir tarihe ve bir oyuncaktan diğer oyuncağa götüren sıcak ve samimi yazıları tüm okurları sarıyor.

Kitaptan 24 Alıntı

Jazz 
09 May 23:29, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Batmaz Feneri
İstanbul, iki adasını dalgalara kurban vermiş bir kenttir. Bostancı açıklarındaki kayalıklar üzerinde bulunan Batmaz Feneri, kuzeyden gelen şiddetli dalgalara dayanamamış ve bin yıl içinde yok olmuş iki adadan biridir. Öteki ada ise, Maltepe açıklarındaki Vordonos Feneri'nin ışık çaktığı kayalıklardır. Her iki adanın üzerinde yapılar olduğu, hatta Vordonos Adası'nda bir manastır inşa edildiği de bilinmektedir.

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 31)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 31)
elif dinç 
06 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yüreğim ıslaktır benim
Kuytularda ağlamaktan
Ve hafif uçuktur rengi
Kurusun Diye kaç kez
Güneşe asılmaktan...

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay AkınKırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın
Jazz 
11 May 22:55, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Aşiyan
Aşiyan Mezarlığı'nda üç şairin kabri birkaç adım ötededir birbirinden: Orhan Veli, Turgut Uyar ve Onat Kutlar. .

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 62)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 62)
Jazz 
 14 May 22:10, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Sivas
Tarih 11 Ocak 1994 ... Yargıç, Makbule Çimen' den, eşi Nesimi Çimen'le birlikte, 34 insanı diri diri yakan katilleri teşhis etmesini ister ... Sivas'ta insanlık tarihinin en büyük, en acı katliamlarından birini gerçekleştirenlerin yüzlerinde gezinir · bir süre Makbule Çimen'iri gözleri. .. Ve mahkeme salonunda acılı kadının şu sözleri yankılanır: "Şu anda herhangi bir genci gösteremem. Emin değilim. Vicdanım sızlar! .."

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 115)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 115)
Jazz 
12 May 22:05, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitap
Kitap okuyan anne ve baba yalnızca ev değil, Dünya Barışına da katkıda bulunur!
Birilerinin kumtorbalarını yığarak yaptıkları cephelerde çocuklarımızın ölmesini istemiyorsak, evlerimizdeki kütüphanelerimizi yeni kitaplarla durmadan genişletmeliyiz. Biz durursak, onlar öne geçecektir; bunu da
unutmamalıyız.

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 80)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 80)
Jazz 
11 May 23:17, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Hasan Tahsin
Silahlardan, kurşunlardan arındırılmış bir tarihtir insanlığa yakışan; bağımsızlığın, düşünce özgürlüğünün, insan haklarının, bilimin ve sanatın tarihidir. 'İlk Direniş' yerine 'İnsan Hakları' da denilebilir o okulun adına. Hani, bize bugüne kadar bir yazısını bile okutmadıkları, bizim de merak etmediğimiz Hasan Tahsin'in gazetesi olan
'İnsan Hakları'! ..

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 73)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 73)
Jazz 
08 May 22:47, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Uykuya dalmakta olan bir insan, ne de çok benzer bir denizaltıya. Dalış sırasında kapakları kapanır denizaltının; uykudan önce de insanın gözkapakları!.. Her ikisi de içinde yüzmektedir bir sessizliğin ... Hem dünyada, hem de apayrı bir diyardadırlar; denize dalan denizaltı da, uykuya dalan insan da!

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 23)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 23)
Jazz 
11 May 23:06, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Saat kulesi
Osmanlı'dan günümüze kalan saat kulelerinin 72 tanesi ülkemiz sınırları içindedir. Ne yazık ki, 20 tanesinin yerinde yeller esiyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun mirası olan ama sınırlarımız dışında kalan saat kulelerinin sayısı da 72'dir!

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 67)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 67)
Jazz 
14 May 22:36, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Naziler
Auschwitz toplama kampında, fırınlarda yakılarak öldürülen on binlerce insandan geriye kalan ayakkabılar, saçlar, gözlükler, protez kollar, bacaklar ve dah,a nice eşya sergilenmektedir. Bu eşya tepeleri, katliamın korkunçluğunu rakamların dünyasından sıyırıyor. Orada kaç çift ayakkabı ya da kaç tane gözlük olduğunu düşünemiyorsunuz.

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 133)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 133)
Rıfat ÇELEBİ 
 20 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Deniz kıyısı bir oyun alanıdır her çocuk için. Siz, çakıltaşı toplayanların iri bedenlerine aldanmayın sakın; birer çocuktur aslında onların her biri. Oyuncakçı dükkanının raflarında bir oyuncak beğenmekten hiçbir farkı yoktur, sahilde çakıltaşı aramanın. Her ikisinde de düşler denizinin kıyısında gezinir insanın bakışları.

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 26)Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın (Sayfa 26)
3 /