Yabana Doğru

9,1/10  (28 Oy) · 
44 okunma  · 
23 beğeni  · 
977 gösterim
Yabana Doğru toplum tarafından onaylanmış bir hayat idealini yansıtan tüm ölçütleri bir kenara bırakarak doğada yaşamaya giden genç bir adamın gerçek yaşam öyküsü. Sean Penn tarafından Eddie Vedder'ın unutulmaz müzikleri eşliğinde sinemaya da uyarlanan ve En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar adayı da olan Yabana Doğru, insanın arayışlarını, toplumun tuzaklarını, bireyin çıkmazlarını ve yaşadığımız hayatları bizlere sorgulatacak, akıllardan kolay kolay silinmeyecek gerçek bir öykü.

Christopher McCandless, banka hesabındaki 25,000 doları bir hayır kurumuna bağışladı, arabasını çölün ortasında bırakıp sahip olduğu şeylerin çoğundan kurtuldu ve cüzdanındaki tüm parayı yakarak yola koyuldu. Alaska'ya gitti ve doğada tek başına olmanın türlü zorlukları karşısında yılmadan, kendinden başka kimseye tabi olmayacağı alternatif bir yaşam arayışına çıktı.

Paradan, kariyerden, ailevi sorumluluklardan, toplumsal yükümlülüklerden uzakta kendi yaşamını kendi kurmayı seçti.
Dört ay sonra, çürümeye yüz tutmuş cansız bedeni bir geyik avcısı tarafından bulunacaktı.

"Birbirimizi yeniden görene değin aradan çok uzun zaman geçebilir. Ama Alaska'dan tek parça dönebilirsem, benden haber alacağına emin olabilirsin. Sana önerdiğim şeyi tekrarlamak istiyorum; yaşam tarzında köklü bir değişiklik yapmalı, daha önce hiç duymadığın ya da yapmakta kararsız kaldığın türden şeylerin tamamını yapmaya başlamalısın. Çoğu insan onları mutsuz eden koşullarda yaşıyor ve gene de bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Çünkü güvenli, rahat, rutin bir hayata koşullanmış durumdalar. Tüm bunlar huzur veriyor gibi görünse de insanın içindeki maceracı ruh için kesin olarak belirlenmiş bir gelecekten daha yıkıcı bir şey düşünemiyorum. İnsanın yaşama arzusunun özünde macera tutkusu yer alır. Yaşamın keyfi yeni deneyimlerde yatar, bu yüzden sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz."

Yaşadığım Bu Hayat Benim Seçimim
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786055903121
 • Orijinal Adı:
  Into The Wild
 • Çeviri:
  Taylan Taftaf
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
Asude Bilgi 
02 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Önce filmi izlenip sonra kitabını okumanız gereken yapıt.Öyle ki kitabında Christopher McCandless'in kendi yazılarına ek yakınlarının hakkındaki görüşleri ve durumlar da aktarılmış.Akıcı ve insanda cesaret uyandıran bir kitap.Yaşamımızın boşluklarını, paranın, insanların, gücün, gündelik 'ihtiyaç' olarak adlandırdığımız bağımlılıkların aslında birer hiçleşidir.

Emre Öğüt 
18 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İzlenmeli ve okunmalı.
İzlenmeli çünkü kitap gerçekten filme çok iyi uyarlanmış. Okunmalı çünkü kitapta Mccandless ile paralellik gösteren şahısların hayatına da değinmiş. Evet kitabı okuduktan sonra herkesin içinde bir yaban sevgisi ve doğaya açılma duygusu açığa çıkıyor. Lakin bu sevgi insanlığın çoğunda platonik! Böyle kararlar cesaret işidir. Sonu da mutlu bitemeyebilir.
Mccandless ne arıyordu? Tanrıyı mı? Benliğini mi? Belki evet belki hayır. Lakin aslında onun vermek istediği bir mesaj vardı.

Bu mesaj anti modernlik idi. "Modernlik insanlığın köküne indirilmiş bir baltadır. Ve bu balta öyle hasarlara yol açmıştır ki insan özünü artık anımsayamaz duruma gelmiştir." Bu özü tekrar ortaya çıkarmaya çalışan kahraman/kahramanlarımız ne yazık ki hiç de bazı romanlarda okunduğu gibi doğa ile başa çıkamamıştır? Peki ilk insanlar nasıl çıkıyordu? Sanırım aradıkları cevap bir nevi bu idi. "Gerçek insana" ulaşmak.

Kitabın bir de psikolojik yönü vardı. Kahramanımız sürekli olmasa bile hayatın anlamını yalnızlıkta arayan. İnsanlardan kaçan. Mutluluğu kendi başına paylaşan bireylerden biriydi. Yabana çıktıktan sonra ise ölmeye yakın zamanlarda şu sözü yazmıştır: " Mutluluk paylaşıldığı zaman gerçektir."
Gerçekten öyle mi?

Writer 
13 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Christopher Johnson McCandless" .“Sınır tanımayan bir maceracı. Evi yollar olan, güzelliklere yolculuk yapan bir seyyah”
Kitabında onun gibi yollara düşen , gerçekliğin para , modern bir hayat , kariyer ya da sahte ilişkiler olmadığını fark eden gerçeği aramak uğruna , bedeli ne olursa olsun yola çıkan insanlara da değiniyor.Bu benim daha çok ilgimi çekti.Yazarın kendinden kesitler, kitabın sonunda gerçekleşen olayı incelemesi , kendince görüşler belirtmesi, kitabın ilgi çekici yanıydı.Maalesef ilk filmini izlediğim daha sonra Christoher 'in hayatını araştırdığım ve en sonunda kitabını okuduğum için bütün hazzı kitaba saklayamadım ama kitap yine de sizi sürüklüyor.Bu kitabı benim gibi Christopher ve yazarı gibi düşünenler, yalnızlığa aşık , yollara düşkün , özgürlüğe vurgun, hayattaki bu geleneksel düzenden kopmayı başarabilmiş ,bazı şeylerin ters gittiğini anlayıp buralardan kopup gitmeyi hiçbir yere ait olmamayı düşünenler daha çok sevecek , sahiplenecektir. Öyle ki böyle düşünmeyenler de yeni bir bakış açısı belki bu kadar uç noktalarda olmasa da bir seyahat özlemi , bazı şeylerin farkındalığı gibi yeni izlenimler kazanacaktır. Beni etkileyen bunun için bunca cesareti gösterip sonunda pişman olup olmamasıydı .Gözlerindeki umut dolu bakış , güzel bir yaşam yaşadım demesi pişman olmadığının, sonunda ise kendi gerçek adını oraya yazması ve mutluluk paylaşıldığında gerçektir demesi bilemiyorum.Bana sorarsanız pişman değildi sadece, bir fark edişti .Benim gibi düşünenler sonu ne olursa olsun sırf bu fark ediş uğruna bile yola çıkabilir.
Hayır, hayır hiçbiri ölüme gitmedi .Hepsi cesaretti belki de ölümde çok bir şey değildi onlar için .
Pavese'in dediği gibi "Hiçbir şey , ölüm hiçbir şey değil."
"İnsanın tek gerçek özgürlüğü yalnızlığıdır."
” Bana aşk ,para ,inanç ,şöhret ,adalet yerine gerçeği verin."
Belki de özgürlük,güzellik, cesaret, yalnızlık, gerçeklik .Bu olgular ölümden daha kıymetliydi onlar için.

Dila. 
30 Haz 08:53, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

kitaptan-hikayeden o kadar etkilendim ki bitirmeyi beklemeden yorum yazıyorum...

olduğu gibi gerçek bir hikaye "alex" in* yolculuğunda tanıştığı insanların ifadelerinden yola çıkarak rotasını ve yaşadıklarını anlatıyor yazar ve tabi bir de ölümüyle birlikte bulunan günlüklerinden...

bence çılgınca olan bu yolculuğa -sonu korkunç olsa da- yıllar sonra okuyarak tanıklık etmek heyecan verici.
kitapta başka çılgın seyyahların da hikayelerine yer verilmiş, bunlar da alexin hikayesi gibi çok etkileyici.

ayrıca anlatım tarzını çok sevdim. gerek alıntıları gerek tanıkların ifadeleri gerekse tahminleri çok yerli yerinde ve hikayeye hem daha da gerçekçilik hem de heyecan katıyor.

bir de aslında kuzeye gitme tutkunu ve alaska-yaban takıntısı olan alex ve diğer birçok kişinin bu karar veya duygularında hayran olunan jack london hikayelerinin etkisi çok büyük gibi gözüküyor. ancak kitapta bununla ilgili bir paragraf bence alexin en büyük yanılgısını anlatıyor.

"mccandless, (jack)london'ın kuzeyde yalnızca tek bir kış geçirdiğini ve kaliforniya'da kitaplarında savunduğu fikirlerle çok da bağdaşmayan yerleşik bir hayat sürdüğü, kendi mülkü olan çiftliğinde kırk yaşında, kontrolünü yitirmiş bir alkolik ve obez olarak intihar ettiği gerçeğini de gönül rahatlığıyla görmezden gelebilmişti.

#Nergiz 
28 May 08:25, Kitabı okudu, 10/10 puan

Herkesin içinde vardır bir Christopher Mccandless
Hayatımızın rutinleşip bizi bıktırdığı anlarda içimize işler kaçıp gitmek ,en iyi tercihtir doğa.
Bir içedönüştür aslında , varlığı sorgulatan Ben ne yapıyorum? dedirten. Azıcık bir cesaret ateşiyle bizi uzaklaştıran kendimize iten ,kendimize yetebilen. Nitekim hayat bizler için hep bir kısıtlama koyar ne zamanki bir Christopher olmaya çalışsak "Otur oturduğun yerde" der bize. Toplumun yozlaştığı bir yerden doğaya sığınmak adeta bir cennettir. Yüreğimize koyduğumuz cesaretle hepimizin bir Mccandless olması dileğiyle..

Burak Akgün 
11 Oca 22:33, Kitabı okudu, 10 günde, Puan vermedi

Başarılı bir geleceği,toplum tarafından onaylanmış kabul görmüş yaşam tarzını bir kenara bırakıp doğada yaşamaya giden Christopher McCandless'ın hikayesi 'yabana doğru' ilk başta belki kulağa hoş geliyor bu fikir ama okumaya başladıktan sonra kızıyorsunuz böyle radikal bir karar veren birinin kendini ölüme götüren tedbirsizliklerine.Ayrıca Sean Penn tarafından filme çekilip müziklerini Eddie Vedder yapmıştır.Kitaptan sonra izlenip,dinlenebilir.

Nazlıcan Yazıcı 
25 May 16:58, Kitabı okudu, 7/10 puan

Hayatımın filminin kitabını büyük bir merakla aldım. Kitap sadece ana karakterin yaşadıklarını değil diğer gezginlerin, maceraperestlerin yaşadıklarını da anlattığı için kopukluklar oluyor, kafa karıştırıyor. Yine de bütün anlatılanların gerçek olduğunu bilmek çok etkiliyor. Okurken bahsi geçen yerler kafanızda canlanıyor. Ne zaman filmini izlesem sırtçantamı alıp gidesim geliyor....

Baran Gündem 
03 Eki 2015, Kitabı okudu, 125 günde, Beğendi, 10/10 puan

Harika bir kitaptı. Filmi de en beğendiğim filmlerdendir. Kitapta ise daha detaylı ve gerçekçi ayrıntılarla anlatılmış. Güzel olduğu kadar üzücü bir gerçek yaşam hikayesi.

FatihTub* 
16 May 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitap güzel bir otobiyografik roman.Chris adındaki bir maceraperestin Alaska'da biten serüveni anlatılıyor.Kitaptan sonra filmini izlemenizi tavsiye ederim.

Elif Küçükler 
12 Tem 19:01, Kitabı okudu, 53 günde, 6/10 puan

Alex'in yabana gitmeden önce yaptıklarını anlatıyor ama daha ayrıntılı anlatabilirdi yaşamını çok üstünkörü anlatmış...

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

faik 
01 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Hayatta değişmeyen tek mutluluğun sevmek olduğunu bugüne kadar anlayamamıştım."

Yabana Doğru, Jon KrakauerYabana Doğru, Jon Krakauer
faik 
17 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Birbirimizi yeniden görene değin aradan çok uzun zaman geçebilir. Ama Alaska'dan tek parça dönebilirsem, benden haber alacağına emin olabilirsin. Sana önerdiğim şeyi tekrarlamak istiyorum; yaşam tarzında köklü bir değişiklik yapmalı, daha önce hiç duymadığın ya da yapmakta kararsız kaldığın türden şeylerin tamamını yapmaya başlamalısın. Çoğu insan kendilerini mutsuz eden koşullarda yaşıyor ve gene de bunun değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Çünkü güvenli, rahat, rutin bir hayata koşullanmış durumdalar. Huzur veriyor gibi görünse de, insanın içindeki maceracı ruh için kesin olarak belirlemiş bir gelecekten daha yıkıcı bir şey düşünemiyorum. İnsan yaşama arzusunun özünde macera tutkusu yer alır. Yaşamın keyfi yeni deneyimlerdedir. Bu yüzden sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz, her yeni gün yepyeni bir güneşin altında doğabilir."

Yabana Doğru, Jon KrakauerYabana Doğru, Jon Krakauer
faik 
26 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Çocuklar masumdur ve adalet isterler oysa çoğumuz kötüyüz ve doğal olarak adalet değil, merhamet bekliyoruz."

Yabana Doğru, Jon KrakauerYabana Doğru, Jon Krakauer
faik 
24 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Neşe ve mutluluğun yalnızca insan ilişkilerine dayandığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Yaşadığımız her şeyin içinde bulabilirsin bunu. Tek ihtiyacımız olan alışkanlıklarla örülü yaşam tarzımıza sırtımızı dönüp yepyeni bir yaşama adım atmamızı sağlayacak cesaret."

Yabana Doğru, Jon KrakauerYabana Doğru, Jon Krakauer
faik 
31 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Yabani topraklara bilinçli olarak hazırlıksız bir şekilde girmek ve ölümün kıyısından dönüp hayatta kalmayı başarmak sizi üstün değil, yalnızca şanslı bir insan yapar."

Yabana Doğru, Jon KrakauerYabana Doğru, Jon Krakauer
Burak Akgün 
10 Oca 01:05, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Mutluluk ancak paylaşıldığında gerçektir." - Christopher McCandless

Yabana Doğru, Jon Krakauer (Sayfa 227)Yabana Doğru, Jon Krakauer (Sayfa 227)

Adalet
Çocuklar masumdur ve adalet isterler oysa çoğumuz kötüyüz ve doğal olarak adalet değil, merhamet bekliyoruz.
G. K. CHESTERTON

Yabana Doğru, Jon Krakauer (Sayfa 141)Yabana Doğru, Jon Krakauer (Sayfa 141)

Yeri geldiğinde, edebi kahramanlarını da affetmiş ya da noksanlarını görmezden gelebilmişti. Jack London adı çıkmış bir alkolikti. Tolstoy ise cinsellikten uzak durmaya yönelik ateşli söylevlerine rağmen, genç bir adamken çoşkulu bir seks düşkünüydü ve bilindiği kadarıyla on üç çocuğun babasıydı. Bu çocuklardan bazıları, tenkit ustası kontumuz kitaplarında cinselliğin şeytani yönlerini sayıp dökerken doğmuştu.

Yabana Doğru, Jon Krakauer (Sayfa 147)Yabana Doğru, Jon Krakauer (Sayfa 147)

Başıboş olmanın bizi her zaman heyecanlandırmış olduğu inkâr edilmemeli. Bu kavram zihnimizde geçmişten ve baskıdan, kanun ve usandırıcı yükümlülüklerden kaçışla birlikte, mutlak bir özgürlükle de ilintilenmiştir. Ve tüm yollar her zaman batıya çıkar.

Yabana Doğru, Jon Krakauer (Sayfa 22)Yabana Doğru, Jon Krakauer (Sayfa 22)
2 /