Vatan Yahut İnternet

7,8/10  (6 Oy) · 
23 okunma  · 
8 beğeni  · 
597 gösterim
"İnsanoğlu toprağı terk ederek etrafını aletlerle çevirip bir "sanal dünya? kurdu. Burada sıkılıp duruyor. İki serap görüyor: hız ve haz. Bunlar nefsin oyunlarıdır. Ele geçtiklerinde yok olurlar. Sıkıntı devam eder.İnsanlar kendilerini elli bin çeşit ürün bulunduran AVM?lere teslim etmeseler, tüketim kültürünün kelepçelerinden kurtulabilseler, çiçekleri ve böcekleri yeniden görebilseler; bir keçi yavrusunun bakışlarını, süt kokusunu, böğürtlen reçelini hiçbir şeye değişmeyecekler ama sarhoşluktan ayılamıyorlar." Bu kitapta Mustafa Kutlu?nun yirmi yıllık bir sürede yayınlanan gazete yazılarından bir seçkiyi bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786055296469
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

güzel bir derleme olmuştu lakin gazete yazıları olduğu iin fazla tekrarlama var. Gerçi Mustafa Kutlu bunu kitabın başında dile getirip özür beyan etmiş. Okunması gerekn bir kitap olduğunu düşünüyorum. Toplumsal sorunlarda farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış

Ahmet Özaysın 
12 Mar 22:27, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Deneme okumak her zaman zihnimi dinlendirmiştir. Konudan konuya atlarsınız, fazla derinlere inmezsiniz. Yazar size fikirlerini dayatmaz. Sakin bir ritimde düşünce egzersizi yaparsınız.
Bu denemelerin yazarı Mustafa Kutlu gibi güçlü bir kalemse eğer bu egzersizin tadı daha bir hoş olur. Hikâyeciliği ile ön planda olan Kutlu’nun denemeleri de bir o kadar başarılı ve ufuk açıcı.
Kitaptaki denemeler farklı tarihlerde gazetede yayınlanan yazılardan bir araya getirilmiş. Yazarın deyişiyle yirmi yıllık bir zaman dilimine yayılmış yazılar bunlar. Bu sebepten olsa gerek; birçok yazıda konu bazında tekrarlar söz konusu. Lakin bu rahatsız edici bir boyutta değil. Zaten bu tekrarların birçoğunda yazar aynı konuyu ele alsa da farklı ve yeni şeyler söylemiş. Ayrıca yazılar belirli bir konu bütünlüğüne içinde derlenmiş.
Mustafa Kutlu’nun ele aldığı konular; tarım toplumundan şehir topluma geçiş, kapitalist tüketim toplumu, AVM-site-gökdelen ilişkisi, toprağın hayatımızdaki önemi, mahalle kavramının kayboluşu ve beraberinde götürdükleri, modern ve teknolojik yaşamın aldatıcılığı, hız ve haz gençliği, ülkemizdeki yoksulluk gibi maddeler şeklinde özetlenebilir.
Yazarın yukarıda saydığımız başlıklar doğrultusunda çok yerinde tespitleri var. Kutlu yalnızca sorunları tespit etmiyor çözüme yönelik çok mantıklı reçeteler de sunuyor.
Özellikle tüketim çılgınlığının bizi hangi vahim sonuçlara götürdüğü ile ilgili bölümler de yazara katılmamak elde değil. Sisteme öylesine adapte olmuşuz ki neleri kaybettiğimizin ve kaybetmeye devam ettiğimizin farkında değiliz.
Vatan Yahut İnternet zihninizi dinlendirecek, samimi, akıcı ve ufuk açıcı okunası bir deneme kitabı.
http://www.kitapvedusunce.com

Dilber Küru 
04 Eyl 20:27, Kitabı okudu, 7 günde, Puan vermedi

***"Giysiler mevsimlik, Mekanlar mevsimlik, eşyalar mevsimlik.
Kullan at.
Kullan at
Hiçbiriyle uzun süren bir ilişki, bir dostluk bir aşk yaşamıyorsun. Bağlanma vefa kalmadı. Kullan at. İnsan ilişkileri de böyle hormonlu hale geldi."

Kitaptan 13 Alıntı

Enes Malik Turhan 
01 Eyl 12:28, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Tuhaf değil mi, her yere cami yapılırken, her yere gökdelen dikiyoruz.Yani hem bu dünya fani diyoruz, hem kazık çakmaya çabalıyoruz.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa KutluVatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu
Enes Malik Turhan 
05 Eyl 16:27, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Vatan aynı anda hem maddi hem manevi bir varlıktır. Akıl ile kavraması zor, kalp ile sevilmesi kolaydır.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa KutluVatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu
Ahmet Özaysın 
12 Mar 22:26, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

“Hayatın ne olduğu, nasıl yaşanması gerektiği; insanın ne olduğu, nereden gelip nereye gittiği, doğru düşüncenin nasıl kazanıldığı; güzelin-iyinin nasıl fark edileceği, bütün bunlar orta öğrenim gençliğinin tahsil hayatında hemen hemen hiçbir bilgi edinemediği ve bu sebeple şahsiyet kazanamadığı bir durum yarattığı için öğrenci tek bir hedefe kilitlenmektedir: Para, bol para getirecek bir mesleğe en kısa ve en kolay yoldan ulaşmak”

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)
Enes Malik Turhan 
05 Eyl 16:25, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Dijital aletlerden binlerce çiçek adı, görüntüsü edinip ezberliyoruz. Ama kırlara çıkıp bir çiçek koklamadan geçiyor ömrümüz.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa KutluVatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu
Ahmet Özaysın 
12 Mar 22:25, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

Uygarlığın tek ölçüsü vardır: Ahlak. Ahlakın tek kaynağı vardır: Din.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 41)
Enes Malik Turhan 
05 Eyl 16:25, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Vatanı şairler şiire, bestekârlar musikiye, âlimler yazıya, ressamlar resme, fotoğrafçılar fotoğrafa nakşetmek ister. Vatan bunlara sığmaz. Vatan ancak vatan için atan bir kalbe sığar.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa KutluVatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu
Enes Malik Turhan 
05 Eyl 16:25, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Şarkta söze çok değer verildiğinden uzatılması, israf edilmesi, gevezeliğe dönüşmesi istenmez. Arzu edilen mısra-i bercestedir. Öyle bir laf etki asırlarca dilden dile dolaşsın “kelam-ı kibar” olsun.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa KutluVatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Zafer Sanılan Yenilgiler
Zafer Sanılan Yenilgiler Mustafa Kutlu'nun köşe yazılarını derlediği son kitabı 'Vatan Yahut İnternet'' de insanın modern hayattaki imtihanına dikkat çeker. Günlük telaşenin ve gündemin içinde kaybolan kentin insanına unuttukları güzellikleri bir defa daha hatırlatır.