1000Kitap Logosu
Feyza Atik
TAKİP ET
Feyza Atik
@Feyzatik
Edebiyat Öğretmeni
Üniversite
19 okur puanı
11 Ara 2016 tarihinde katıldı.
134
Kitap
2
İnceleme
43
Alıntı
4
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Feyza Atik
bir alıntı ekledi.
Bedenlerinde bereket taşıyanlar daha çok kadınlardan yana gider; onların sevme yolu, çocuk üreterek ölümsüzlüğü sağlamaktır. Adlarını yaşatarak, gelecek bütün zamanlar boyunca mutluluğa ereceklerini sanırlar. Ama canlarında bereket olanlara gelince; çünkü böyleleri de var; onlar bedenden çok daha bol verirler can ürünlerini. Nedir canın ürünleri? Düşünce ve daha ne varsa. İşte bütün yaratıcı şairler ve sanatlarına yenilik getiren işçiler bu canı bereketli insanlardır.
2
YERYÜZÜNÜN YANITI Yeryüzü kaldırdı başını Kasvetli ve korkutucu karanlıktan. Işığı yitmiş, Korkudan taş kesilmiş! Ve zincirleri boz bir kederle kaplanmış. "Tutsak düştüm kıyısında denizin Yıldızlı Kıskançlık bekler sığınağımı: Üşümüş ve ağarmış, Gözyaşlarına boğulmuş, İşitiyorum eskil insanların babasını. "İnsanların bencil babası! Zalim, kıskanç, bencil korku! Doğurabilir mi, Zincirlenmiş geceden, Gençliğin bakireliğini ve sabahın tâkatini? "Bahar gizler mi sevincini? Tomurcuklar ve goncalar açtığında? Çiftçi Gece mi serper tohumu, Ya da karanlıkta mı sürer sabanı? "Kır bu ağır zinciri Kemiklerimi donduran. Bencil! kibirli! Sonsuz ölüm! Sensin Özgür Aşkı tutsak kılan." William BLAKE
1
Feyza Atik
bir alıntı ekledi.
O zaman düşündü ki insanlar yalnız kendi saadetlerini iyice duymak için yalnız başkalarının felaketlerini arar ve hodbinliklerinin böyle bazı nevilerine fazilet unvanı vererek mesela aldatılan bir kocayı ikaz etmeyi “ahlak” addederler. Halbuki bunun aslı, başkasının felaketinden duyulan vahşi zevk, kendisini ondan mesut görmek için hazırlanmış garip bir delildir.
2