Yeryüzüne Dayanabilmek İçin Bütün Yapıtları - Yazılar

8,3/10  (24 Oy) · 
94 okunma  · 
21 beğeni  · 
943 gösterim
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar.

Tezer Özlü'nün yurtdışındayken Türkiye'deki dergilere yazdığı, dünya edebiyatıyla, sinema ve tiyatroyla kurduğu ilişkiyi kendi edebiyatı içinden yorumladığı yazılardan oluşan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, yazarın iç dünyasını takip eden tutkun okurlar için yeni bir ışık sağlıyor. Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk'un yazarından yine yaşamla ve ölümle hesaplaşan yazılar...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789750826917
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
18 Haz 16:21, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

Tezer Özlü'nün çesitli dergilerde yayımladığı güncel yazılardan ve röportajlarından oluşuyor. 80'lerin edebiyat, sinema, tiyatro ödülleri hakkında bilgiler yer alıyor. Diğer Tezer Özlü kitaplarından tamamen farklı içerikte bu yüzden.

Dilan 
 20 Eyl 08:47, Kitabı okudu, 3 günde

Kitapta En sevdiğim yönetmen, Tarkovski ile yapılan röportaj bölümünden alıntı ekleyip, iletimi kendi yorumumdan uzak tutmak en güzeli olacak.

Tarkovski: ...Erkeğin bu dünyanın efendisi olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.
Brezna: Ya kim?
Tarkovski: O
Brezna: Nerde o?
Tarkovski: (eliyle yukarıyı gösteriyor) Görüyor musunuz söyleşi nereye varıyor. Sonuçları tartışıyoruz, nedenleri tartışacağımıza. Önemli olan şu: İnsan, varoluşunun temel nedenini kavramamışsa, bu dünyaya neden geldiğini ve ömrünü neden burada yaşadığını bilmezse, o zaman işte dünya zorunlu olarak bugün içinde bulunduğumuz koşullara sürüklenmiş demektir. İnsanlık, daha "aydınlanma çağında" hiç ilgilenmemesi gereken konularla ilgilenmeye başladı. Maddesel dünyaya eğilmeye başladı. Bilmek, öğrenmek isteği, insana, özellikle erkeğe egemen oldu. Ayrıca kadın, erkek kadar bilime susamış değildir. Peki, ne oldu?...İnsanlar, kör gibi çevrelerini ellemeye başladı. Ellerinden başka çevrelerini algılayabilecek başka uzuvları yokmuş gibi davrandı. Bu dünya ile ilgili o kadar çok şey öğrendik ki, toplumsal bir uyum kazanmamız, mutluluğumuz gerekirdi. Hayır. Tam aksi. Yeryüzü hakkında ne kadar çok bilgi edinsek, bununla uğraşan uzmanlarımız giderek atalarımızın bildiklerinden daha azını kavradığımızı saptıyor. Bizler, yanılgıların gücü altındayız. Yeryüzü üzerine çok şey bildiğimize karar verdik. Ama, hiçbir şey bilmiyoruz. Dünyanın küçük bir kesiti üzerine bildiklerimiz, bütünü için yetmiyor, çünkü yeryüzü sonsuz. Kanımca insanın varoluş amacı, bilip tanımakta yatmıyor. Varolmanın temel sorunu, yaşamın anlamını kavrayarak yaşamakta. Örneğin atomun bölünmesiyle yeni bir enerji kaynağı buluyoruz ve bu enerjiden nasıl yararlanıyoruz?.. Atom bombası yapıyoruz, intihar silahı. Söylemek istediğim, buluşları olumlu yönde kullanma yeteneğinden yoksunuz. Bunun da nedeni, insanın niçin yaşadığını bilmemesi. Bilim adamı, yaşamının anlamını, buluşları gerçekleştirmekte görüyor. Bu, gerçeğe pragmatik bir yaklaşımdır. Sanatçı, sanat yapıtları gerçekleştirmek için yaşıyor. Herkes üzerine düşen görevle yaşıyor, bir görevin parçalarıyla ve eşitsizliği algılıyor, birbirine gıpta ediyor.Oysa, her insan, yaşamının anlamını kavrayıp, buna göre yaşamalı. Bu doğrultuda herkesin hakkı var ve herkes eşit haklara sahip: Sanatçı, işçi, papaz, köylü, çocuk, köpek, erkek ve kadın.
...
İnsnalar ve politikacılar, kendi yarattıkları sistemin tutsağı oldular. Onları bilgisayarlar yönetiyor. Bilgisayarı devreden çıkarabilmek için kafaca çaba harcamak gerek. Bunun için de yeterli zaman yok. Tek umut, insanın bilgisayarı devreden çıkaracağı an, kafaca aydınlanmasında!

Tuğçe 
16 Eki 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Tezer Özlü'nün sanatsal yönünün daha çok üzerinde durulduğu bu yazılar kız kardeşi Sezer Duru tarafından kitaplaştırıldı. Yurt dışındayken Türkiye'deki dergilere, gazetelere gönderilen yazılardan oluşan bu kitapta sanatsal olaylara karşı duygu ve düşüncelerini okuyorsunuz. Kendi dünyasına yakın bulduğu yazarları, eserleri büyük bir ustalıkla anlatıyor. Aynı zamanda sinema kültürü çok iyi olan Tezer Özlü başta Venedik, Berlin olmak üzere kentlerdeki film festivallerinde izlediği filmleri yorumluyor. Birçok filmi o kadar güzel anlatmış ki izlenecekler listeme girdiler. Kitapla ilgili tek eksi yön konu bütünlüğünün olmaması ve zaman kavramına dikkat edilmemesi biraz yorucu olabiliyor. Okurken keyif aldığım bir kitap oldu. Tavsiye ederim :)

Gülçehre Aydın 
24 Eyl 18:33, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Tezer Özlü' nün sinemaya, tiyatroya ve edebiyata olan bakış açısını yansıtan; fazlaca değer verdiği yazarlar hakkında bilgiler barındıran ve dünya edebiyatına da inceleyerek arada bunu Türk edebiyatı ile de karşılaştıran ve inceden dokundurmalar yapan halini bilmek için ideal bir yapıt. Yazdığı yazıları yurtdışından Türkiye'deki dergilere göndermiştir. Bu eserde de bu yazılar yer alıyor.
Tezer Özlü okumanın ve onu anlamanın ayrıcalık olduğu kanısındayım.

Kuzey GENÇ 
12 Mar 17:10, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, Puan vermedi

Tezer Özlü'nün yaşam fikrini, yazın sanatını, düşünce ve ideal hayallerini betimleyen bir kitaptır.

Ki,
Cemal Süreya ne diyordu
"“Dergiler edebiyatın laboratuvarıdır” "
Ve Tezer Özlü'de yazdıklarını ve her şeyini dergilere gönderdi.
Gezdi,
Dolaştı,
Düşündü ve
Yazdı dergilere...
Birçok tanıdık isimle karşılaştım ve yabancı zatlarla tanıştım.
Birçok bilgi kaptım bu kitaptan. :)

Kitaptan 35 Alıntı

Murat Sezgin 
16 Haz 14:07, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Franz Kafka
Sanırım Kafka'yı ilk kez Değişim öyküsü ile okudum. On beş yaşlarımda. Her böceğin daha önce insan olduğunu düşünecek kadar etkiledi beni. İnsanların yaşam ve toplumsal düzeni örgütlemekteki tutumlarının hepimizi bir böcek ya da Türkçe deyimi ile "koyun" kıldığını düşünemeyecek kadar gençtim.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 12 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 12 - YKY)
Murat Sezgin 
 18 Haz 15:59, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Peter Weiss
Eleştirmekten, değiştirmek istemekten vazgeçmek, insanın kendisinden vazgeçmesi demektir.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)
Murat Sezgin 
16 Haz 14:10, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Kafka, Milena'ya yazdığı mektupların birinde: "Mektup yazmak, insanının kendisini merakla bekleyen hayaletlere açması demektir. Yazıyla verilen öpüşmeler, hiçbir zaman yerini bulmaz, yolda hayaletler tarafından emilip bitirilir."

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 15 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 15 - YKY)
Murat Sezgin 
16 Haz 14:02, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Neden Yazılır?
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 10 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 10 - YKY)
Jazz 
18 Eyl 20:53, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yaşam
Yaşam, şöyle bir yaşanıp geçmek için varolmak de­ğildir. Aksine insanları, en insancıl yaşamlara ulaştırmanın mücadelesinin verildiği bir olgudur. Bilinçsiz bir yaşam, insan yaşamı değildir

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 45 - Yapı kredi yayınları)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 45 - Yapı kredi yayınları)

Franz Kafka
Bilincimi yitirene dek kendimi her şeye kapatacağım. Herkesle düşman olacağım, hiç kimseyle konuşmayacağım.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 18 - yky yay.)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 18 - yky yay.)
Tuğçe 
 15 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bireysel kurtuluş diye bir yaşam biçimi yoktur. İnsan, her zaman toplumsal bir yaratık olduğunu kavrayıp kendi sınıfının bilinçlenmesi ve daha insancıl koşullara kavuşması için çaba gösterdikçe mutlu olabilecek, yaşamını değerlendirecektir. Yaşam, şöyle bir yaşanıp geçmek için varolmak değildir. Aksine insanları, en insancıl yaşamlara ulaştırmanın mücadelesinin verildiği bir olgudur. Bilinçsiz bir yaşam, insan yaşamı değildir. Bir anlamda aileyi yöneten, çocuklarını yetiştiren kadınlar da olduğuna göre, aydın Türk kadının en büyük görevi, diğer kadınları bilinçlendirmek olacaktır.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 45)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 45)
Özlem Akbaş 
04 Ara 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"İnsanlara üç çağrım var. Her bireyi insanlığa ihanet etmemeye çağırıyorum. Bugünün insanının üç uzuva gereksinimi var:
1- Akıl için kafaya
2- Duygu için yüreğe
3- Omurga: Bu da kimse önünde sürünmemek için."

Hilde Domin

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 30 - Yapı Kredi Yayınları)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 30 - Yapı Kredi Yayınları)
Jazz 
18 Eyl 19:49, Kitabı okudu, Puan vermedi

Özgürlük
insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 10 - Yapı kredi yayınları)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 10 - Yapı kredi yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız