Ece'nin Kapak Resmi
Ece, bir alıntı ekledi.
21 Nis 04:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Flört ve Kadınların Nesneleştirilmesi
Seksi her yerde görüyoruz. O zaman neden konuşmak bu kadar zor? Kaba olmak -dolayısıyla kültürsüz ve kolay reddedilebilir olmak- seksi kabul edilebilir kılmanın tek yolu mu? Bu karşıtlık yüzünden Batılılaşmış dünyada birçok genç erkek, bir Azize-Fahişe Kompleksi geliştirdi. Aşkı sekssiz, seksi aşksız olarak tanımladıktan sonra bu adamlar ya eş olarak erdemli bir kadın ya da sevgili olarak fahişemsi bir kadın istiyorlar. Gerçek dünyada hem hoş "hem de" cinselliği yaşayan bir kadınla karşılaştıklarında ise endişeleniyor ve onu itiyorlar. Bu da olaya dahil olan herkes için son derece zorlayıcı yakınlık sorunları yaratıyor.

Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 144 - Pegasus Yayınevi)Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 144 - Pegasus Yayınevi)
Ece, bir alıntı ekledi.
21 Nis 03:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başsız Aileler, Olmayan Babalar
Erkeklerin babaya ihtiyacı var. Neden mi? Çünkü doğa böyle. Çünkü bu insan doğası. Bir anne terbiyesi, bir de baba terbiyesi var ve bu ikisi farklı şekillerde birbirine bağlı. Erkekler, kadınlardan bir şekilde daha farklı eğitim veriyorlar ve çocuklar (kızlar da erkekler de) hem anne hem baba terbiyesine muhtaçlar.

Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 81 - Pegasus Yayınevi)Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 81 - Pegasus Yayınevi)
Ece, bir alıntı ekledi.
21 Nis 03:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başsız Aileler, Olmayan Babalar
Yurttaşların birbirine güvenmediği ülkelerde ekonomi de iyi olmuyor.

Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 73 - Pegasus Yayınevi)Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 73 - Pegasus Yayınevi)
Ece, bir alıntı ekledi.
21 Nis 03:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başsız Aileler, Olmayan Babalar
Boşanmak kimse için kolay değildir. Fakat genç insanların güven algılarını etkileyen, ayrılığın kendisinden çok ebeveynlerin durumla başa çıkma biçimidir. Birçok çocuk ilişkilere olan inancını yitiriyor çünkü anne babasının duygusal açıdan dengesizleşmesine, akıl dışı ve bazen şiddet içeren tepkiler göstermesine tanık oluyor.

Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 68 - Pegasus Yayınevi)Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 68 - Pegasus Yayınevi)
Ece, bir alıntı ekledi.
21 Nis 03:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çalışmaktan Vazgeçen Adamlar
Bazı erkekler, salt erkek oldukları için kendilerine birçok şeyi hak görüyorlar. Üstelik bu ayrıcalığı kazanmak için hiçbir şey yapmalarına gerek yok. Birçoğu artık anne ve babalarıyla, bir eş veya bir hayat arkadaşıyla olan ilişkisinde uzun vadeli bir sığınak arıyor. Şaşırtıcı derecede yüksek sayıda erkek, para getirecek işlerde çalışmayı istemiyor gibi görünüyor, hatta yaşam alanlarını düzenli tutacak temel ev işlerine bile yardım etmiyorlar.

Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 32 - Pegasus Yayınevi)Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 32 - Pegasus Yayınevi)
Ece, bir alıntı ekledi.
21 Nis 03:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İpsiz Sapsız
Video oyunları ve porno, birçok genç erkek için daha güvenli yerler. Oyun oynamada, becerilerini artırmada gitgide daha çok uzmanlaşıyorlar, oyun içinde yüksek statü ve saygı kazanıyorlar. Kadınları yaparken göreceğiniz bir şey değil bu çünkü bu türden rekabetleri genelde anlamlı bulmuyorlar, oyun oynama becerilerini geliştirerek saygı da görmüyorlar.

Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 15 - Pegasus Yayınevi)Bitik Erkekler, Philip Zimbardo (Sayfa 15 - Pegasus Yayınevi)
Ece tekrar paylaştı. 21 Nis 03:21
Asude, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevenler birbirlerine yara izlerini gösterirler. İlk önce bunu yaparlar... Sana ruhumu açmadan önce bil ki incinebilirim demek için... Çünkü en çok sevdiklerin yaralar seni.

Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 106)Gizliajans, Alper Canıgüz (Sayfa 106)
Ece, Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler'i inceledi.
13 Nis 22:28 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Adli bilimlere ilginiz varsa Türkiye'de aklınıza gelen ilk isim Sevil Atasoy'dur. Birçok tüyler ürpertici cinayet, Sevil hanımın akıcı diliyle anlatılınca ortaya okunması epey rahat bir roman çıkmış. Cinayetlerin ve tecavüzlerin önlenebilmesi için bahsettiği her noktada da çok haklı. Dilerim bahsettiği "tecavüz kiti", bizim hastanelerimizde de yaygınlaşır.

Ece, Genç Psikiyatristin El Kitabı'ı inceledi.
13 Nis 22:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Roman gibi okunacak bir kitap değil, ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlara bir başucu kitabı olması amacıyla yazılmış. Uygun bir psikiyatrik görüşme nasıl yapılmalıdır, anamnez (hastanın öyküsü) alınırken nelere dikkat edilmelidir başlarda bunlardan bahsediyor. Sonra psikiyatrik hastalıkları bilişsel ve duygusal işlevlerine göre tek tek açıklayıcı bir dille anlatıyor. Yeni başlayan "acemiler" için güzel bir kaynak kitap olabileceği düşüncesindeyim.