Midak Sokağı

8,2/10  (12 Oy) · 
51 okunma  · 
9 beğeni  · 
839 gösterim
Sokak benim için bütün bir dünyanın sembolüdür, dünyayı nasıl görüyorsam sokağı da öyle biçimlendirdim.
-Necib Mahfuz-

Kahire'nin yoksul bir semtinde bir arka sokak ve bu sokağın sakinleri, Necib Mahfuz'un bu çok sevilen romanının dokusunu oluşturuyor. Para hırsıyla fahişeliği seçen güzel Hamide'nin çevresinde dönen romanda Necib Mahfuz, Midak Sokağı'nın insanlarını kuşatan acıları, sevinçleri, kinleri, heyecanları ve aşkları canlı tablolarla, bir Doğu masalının büyülü havasıyla veriyor. İngiliz egemenliğinin hüküm sürdüğü dönemde yaşanan olaylarda, Kahire'nin bu arka sokağı her sayfada kendini hissettiriyor, ruhuyla, atmosferiyle, karakterleriyle okurun belleğine kazınıyor. Halkın telaşlı, kavgalı-gürültülü yaşamı sesini duyuruyor. Mahfuz'un da içinden geldiği bu hayat, romanı besleyen malzeme oluyor.

Mahallenin Şeyh Derviş'i, dilenci olmak isteyenleri para karşılığı sakatlayan Zaita, genç berber Abbas, zengin ve kadın düşkünü Elvan Salim, eşcinsel kahveci Kirşa, arabulucu Ümmü Hamide ve kızı Hamide ile Midak Sokağı, büyülü bir dünya ama bir cennet değil; Mısır'ın küçük ve eksiksiz bir kopyası.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789944756976
 • Orijinal Adı:
  Zuqaq al-Midaqq زقاق المدق
 • Çeviri:
  Leyla Tonguç Basmacı
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
sezen 
13 Oca 14:19, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, Puan vermedi

Uzun zamandır okumak istediğim bir romandı "Midak Sokağı". Öncelikle eserin dilinin gayet akıcı olduğunu belirtmeliyim. Mısır'ın ara sokaklarından birinde Midak Sokağı'nda geçiyor olaylar. Mahalle insanları zaman ve mekan içinde realist bir tutumla ele alınmış. Karakterler çeşitli ve de çok sayıdadır.

# Yoksul bir kenar mahallenin içinde yaşayan insanların olağanüstü ya da gösterişli olmayan hikayeleri, psikolojik çözümlemeleri oldukça iyi betimlenmiş. Zaman ikinci dünya savaşı yıllarıdır. İnsanlar para sahibi olabilmek, sosyal sınıf atlayabilmek için İngiliz Ordusuna yazılırlar. Savaş bitince işinden olan insanların üzüldüğünü görürüz.

#Midak sokağı kendi sakinleriyle özdeşleşmiş gibidir. Bunun dışında bir dünya hayal edenler romanda cezalandırılmış gibi geldi. Ya da bu sokak dışında bir hayat hayal edenler bunu sadece maddi kaygılar ve yükselme hırsıyla yaptıkları için, yazar, onların trajik sonlarını anlatmış bize. Necip Mahfuz'un İskenderiye'ye gitmek dışında Kahire'yi hiç terk etmediği, hatta Nobel Ödülünü almaya bile ailesinden birini gönderdiği bilinmekte. Yazarın hayatını okursanız, eserdeki otobiyografik unsurları keşfedebilirsiniz.

# Mahalle insanlarının sosyal yaşayışları, inançları, gelenekleri anlatılırken, satır aralarında eleştiriyi sezebilirsiniz.

#Kentteki İngiliz varlığının halkın duygu ve düşünce dünyalarını nasıl etkilediğini görüyoruz: Mahalle berberi Abbas iyi niyetli, dürüst ve hırsları olmayan bir gençtir. Ve hırslı, güzel Hamide'yi elde edebilmek için, onunla evlenebilmek için İngiliz Ordusu'na yazılır örneğin. Ya da kahvecilik yapan Kirşa'nın oğlu Hüseyin de burun kıvırdığı bu mahalleden kurtulmak için orduya yazılır.

Hepinize keyifli okumalar dilerim...

Birsen Ergün 
12 Tem 10:02, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sınıflar arası fark, yoksulluk, kenar mahalle, sınıf atlama çabası ve tüm bunların sonucunda yaşanan ahlaki ve manevi yıkımlar... Bu konulara benzer kurgularla hem edebiyat hem de sinema dünyasında defalarca değinildi. Hala en güncel konular, maalesef olmaya da devam edecek ve birçok kalem de yazacak. Necip Mahfuz çok içten ve duru bir anlatımla yazmış. Sayfalar bir bir ilerlerken okumuyor da dinliyor ya da yaşıyor gibi hissediyorsunuz.

Hatice Özbek 
24 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

farklı kültürlerin günlük yaşamını öğrenmek hep ilgimi çekmiştir . bu romanda da mısır halkının arasında yaşıyorsunuz . mutlaka okunmalı . tıpkı pearl bakın ana romanı gibi .

Mehmet Yılmaz 
06 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Mahfuz'un tarzı oldukça iyi, çabuk okunan bir kitap. 1940'lı yıllarda Mısır'daki bir sokağın sakinlerinin hikayelerini anlatıyor. 1988'de Nobel alan Mahfuz'un en bilinen eseri. Oldukça başarılı.

Kitaptan 1 Alıntı

Birsen Ergün 
30 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

" Bütün büyük insanlar bir zamanlar küçük değil miydi?
Evet, öyle, ama küçük insanların sonradan büyük olacağı kesin değildir. "

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 55)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 55)