Kuşlar da Gitti

8,2/10  (55 Oy) · 
155 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.875 gösterim
Kuşlar da Gitti, İstanbulun çürüyen, kirlenen yüzü ve insanlığın da şehirle birlikte yok oluşunun romanıdır. Kuşların bir zamanlar mekan tuttuğu İstanbulda çocuklar onları yakalayarak cami, kilise ve singogların kapılarında azat buzat beni cennet kapısında gözet diyerek satarlar. Ancak çocuklar satamadıkları kuşları yemek zorunda kalırlar.
 • Baskı Tarihi:
  1994
 • Sayfa Sayısı:
  79
 • ISBN:
  9789750807219
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Songül 
06 May 2016, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap Yaşar Kemal'i hiç okumamayı tokat gibi çarptı yüzüme, emin olun büyük bir mahrumiyet.

Kitabımız Istanbul'da cami,kilise,sinegog vs. önlerinde kuşları "azat buzat beni cennet kapısında gözet" diyerek satan çocukların hikayesi.Çocuklar kuşları yakalayıp,kafese koyduktan sonra meydanlara götürür para karşılığı saliverilmesini sağlarmış.Eskiden çok iyi para kazandıran bu iş artık pek de karlı değil.Bu yüzden çocukların yaşadıkları üzerinden insanların merhamet ve acıma duygularına,insanlık değerlerine bu taraftan bir bakış açısı.Ve işin garip yanı kitabı okurken bir kere bile kuşları yakalayan çocuklara değil de onların özgürlüklerini satın almayan insanlara kızıyorsunuz.

Bekir İstanbul 
14 Şub 2016, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Açıkcası "Ağrı Dağı Efsanesi" nden aldığım tadı bulamadım. Benzer fırça darbeleri, benzer dokunuşlar fakat hayır, aynı tat değil. Konu biraz kısır kalmış ve kendini tekrar etmiş... Kuş yakalamaya çalışan çocukların "azat buzat beni cennet kapısında gözet" diye tuttukları kuşları satmaya çalışmaları... Hayri, Semih ve Süleyman üçü de hayatın zorluklarını görmüş çocuklar, üçünün de ayrı fakat aynı hikayesi; yoksulluk, hayatta kalma mücadelesi. Fakat ana tema hep aynı; kuş yakalama, kuş satma. Hemingway'in "Yaşlı Adam ve Deniz" romanı da konu olarak sadece balığı yakalamak ve evine götürmek gibi olsa da beni hiç sıkmamıştı. Yaşar Kemal şüphesiz çok büyük bir yazar fakat her büyük yazarın her kitabı büyük olmuyor.

Celal Uslu 
10 Mar 2016, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

Konusu bakımından çok ilginç bir kitaptı benim için.

Yaşar KEMAL ile İstanbul semtlerinde dolaşmaya çıktım, her semtin kendine has insanını tanıdım. En çok da Dolapdere betimlemelerine takıldım kaldım.

Betimleme demişken, bazı sayfalarda doğa ve insan tasvirleri tekrar ediyormuş gibi geldi.

Sosyolojik açıdan toplumların zamanla farklı kültür ve yaşayış biçimlerine evrilmesi sürecini mercek altına alma konusu beni her zaman heyecanlandırmıştır. Kuşların üzerinden İstanbul toplumunun yaşam biçimlerinin değişimine ışık tutulmuş, ama daha derine inilebilirdi. Söz konusu Yaşar Kemal olunca haliyle insan daha fazlasını bekliyor.

salih 
07 May 2016, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Spoiler içerir.
Konusunu İstanbul’dan alan bu kısa romanda kuşların bir zamanlar mekan tuttuğu İstanbul ‘da çocuklar onları yakalayarak cami, kilise ve sinagogların kapısında, insanların çok olduğu meydan ve parklarda “azat buzat beni cennet kapısında gözet” diyerek satmaları ve bu şekilde geçinmeye çalışmaları anlatılır.
İstanbul'un çürüyen,kirlenen yüzünün ve insanlığın da şehirle birlikte yok oluşunun romanıdır. Değişen İstanbul değil insanlıktı.İnsanlığın ve onunla birlikte İstanbul'un yavaş yavaş yok oluşunun kuş avlayıp satarak para kazanmaya çalışan çocukların gözünden bakıyor.Yükselen binalara bakıp yeşili göremediklerinde kuşların gitmesi insanın içini acıtıyor.İstanbul'un ve orada yaşayan insanların değişen yüzünü kuş satan çocuklar üzerinden şahane bir şekilde betimlemiş. Kızgınlık kuşları özgür bırakmayan insanlara çocuklara kızamıyorsunuz.

Derya Yalınkılıç 
 08 Şub 2016, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Yaşar Kemal kaleminin gücünü bir kez daha göstermiş. Kendine has anlatım tarzıyla, betimlemeleriyle hayranlıkla okutturuyor kendini. :)
İstanbul'un şehirleşmesiyle birlikte azalan kuş sayısından, toplumun yozlaşmasından ve kaybedilen değerlerden söz etmiş. Her şeye rağmen umudunu yanında taşımış hep. Yine de hüzünlü sondan kaçamamış.
İncecik kitapla içinizde bir yerlere dokunmuş usta yazar.
Hala okumadıysanız okuma listenize ekleyebilirsiniz :)

rafet demir 
25 Kas 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kuşların azat buzat edilmesinden yola çıkarak toplumun bireylere, hayvanlara ne kadar duyarsızlaştırdığını anlatıyor. İnce Memeddeki gibi Çukurovanın ezilenlerini değil, İstanbul'un ezilenleri konu edilmiş. Hikayeyi anlatan kişiden hiç bahsedilmemesi, hikayenin kahramanlarından olmasına rağmen isminin bile geçmemesi ayrı bir merak uyandırıyor insanda. Bir solukta okunabilecek bir kitap.

Şeyda 
02 Kas 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yaşar Kemal’in Kuşlar da Gitti kitabı eski İstanbul’u İstanbul’un insanlarını ve kuşların İstanbul’u mekan edişini anlatır. Eski İstanbul’da her tarafta kuşlar vardır ve kuş satmak çocuklar için o zamanların geçim kaynağıdır. Roman üç çocuğun etrafında gelişir. Bunlar, Semih, Hayri ve Süleyman’dır. Bu üç çocuk kuşları, petaniya dedikleri hile ile yakalar, kafese koyup tanesini iki buçuk veya beş liraya satarlar. Satarken genellikle ‘’azat buzat beni cennet kapısında gözet’’ cümlesini kurarlar.
Kitapta yazar bizlere İstanbul’un durumunu kuş satan insanların gözüyle, kitapta kahraman anlatıcı olarak anlatıyor. Kuşçuluk geleneği İstanbul’da büyük yer kaplarken, sonradan bu geleneğin yok olmaya başladığını anlatır ve bu durumu da insanların sevgisinin azalmasına bağlar. Çünkü satarken azat buzat kelimelerini sıkça kullanırlar. Bu kelimeleri kullanmalarına rağmen, insanların kafesteki kuşlara acımayıp bakmadan geçtiklerini anlatır. Böylelikle toplumsal bir eleştiri dikkat çeker. Sonunda üzücü son yaşanır ve çocuklar kuşları satamayarak yerler. Yazar mekânı çoğunlukla Dolapdere ve Florya’da ele alır. Dolapdere’nin her insanı barındırdığı ve karmaşık olduğunun, hayatla mücadele eden insanların barındığı bir yer olarak betimler. Karakterlerin hayatını anlattığı kadarıyla onları İstanbul’a sürükleyen şeyin kuşçuluğa merakı değil, zorunluluğu ve geçinmek için bu işi yaptıkları anlaşılır. Karakterler üzerinde biraz daha durabilirdi. Örneğin Semih’in gittikten sonra ne yaptığı anlatılmamıştı. 

M.Ali BARAN 
06 Mar 2016, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kuşlar da gitti romanında, Yaşar KEMAL ilk defa farklı bir konuyu ele alıyor. İstanbul'un zamanla değişen yüzüne, kuş avlayıp satarak, hayata tutunmaya çalışan çocuklar Semih, Hayri ve Uzun Süleyman'ın gözünden bakıyor. Kuşların yakalanıp azat pusat satılmasının artık kimsenin umurunda olmadığını, kuşları seven insanların azaldığını, şehirle birlikte insanların huylarının da değiştiğinden dert yanıyor. Yazar zamanın değişimini o kadar güzel anlatıyor ki, ister istemez etkisinde kalıyorsunuz. Bence okumaya değer bir kitap

mesut.içke 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

KUŞLAR DA GİTTİ romanı yaşar kemalin tek kanatlı bir kuş romanina benzer bir kurgu gibi gözüküyor fakat her ikisinin tadı bambaşka herkese tavsiye ederim bir solukta bitecek tasvirlerin babasının hic bir romanını kaçırmamak gerek.

niluferinkitapligi 
05 Eki 2016, Kitabı okudu, 7/10 puan

Eski İstanbul'da bir meslektir kuşçuluk.Çocuklar kuşları yakalar,"Azad buzat,cennet kapısında bizleri gözet..."diyerek;cami,kilise,sinagog kapılarında,parklarda,simit fiyatına satarlar.Alan kişi kuşu avuçlarına alır ve azad edip göğe doğru uçurur.
Malum,İstanbul değişmiştir.Artık hemen hiç kimse,kuş azad etmek için para vermez çocuklara.Çocuklar roman boyu yalvarır büyüklere:"Sizde hiç insanlık kalmadı mı,niçin azad etmezsiniz kuşları"diye.Çocuklar şaşkındır;belki de değişen İstanbul değil,insanlıktır.
İşte böyle minik bir İstanbul romanı "Kuşlar da gitti".Okurken kuşları hapseden çocuklardan çok,Onların ümitlerini hapseden büyüklere kızdığınız bir roman.Çukurova'dan çıkınca,sözcüklerin bile gurbete düştüğü bir roman.İstanbul'dan Yaşar KEMAL'le kol kola geçmek isteyenler keyifle okusun.

2 /

Kitaptan 36 Alıntı

«İnsanlık öldü mü?» dedim.
«Yok,» dedi, «ölmedi, ölmedi ama, bir şeyler oldu, başka bir yerlerde sıkıştı kaldı herhalde?

Kuşlar da Gitti, Yaşar KemalKuşlar da Gitti, Yaşar Kemal

- "İnsanlık öldü mü?" dedim.
- "Yok" dedi, "ölmedi, ölmedi ama bir şeyler oldu, başka bir yerlerde sıkıştı kaldı herhalde?"
- "Kuşlar da gitti."
İnsanlıkla beraber kuşlar da bir bir yok oldu gitti…

Kuşlar da Gitti, Yaşar KemalKuşlar da Gitti, Yaşar Kemal
Mâsiva 
21 Mar 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

...böyle bir tek söz bile söylemeden gitmek de,sırtını dönüp gitmek de neyin nesi?

Kuşlar da Gitti, Yaşar KemalKuşlar da Gitti, Yaşar Kemal
Songül 
 05 May 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Belki bir yerlerde,bir köşelerde kuş alıp salıverecek kadar yüreği yufka birkaç insan kalmıştır,kim bilir belki.

Kuşlar da Gitti, Yaşar Kemal (Sayfa 40 - YKY)Kuşlar da Gitti, Yaşar Kemal (Sayfa 40 - YKY)

"İnsalık öldü mü?" dedim.
"Yok" dedi, "ölmedi, ölmedi ama, bir şeyler oldu, başka bir yerlerde sıkıştı kaldı herhalde?"

Kuşlar da Gitti, Yaşar KemalKuşlar da Gitti, Yaşar Kemal
böcürt 
23 Tem 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Cehennem yerinde hiç ateş yoktur, herkes ateşini burdan götürür...

Kuşlar da Gitti, Yaşar Kemal (Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları)Kuşlar da Gitti, Yaşar Kemal (Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları)
4 /