1000Kitap Logosu
Resim
Çiğdem şenocak
TAKİP ET
Çiğdem şenocak
@Naturalistbaykus
Olduğum şeyle olmadığım şey arasında, hayal ettiğim şeyle hayatın beni yaptığı şey arasında bir boşluğum.
Öğretmen
118 okur puanı
30 Oca 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Çok değil on yıl önce ölüm kuyusunun kanla, sürgünle yazıldığı günler geride kalmıştı. 1926 yılında Ahıska'da kolhozlar kurulmuştu. Karşı gelenler tutuklanmış, sürgüne gönderilmiş, çoğu da kurşuna dizilmişti. Aradan geçen zaman içinde insanların çoğu yitirdiği şeylerin farkında bile değildi. Kimisi ise bulduğu bir başka şeyle yitirdiklerini unutmaya çalışıyordu. Yaşlılar yaylalara gidiyor, çalışma yaşında olanlar devlet için kolhozlarda çalışıyorlardı. Mutlulukları böyle bir mutluluktu. Her şeye rağmen Ahıska Türkleri Sovyetler Birliği'nin başka yerlerinde yaşanan insanlık dışı olaylardan şimdilik uzaktılar.
Herhangi bir halk, kendi toprağında bağımsızlık savaşı yaptığı zaman yenilmezdir! Ama yine de, merkezi Rus televizyon kanalı, Rus ordusunun korkunç mağlubiyetlerini haklı çıkarmak için, Çeçen savaşçıların dünyanın her köşesinden getirilen paralı askerler olduğunu, tanklar altına el bombaları atan uyuşturucu bağımlıları olduğunu söylediler. Kaç defa duyduk:"Kentin haydutlardan temizlenmesi devam ediyor" diye Sanki çöpten bahsediyorlarmış gibi. Kentleri hava Kuvvetleri bombalıyor, ağır toplarla harabeye çeviriyor, tanklarla ütülüyor, önlerine geleni (Kadınları, çocukları, yaşlıları) öldürüyorlar. Adına da etnik temizlik diyorlar!
Yerli televizyon kanalında, Dağıstan sınırında esir alınan yeni Rus askerlerini gösterdiler. Paralı askerlerden farklı olan bu askerler orduya yeni çağrılmışlardı, en çok on beş, on altı yaşlarındaydılar. Her birinin yüzü ağlamaktan şişmişti. Cumhurbaşkanı Cevher Dudaev'in özel emri ile evlerine gönderildiler.
1
2
3
4
...
18
175 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.