Lila Ahlakın Sorgulanması

8,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
632 gösterim
İlk kitabı Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı´nda Robert Prisig, ovalar ve bataklıklardan başlayıp dağların doruklarından aşarak denize kadar uzanan motosiklet yolculuğunu aklın, akılcılık geleneğinin ve bu geleneğe bağlı değerlerin sorgulandığı bir felsefi şölene dönüştürmüştür. Lila´da ise şölen kaldığı yerden, denizden devam ediyor. Yazar, bir başına denize yelken açıp yeni kitabını yazmayı umarken zoraki bir yol arkadaşı katılıyor yanına: Lila. Ve en akıl almaz dörtlü olan deniz, felsefe, cinsellik ve delilik üzerine bir yolculuk başlıyor... Lila, yine bir yalnızlın, bir düşünce isyancısının kitabı; asırlık otoriterlerin kibrinden de, akademik gösterş ve sahtelikten de bıkmış, düşüncenin dernliklerine dalmayı seven, duyarlı, gözlemci bir ruhun yolculuk notları... Filozof-yazar Phaedrus, yelkenli teknesiyle Amerika kıyılarında ilerlerken Kızılderili ayinlerinden Hint felsefesine, Viktoryen ve Püriten ahlak anlayışına kadar uzanarak kaynağa doğru bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta, sözcükelrin, kavramların, değerlerin kaynağını, kaynak birliğini keşfederken, özne-nesne, Statik ve Dinamik Nitelik karşıtlarını ve birliklerini de sorgular ve Nitelik Metafiziğini birfelsefi sistem halinde oturtur. Öte yandan yol arkadaşı Lila, gçmişinden taşıdığı acının ve nefretin yüküyle, çaresizce bir çırpınışa dönüşmüş cinselliğiyle deliliğe doğru ilerleyen kendi yolculuğuyla yazarın yaşamını bir kasırganın eşiğine gitrecektir. Bu iki insanın ilişkisiyle yönlenen kavramlar dünyasına yelken açarak günümüz insanın temel meselerini irdeleyen, yaşamı, insanı ve özellikle ahlakı sorgulayan sarcısı bir felsefi arayışın öyküsüdür Lila. Daha önce Phaedrus, metafiziği, dağların doruklarına benzeterek "aklın yüce ülkesi" diye nitelemişti. Lila´da ise Nitelik Metafiziğini şu sözlerle açıklıyor. "Engin bir boşluk ve kutsal olan hiçbir şey yok." Asıl ürkütücü olanın dağların doruklarına tırmanmak değil, vadilere sıkışıp kalmak olduğunu bilenler, Pirsig´in önümüze açtığı bu enginliğe, kutsal olan bir şeyler bulma umuduna hiç yüz vermeden açılmaktan da keyif alacaklar...
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  415
 • ISBN:
  9789755391984
 • Orijinal Adı:
  Lile An İnquiry İnto Morals
 • Çeviri:
  Süha Sertabipoğlu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüseyin Düver 
 27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın yarattığı tarzı sevenler için mükemmel bir devam kitabıydı. Lila karakterinin işlenişi ana karakterimizle ilişkisi, delilik mevzusuna yapılan vurgu ve tüm bunların içinde yine bir ton felsefik çıkarımla sosyolojik analizler. Kendi çapında bir tür yarattı yazar ve bunda çok başarılı bir çizgisi var.

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...cesi-vadetmedim.html

Kitaptan 1 Alıntı

Hüseyin Düver 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanları gerçekten seversen bu yüzden canına okurlar. Onlardan nefret edeceksin, fakat onları seviyormuş gibi görüneceksin. O zaman sana saygı gösterirler. Fakat insanlardan nefret etmek ve onları da senden nefret ettirmekten başka yapabileceğin bir şey yoksa yaşamanın ne anlamı var ki? Herkesin herkesten nefret etmesi gereken bu dünyadan bıkmış usanmıştı."

Lila, Robert M. PirsigLila, Robert M. Pirsig