Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl

8,2/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
2 beğeni  · 
489 gösterim
Orhan Kemal, Nazım'la birlikte geçirdikleri tutsaklık yıllarından benliğinde kalanları ustaca anlatıyor. Orhan Kemal'in eserini yalnızca bir anı kitabı olarak niteleyemeyiz. Bu anı notları arasında Nazım'ın kişiliğini, oradaki kişilerle olan sıcak ilişkilerini görebiliyoruz. Nazım'ın şiirlerine malzeme olan halkı, bunların onda uyandırdığı etkileri, onun onlara yaptığı etkiyi çok güzel gösteriyor. Nazım'ın bir şiiri için, bir mısra için, hatta hatta bir sözcük için yaptığı o titiz çırpınmaları farkediyor insan, ayrıca şairin yazdıkları kişileri tekrar onlara okuması güvenli bir sanatçı tavrının şaşmaz ölçüsüdür. Orhan Kemal'in ilettiği bu söz çok ilgi çekicidir: "Şiirleri hakkında Nazım'ın en kıymet verdiği ölçü halktı, o bir halk sanatkarı, her şeyden önce halk tarafından anlaşılmalı ve halkın sanatkarı olmalıdır" derdi.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789752894105
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
emre çopur 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Orhan Kemal, Nazım'la birlikte geçirdikleri tutsaklık yıllarından benliğinde kalanları ustaca anlatıyor. Orhan Kemal'in eserini yalnızca bir anı kitabı olarak niteleyemeyiz. Bu anı notları arasında Nazım'ın kişiliğini, oradaki kişilerle olan sıcak ilişkilerini görebiliyoruz. Nazım'ın şiirlerine malzeme olan halkı, bunların onda uyandırdığı etkileri, onun onlara yaptığı etkiyi çok güzel gösteriyor. Nazım'ın bir şiiri için, bir mısra için, hatta hatta bir sözcük için yaptığı o titiz çırpınmaları farkediyor insan, ayrıca şairin yazdıkları kişileri tekrar onlara okuması güvenli bir sanatçı tavrının şaşmaz ölçüsüdür. Orhan Kemal'in ilettiği bu söz çok ilgi çekicidir: ''Şiirleri hakkında Nazım'ın en kıymet verdiği halktı, o bir halk sanatkarı, her şeyden önce halk tarafından anlaşılmalı ve halkın sanatkarı olmalıdır'' derdi.

Kitaptan 4 Alıntı

Mehmet Sinan Gündüz 
11 Oca 19:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamak ne güzel şey…
Anlayarak bir usta kitap gibi
bir sevda şarkısı gibi duyup
bir çocuk gibi şaşarak
YAŞAMAK...

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 5)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 5)
Mehmet Sinan Gündüz 
02 Oca 19:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Pırıl pırıl bir gümüş tatlı kaşığında
Kırmızı gül reçelidir, çocukluk

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 40)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 40)

Nazım Hikmet
Behey!
Kara maça bey!
Sen şiirin asil kamusuyla konuşuyorsun,
ben asaletten anlamam.
Şapka çıkarmam konuştuğum dile,
düşmanıyım asaletin
kelimelerde bile.

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 4 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 4 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)

Nazım Hikmet
"Nazım Hikmet etrafındakilere iyilik etmekten zevk duyardı. Mesela, ondan borç para isterlerdi. Çok defa borç verecek parası olmadığı halde, gider, başkalarından borç alır, getirir, verirdi. O kadar ki, bazı gardiyanların bile ona borçlandığını hatırlıyorum."

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 57 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 57 - Everest Yayınları 7.Baskı 2015)
Mehmet Sinan Gündüz 
05 Oca 01:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Demek istiyorum ki, güzel bir kadının resmi şüphesiz güzeldir, ama Orta Anadolu'nun sıtmalı bir köyünde, bir deri bir kemik, fevkalade çirkin Fatma Kadın'ın okkalı bir portresi de güzeldir!

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 71)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 71)
Mehmet Sinan Gündüz 
 11 Oca 21:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şiirleri hakkında Nazım'ın en kıymet verdiği ölçü "halk"tı. O, "bir halk sanatkarı, her şeyden önce halk tarafından anlaşılmalı ve halkın sanatkarı olmalıdır!" derdi. Bundan dolayı, Memleketimden İnsan Manzaları, hapishanede her sınıf halka defalarca okumuş, anlaşılması güç yerler atılıp daha sade, daha açık yazılmıştır.

Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 78)Nazım Hikmet'le 3,5 Yıl, Orhan Kemal (Sayfa 78)