Ölümcül Yumurtalar

8,7/10  (9 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
523 gösterim
1917 Rus Devrimi'ni izleyen çalkantılı yıllar yeni bir Sovyet gerçekliğini ortaya koyarken, dâhi zooloji profesörü Persikov da canlı organizmaların üreme hızlarını artıran ve onları devleştiren yeni bir "kızıl" ışın keşfeder. O sıralarda Sovyet cumhuriyetlerindeki bütün tavukları kırıp geçiren bir salgın patlak verince, Persikov'un henüz test edilmemiş buluşu bu soruna bir çare olarak görülür… Zira bilimde ilerleme ve bu sayede düşmanlarla rakipleri geride bırakma, Stalin döneminin yol gösterici ilkesidir… Stalin'in iktidara geldiği 1924 yılında yazılmasına karşın 1928'de geçen bu bilimkurgu, iktidarın ve bilginin kötüye kullanılmasının sonuçlarına işaret eden parlak bir sistem eleştirisidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786053325161
 • Çeviri:
  Tuğba Bolat
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esra B. 
04 Eki 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yazıldığı dönemden çok, günümüz okuyucularını etkileyeceğini düşündüğüm bir kitap. Bilim ve siyasetin ,iktidarın, birbirinden çok farklı alanlar olduğunu düşünürüz. Yazar, dolaylı olarak bu konuyu çok iyi işlemiş ve aslında iktidar denilen şeyin sadece ülkeyi değil, bireyleri - beyinleri yönettiğini göstermiş. Tek solukta okunabilecek sürükleyici bir roman,keyifli okumalar.

Nurdan Atay 
03 Eki 2015, Kitabı okumadı, Puan vermedi

Ölümcül Yumurtalar'ı 1928 yılında yazmış Bulgakov ancak ne kadar da günümüzü anlatıyor. İktidarların her şeyi hiçe sayan yaklaşımlarını, bilimin amacı dışında kullanıldığında yarattığı yıkıcılığı, doğanın anormali hep elediğini anlatıyor. Diktatörlüğün baskıcı rejimini de satır aralarında veriyor bize. Bir bilim adamının bürokrasi karşısındaki acizliği. Bir sistem eleştirisi "Ölümcül Yumurtalar." Hiç uzak değil, hiç yabancı değil. Fantastik edebiyatı seven de, mesafeli duran da eğer sistemi sorguluyorsa mutlaka okumalı derim. Kitabı bana öneren arkadaşıma da ayrıca teşekkürler.

Kitap kurgusu itibariyle muazzam bir bilgi aktarımı yapıyor. Bilimle alakası olmayan insanların bile ''böyle bir şey olursa ne yaparız?'' diye soracağı bir hikaye çıkmış ortaya.Sağlam bir sistem eleştirisi. Daha geniş kapsamla insanın bilgiyi nasıl kullanacağı problemine de değinmiş. Anlatım tarzı biraz zorlayıcı. Alışkın olduğumuz kurgu anlayışından farklı. Yine de çok beğendim, yazarın diğer kitaplarını okumayı planlıyorum. ^^

UĞURCAN KOÇ 
18 Haz 14:05, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Giderek tempo kazanan ve okurken acayip keyif veren bir bilimkurgu. Bulgakov'un mizahı gerçekten çok başarılı. Bir solukta okunabilecek bir kitap. İyi okumalar.

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız