Robinson Crusoe

8,0/10  (309 Oy) · 
1.765 okunma  · 
240 beğeni  · 
6.311 gösterim
Daniel Defoe (1660-1731) Londra'da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. İyi bir akademik eğitimin ardından ticarete atıldı. Çetin ve macera dolu bir ticaret hayatının ardından siyasi yergilerle yazarlığa başladı. Gözü pek bir gazetecilik kariyeri ve pek beğenilen didaktik eserlerinin ardından, geç sayılabilecek bir yaşta onu dünya edebiyatının başköşelerinden birine yerleştiren Robinson Crusoe romanını yazdı. Defoe bu ölümsüz eserinde, gemi kazası sonucu düştüğü ıssız bir adada hayatta kalma mücadelesi veren Robinson Crusoe'nun hikâyesini ustalıkla anlatır. İnsan doğasını çok iyi tanıyan yazar güçlü kalemi ve yalın üslubuyla insanlık tarihinin her döneminde, her okurun kendisinden bir şeyler bulabileceği bir kahraman yaratmayı başarır. Çeşitli konularda pek çok eser yazan Defoe, İngiliz romanının kurucularından sayılır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053606741
 • Çeviri:
  Fadime Kahya
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 03 Eyl 02:19, Kitabı okudu, 12 günde, 9/10 puan

Eserde Robinson'un bulunduğu geminin fırtına sebebiyle kayalara çarparak parçalanmasından sonra, kurtulan tek kişi olarak çıktığı ıssız bir adadaki hayatı anlatılmaktadır.
Bir insanın elindeki imkanları en iyi şekilde değerlendirerek yaşama tutunmasını; zorluklara karşı amansız mücadelesini anlatan harika bir serüven romanı.
Eserde Robinson'un bulunduğu geminin fırtına sebebiyle yön kaybedip parçalanmasından sonra, kurtulan tek kişi olarak ıssız bir adadaki 28 yıllık hayatı anlatılmaktadır.
Ada'da ilk günlerindeki korku, zaman ilerledikçe yerini yaşamının sevincine bırakır. Sürekli çalışır Robinson. Çitlerle çevirdiği keçi sürüsü, şatosu ve kendisine arkadaşlık eden köpeği ve papağanı olur. Bu yalnızlık süresince zamanının çoğunu iş yapmakla, bunun yanı sıra kutsal kitabı okumakla sürdürür. Hakikatleri derinlemesine düşünmeye başlar; hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, kötü şeylerde bile iyiyi bulabileceğimizi, yazgının elimizde olmamakla birlikte, buna asla karşı koyamayacağımızı, ama çalışarak, azm ederek bunun üstesinden gelinebileceğini hatırlatır bizlere Robinson. Sayfaları çevirirken şunu çok düşündüm: 'İnsan yalnızken kendisini bulup, hakikatlere daha yakından bakabiliyormuş' yalnız geçen 24 yıl sonunda insan yiyen yamyamların adaya ayak basmasıyla Robinson korkmaya başlar ve binbir güçlükle önlem almaya başlar. -daha öncesinden bir ayak iziyle ortaya çıkan kuşku gerçek olur.- insan yiyicilerin elinden kurtardığı "Cuma" onun adadaki geri kalan zamanında dostu (uşağı) olacak, yeni maceralara ve korkulara birlikte göğüs gereceklerdir.
Robinson Crusoe bir romandan, bir serüvenden daha fazlası...

Arzu Əliyeva 
06 Ara 12:39, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap Robinsonun yolculuk ettiği geminin devrilmesi ve o gemiden ise şans eseri sağ çıkmasını anlatan bir kitap.Kitapda Robinsonun kimsesiz bir adaya düşmesi,burada kendine sığınak yapması,tarla gibi bişey yapıp onu kullanması Robinsonu okucunun gözünde emeksever ve de yüksek biri kılıyor.Cuma adında bir insanla da karşılaşıyor ve onunla arkadaşlık ediyor(Benim okuduğum azeri versiyonunda Cuma yazılı.Türkçe nasıl tercüme yapıldığını bilemem)Kitap akışkan,masalı anımsatan tür kitaplardan.İyi kitap :)

Sadettin TANIK 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

İnsan ne olursa olsun hayattan kopmaması gerektiğini, elindeki imkanları değerlendirerek yaşama sımsıkı sarılması gerektiği ilkesini en iyi anlatan bir kitap. Sürükleyici ve yalın bir anlatıma sahip bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Baran Gündem 
11 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bugüne kadar okuduğum en iyi kitaplardan birisidir. Macera kitaplarını ve deniz serüveni kitaplarına ayrı ilgi duymama neden olan (tabi Moby Dick ile birlikte) kitaptır aynı zamanda. İki kez okudum uzun versiyonunu ve birkaç kez daha okumaktan hiç sıkılmayacağım :)

@sevgul 
27 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

dizisini ,filimini izlediğim ve bu yaşta yine okurum diyebileceğim bir kitap=) Bir insanın yalnızlık çaresizlik ve adaptasyonun zorluğu ile nasıl mücadele edeceğini mükemmel şekilde anlatan kitap=)

ZEYNEP BULAN YAZICI 
20 May 14:46, Kitabı okudu, 10 günde, 8/10 puan

Eserde Robinson'un bulunduğu geminin fırtına sebebiyle kayalara çarparak parçalanmasından sonra, kurtulan tek kişi olarak çıktığı ıssız bir adadaki hayatı anlatılmakta. İlk günlerde kurtulma ümidiyle yaşayan Robinson, sonra tek başına ömrünü burada geçirmek mecburiyetinde olduğunu anlar. Yirmi dört yıl, yalnızlığa ve tabiata karşı dayanılmaz bir mücadele verir. Yirmi dört yıl sonra adaya gelen bir takım vahşi insanlarla karşılaşır ve ellerindeki esirlerden birini kurtarır. Buna “Cuma”(Friday) ismini verir. Cuma, siyah bir insan olarak Robinson'un sadık bir kölesidir. Ona bağlanarak her şeyi ondan öğrenir. İngilizce öğrenir. Beraber geçirdikleri dört yıldan sonra Robinson, ada yakınlarında demirlemiş bir İngiliz gemisine binerek otuz yıl sonra memleketine kavuşur. Robinson'un bundan sonraki hayatı da çeşitli maceralarla doludur.

Romanda Robinson Crusoe, batı toplumunun kültürünü temsil eden ve bu kültüre uygun her türlü insanlık vasıflarına sahip, çok yönlü bir kişidir. Medeni hasletlere sahip, alet yapan ve kullanan becerikli birisi olarak anlatılmaktadır. O tarihlerde yeni başlayan batı sömürgeciliğini haklı çıkarmak maksadına yönelik bir zihniyetle yazılıp, Batılıların diğer toplumlara medeniyet getirdiklerini, ekonomik, dini ve ahlaki değerlerinin daha yüksek olduğunu anlatmak istemektedir.

Daniel Defoe, bu romanında çalışma ile sonunda başarıya ulaşılabileceğini, insan yapayalnız da olsa hayat mücadelesinin süreceğini sembolize ediyor bana göre. Sosyal ilimlerle uğraşanlar, Robinson Crusoe örneğini çok kullanarak, insanın yalnız yaşayamayacağını, diğer insanlara muhtaç olduğunu hayali bir kişinin şahsında anlatmaktadır.

Nadiye Aksu Bozan 
07 Mar 15:36, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Güzel bir macera kitabı olmakla birlikte bir kişisel gelişim kitabı gibi bile algılanması mümkün bana göre. Herşey o kadar olabilir herşey o kadar insan iradesiyle halledilebilir görünüyor ki insanın "ah ben de keşke böyle ıssız bir adaya dussum bu kadar güzel evlerin olsa sınırsız bos vaktim olsa sürekli kitap okusam dinlensem beni rahatsız eden kimse olmasa" diyesi geliyor.
Ben okurken çok keyif aldim çok kısa sürede de bitirdim ama gerçek dünyaya dönmem biraz zaman aldı o kadar güzel anlatılmış ki ada hayatı herkes bence okuyup bir kac günlüğüne o adada kendini hayal etmeli.

M Salih Özışık 
22 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

beni kitap okuma hevesi kazandıran bir kaç kitabın ilkidir.
yabancılarda robinson yerli romanda ise taaşşuk-ü talat ve fitnat bu iki eseri bir haftada okuyarak kitap aşkı bende başlamış oldu

Muharrem Armağan 
20 Tem 10:38, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Her ne kadar konusunu bilsemde daha önce kitabı okuma fırsatı bulamamıştım ki zaten bir çok kişi okumasa da kitabın konusunu bildiğine eminim kitapta gördüğüm yazarın dini konular üzerinde daha çok durduğu. Kitapta en çok eleştireceğim konuysa kölelik konusu zaten kitaba başlama sebeplerimden biriside Hakan Günday'ın Daha kitabında Robinson Cruise'nin köle taciri olduğunu belirtmesi üzerine oldu da diyebilirim çünkü dediğim gibi konusunu hepimiz adada mahsur kalmış bir adam hayvanları birde dostu cuma olarak biliyoruz ve köle taciri olması beni şaşırttı açıkcası belki zamanından dolayı kölelik normal birşeymiş gibi anlatılmış olabilir ama yazarların bir toplum için öncelik teşkil ettiğini toplumu yönlendirdiğini düşündüğümüzde yazarın kölelik hakkında bu kadar normalmiş gibi bahsetmesi dahası din konusuna değinirken kölelikten normalmiş gibi bahsetmesi tezat oluşturuyor. Son olarak bu konu olmasaydı kitap hakkında düşüncelerim daha olumlu daha farklı olabilirdi yine de bu konuyu zamanından dolayı biraz daha normal kabul edebilirsek kitabı tavsiye ederim filmini izlemek yada konusunu bilmek özellikle bu kitap hakkında yarım bir bilgiye sahip olmak gibidir.

Zafer Tunç 
18 Nis 20:51, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

28 yıl ıssız bir adada tek başına insan yaşabilir mi? Fırtına sonucu batan bir geminin yolcusu olan Robinson düştüğü ıssız adada yaşama dört elle sarıldı. Yıllarca hiç kimse ile tek bir sözcük bile konuşamadan yaşadı. Daha sonra Cuma isimli bir yerlinin katılması ile adadaki yaşamı değişir. Kütüphanede bulunması gereken bir klasik...

4 /

Kitaptan 19 Alıntı

Sergen Özen 
31 Ağu 02:27, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

İnsan yaşamı, yazgının ne garip bir cilvesidir! Koşullar değişince, değişik duygular çıkıyor! Bugün sevdiğimizden ertesi gün nefret ediyor, bugün aradığımızdan, ertesi gün kaçıyor, bugün istediğimizden ertesi gün korkuyoruz!

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 190 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 190 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
 25 Ağu 04:08, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

... Hiçbir şeyin eksikliğini duymadan yaşayabileceğime dair belli bir umudum vardı.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 81 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 81 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
 03 Eyl 02:32, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

En kötü durumlarda bile, insanın şükredecek şeyleri vardır ve bazen kurtuluş, umduğundan daha yakındır. Hatta ölüme gittiği sanılan yol, kurtuluşuna giden yolun ta kendisi bile olabilir.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 298 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 298 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
31 Ağu 23:10, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

İnsanlar kendilerini daha iyi durumdakilerle karşılaştırarak sızlanıp yakınacaklarına, daha kötü durumda olanlara bakarak şükretselerdi, yaşamda pek az üzüntü kalırdı.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 202 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 202 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
29 Ağu 03:19, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Artık ne destek, ne teselli ne de öğüt bulabiliyordum. Sonra da, "Tanrım, bana yardım et, çok büyük sıkıntı çekiyorum!" diye bağırdım.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 114 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 114 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
29 Ağu 03:26, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Kendi kendime düşünmenin, düşüncelerimle konuşmanın ve hatta yakarışlarım yoluyla Tanrı'nın kendisiyle konuşmanın, dünyadaki insanların bana verebileceği en büyük mutluluktan bile daha iyi olup olmadığını soruyordum kendime.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 166 - Akvaryum Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 166 - Akvaryum Yayınevi)
Ayşegül A. 
07 Şub 18:19, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bir gün; yarısı altın, yarısı gümüş on altı tane İngiliz parasına rastladım. Bu paralara katıla katıla nasıl güldüğümü hiç unutamam. Issız bir adada paranın değeri yoktu ki...

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 25)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 25)

"Tanrı neden yarattıklarını bu kadar korkunç,umutsuz ve acıklı bir yaşama sürükler ve sonra da bu kadar kötü durumda dahi kendisine şükredilmesini ister"

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 50 - Antikkitap)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 50 - Antikkitap)
Ali Yalçın 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Ulu Tanrı insanları yönetirken, onların olaylarla ilgili görgüleriyle bilgilerini böylesine dar sınırlar içine almakla ne büyük bir iyilik etmiştir; insan binlerce tehlike arasında dolaşır; ama bu tehlikeleri görseydi ya da bilseydi, düşüncesi darmadağın, ruhu da mutsuz olurdu; kendisini kuşatan tehlikelerden hiçbirini bilmediği, nesnelerle ilgili olaylar gözlerinden gizlendiği için rahat, esen kalır."

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 218)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 218)
ümit arslan 
05 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Güle güle Cuma, diye seslendim. Nasıl olsa kısa bir süre sonra beraber olacağız. Bir daha hiç ayrılmayacağız, hiç.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 213)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 213)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.