Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 2

8,5/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
1 beğeni  · 
523 gösterim
Bir Uyumsuzun Notları... Geçen yüzyılın son çeyreğinde dökülmüş bu günler, sıcak dostlukları, muzip anıları, zehir zemberek eleştirileri, yazarının hayatını ve gözlemlediklerini yansıtıyor. Uyumsuzluk, değişen koşullara ayak diremekten kaynaklanıyor; gün geçtikçe dökülenler, memnuniyetsizliği daha fazla yansıtmaya başlıyor.

Okurların daha çok öyküleri ve çevirileriyle tanıdığı Tomris Uyar'ın, yirmi beş yıl boyunca tuttuğu gündökümleri, yeniden, iki ciltte toplandı. 2002 yılında Güzel Yazı Defteri adlı kitabıyla ödüller alan Tomris Uyar'ın yaşam ve edebiyatla ilgili pek çok "uyumsuz" gözlemi tarihe de tanıklık ediyor.

Bu notların üzerindeki kahve lekelerini, bulaşık deterjanlarını, uyku mahmurluğunu, rakı damlalarını seçen gözler, yazarın herşeyden önce insan olduğunu fark edecektir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2003
 • Sayfa Sayısı:
  554
 • ISBN:
  9789750805035
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

mehmet aysu 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşık olmak ya da bir yakınını yitirmek. Biri mutluluğa, biri yasa bağlı olsa da her iki durumun kaynağında garip bir benzerlik var: yaşam karşısında bocalama.

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 2, Tomris UyarGündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 2, Tomris Uyar
mehmet aysu 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umut bezirganlığı yapmadan umut vermek, derinden sevinme yetisini yitirmeme karşın sevinmek geliyor içimden.

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 2, Tomris Uyar (Sayfa 15)Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 2, Tomris Uyar (Sayfa 15)
mehmet aysu 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yayın dünyamızı ur gibi saran, yayımlanma nedeni asla anlaşılamayan saldırgan ve sığ yaşam öykücükleri, cıvık romanlar, yerli televizyon dizilerine egemen olan, zamanla yazıları da egemenliğine alan savruk dil, güvendiğimiz dağlara bile iyice kar yağdığının önemli belirtileri. Çünkü bir Dostoyevski -hatta bir Saroyan-kumar borçlarını ödemek pahasına zorunlu olarak yaşadıkları yapay verimlilik dönemlerinde bile böylesi bir düzeysizlik göstermemişler.

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 2, Tomris UyarGündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 2, Tomris Uyar