Mühendis-i Azam, Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam'ı inceledi.
18 May 01:32 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap baştan sona güzel bir şekilde başlık başlık yazılmış. Bu muhteşem yedi güzel adamı tanımak için güzel bir eser. Fakat dikkatimi çeken ve eksiklik olduğunu düşündüğüm mesele; kitabın farklı başlıklarında aynı şeylerden bahsedilmeseydi. Bir yerlerde Zarifoğlunun hayatı tarihli şekilde anlatılırken aynı şekilde başka yerde de anlatılmış. Aynı şekilde Özdenören kardeşler de.

Bu ufak gördüğüm eksikliğe rağmen hazırlayan, yazan, emek harcayan 40 güzel insana teşekkür ederim. ️

Mühendis-i Azam, bir alıntı ekledi.
18 May 01:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kudüs, Kudüs..
‘’ Yüreğimin yarısı Mekke’de.
Geri kalanı da Medine’dir.
Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır.’’

Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 46)Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 46)

Kadına hak ettiği değeri veren dinimizi anlamak ve onun kıymetini bilmek için 40 kişinin gönlüyle yoğurduğu güzel bir çalışma, okunmalı kesinlikle..

Enes Yaman, bir alıntı ekledi.
19 Eki 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Sevgi ve saygıya ihtiyacın mi var? İnsanlardan ilgi,şefkat ve merhamet mi bekliyorsun? Peki bunları önce sen kendine gösterdin mi? Ve sen,başkalarına sevgi, saygı şefkat ve merhamet gösterdin mi? Önce bu soruların cevabını ver; sonra başkalarından sevgi bekle!

Aşkın Kırk Yolu, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar TopluluğuAşkın Kırk Yolu, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu
Şeydali, bir alıntı ekledi.
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukken haftalar bana asırdı;
Derken saat oldu derken saniye...
İlk düşünce, beni yokluk ısırdı:
Sonum yokluk olsa bu varlık niye?
Yokluk, sen de yoksun, bir var bir yoksun!
İnsanoğlu kendi varından yoksun...
Gelsin beni yokluk akrebi soksun!
Bir zehir ki, hayat özü faniye...

2 Usta 40 Çırak, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 109)2 Usta 40 Çırak, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 109)
Şeydali, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat, Ölüm ve Necip Fazıl
Hayat, insanı kaçınılmaz olana taşıyan tek gerçektir. Her ne kadar hayatı durdurma çabasında olsada insan, bunu başaramaz. Çünkü bu hayata bilerek gelmemiştir ve isteyerek de gitmeyecektir. İnsan hayatta iken ölüme daima çok yakındır; fakat yaşayan hiçbir canlı ölümün nasıl olduğunu anlayamaz. Anladığı zaman da zaten hayatta değil demektir.

2 Usta 40 Çırak, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 86)2 Usta 40 Çırak, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 86)
Şeydali, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akif'te Vatan Aşkı
"Asım'ın nesli diyorum ya nesilmiş gerçek,
İşte, çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek."

2 Usta 40 Çırak, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 51 - 40'lar Kulübü Yayınevi)2 Usta 40 Çırak, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 51 - 40'lar Kulübü Yayınevi)
Neslihan, Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam'ı inceledi.
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

"Yedi güzel adam" aşığı olarak onların şiirlerini,hikayelerini okumadan önce işe onların amaçlarını,hayatlarını tanımakla başlamak istedim. Özeleştiri olarak ;bu değerli yazarları geç keşfetmenin üzgünlugunu yaşıyorum.(
Konumuza dönecek olursak;adından da anlaşıldığı gibi 40 düşünür,yazarların kaleminden yedi güzel insanı tanıma fırsatı buluyoruz.Bi nevi yedi güzel adamın anı defteri gibi, 40 düşünür görüşlerini belirtmişler.Yer yer o kadar ustalıkla tasvirleri olduğu gibi bazı yerlerde de amatör kalemlerin yazıları akiciligi biraz bozmuş. Özellikle yedi güzel adamı anlatmak üzerine bir kitap olmasına rağmen en çok Cahit Zarifoğlu ve Nuri Pakdil üzerine bir sürü başlık görüp ,Alaaddin Özdenoren adına bir iki başlıktan başka birsey görmeyince biraz anormal karşıladım.
Bazı bölümlerde iki yazarın görüşleri birebir aynı olması kopyalama sistemi gibi olmuş bu da yayinevinin bir hatası.
Yinede yedi güzel adamın hayatlarına dair birçok bilgiye sahip oluyoruz ve amaçlarini daha net bi şekilde görmüş olmak bile bu kitaptan iyi bir şekilde faydalandiğimi gösterir.Bu yuzden dolayı benim gibi Yedi güzel adam aşığı iseniz okumanizi tavsiye ederim.;;))

Neslihan, bir alıntı ekledi.
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Başkaları adına sevinmeyi bize unutturan neydi?Kötü düşünmeyi, kötülük istemeyi haklı çıkaracak kadar güçlü müydü yaşadığımız olumsuzluklar? Neydi öfkemizi bileyen,bize anlamayi anlaşılmayı ar saydıran fikriyat?Neden bu kadar tahammülsüzdük?

Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 18)Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam, 40'lar Kulübü Kolektif Yazarlar Topluluğu (Sayfa 18)