Metrestepe

8,3/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
3 beğeni  · 
601 gösterim
Metristepe nasıl Metrestepe oldu?

Kurtuluş Savaşı'nın yapıldığı alanlardan biri de Bozüyük yakınlarındaki Metristepe'dir. Kurgu bu ya, bir inşaat firması, 2000'li yıllarda Metristepe yakınlarında, villalardan oluşan bir site yapar, Metristepe Manzaralı Villalar diye satılır evler. Sitenin adı Metristepe'dir ancak birçok varlıklı erkek metresini bu villalara yerleştirdiği için olsa gerek, sitenin adı zamanla Metrestepe Villalarına çıkar.

Bu villalarda, Metristepe Savaşı'na katılanların torunları oturmaktadır şimdi. Bu romanın kahramanı Nurşen, Metrestepe villalarına yerleşen sakinlerden biridir ancak hayatın ona neler getireceğini bilememektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789751415424
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Kâmil 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Üstün DÖKMEN'i bilmeyenimiz yoktur diye düşünüyorum. Televizyondan da tanıyoruz kendisini. Metrestepe; insanı okurken sürekli kendi iç muhasebesini yapmaya zorlayan düşündürücü bir eser.
Kitabı okurken "sosyoloji nedir?" diye düşündüm. Toplumu anlamaya çalışan ve bu sayede topluma yön veren bir bilim mi? Yoksa toplumu tam olarak anlamadan sosyoloğun kendi doğrularını topluma "Bu doğrudur" diye dayatarak yönlendirmesi mi? Sosyologlar (benim şahsi kanaatim) almış oldukları eğitim gereği Semavi dinleri (sanki) yok sayıyor ve toplumun değer yargılarının insanlık tarihi içerisinde yavaş yavaş zamanla geliştiğini vurgulayıp iyiyi, doğruyu ve güzeli güzellikle bulabilmenin mümkün olduğunu savunuyorlar.
Sosyologlar iyi söylüyor, güzel söylüyorlar ama Toplum bildiğini okuyor. İnsan bencil ve şahsi menfaatine düşkün bir yaratık olduğu için zorlamadan kurallara uymasını beklemek saflık olur.

Güler Ayata 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Zamanla anlamını yitiren değerler... Uğrunda canlar verilen vatanın Metristepe' si gün geliyor Metrestepe oluyor. Gerçekler bazen göründüğü gibi değildir.

Erhan Özlü 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kurtuluş savaşında dedelerimiz ne için savaştı, o gün savaşılan değerlere bugün ulaşıldı mı? Toplumumuzda katın ver erkeğin statüleri.

Kitaptan 4 Alıntı

Kâmil 
21 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Üç çocukları vardı. İlkini, "Hadi çabuk olun" diyen anne babalarının tavsiyesiyle, ikincisi, "Tek çocuk şımarık olur, " diyen komşularının tavsiyesiyle, üçüncüyü ise siyasetçilerin tavsiyesiyle yapmışlardı.(Bu konuda kendilerinin ne düşündüğü konusunda elimizde net bilgi bulunmamaktadır. )

Metrestepe, Üstün Dökmen (Sayfa 10)Metrestepe, Üstün Dökmen (Sayfa 10)
Kâmil 
23 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Basık damlı kerpiç odasının duvarına, Venizelos' un oğlunun Bursa'da Osman Gazi Türbesi nin içinde cektirdiği fotoğrafı aşmıştı. Fotoğrafın altına oğul Venizelos'un şu sözü yazılıydı
"Kalk ey koca Türk! Kurduğun devleti yıkıyorum. "

Metrestepe, Üstün Dökmen (Sayfa 53)Metrestepe, Üstün Dökmen (Sayfa 53)
Kâmil 
28 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Üretmeyen üzülür. Kişi olsun, ülke olsun, düşünmeyen, öğrenmeyen, üretmeyen köle olur. Efendisi isterse onu yatağa alır.

Metrestepe, Üstün Dökmen (Sayfa 139)Metrestepe, Üstün Dökmen (Sayfa 139)
Kâmil 
21 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Savaşta, erkek bir kere ölür, kadın bin kere.

Metrestepe, Üstün Dökmen (Sayfa 39)Metrestepe, Üstün Dökmen (Sayfa 39)