Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı Değerlerin Sorgulanması

9,2/10  (17 Oy) · 
46 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.416 gösterim
Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı roman, otobiyografi ve felsefi deneme türlerinin sınırlarını genişleten; bütün bir akılcılık geleneğini sorgulayan benzersiz bir Kült kitap. Hikâye bir adamın, oğlu ve iki arkadaşıyla birlikte yaptığı uzun bir motosiklet yolculuğundan oluşuyor. Yolcular, metalik-plastik yalnızlıkların hüküm sürdüğü, özdeki çirkinliklerin yapay bir stil cilasıyla kapatılmaya çalışıldığı, Amerikan kentlerinden, sapa dağ yollarından, uçsuz bucaksız düzlüklerden geçer, bir dağa tırmanır ve en sonunda okyanusa varırlar. Adam yolculuk boyunca bir de "iç yolculuk" yaşamakta, başka doruklarda gezinmektedir. Kendi deli geçmişine, aklın ötesine yolculuk yapmaktadır. Akılcılık dediği hayaletin pesinde antik Greklerden modern bilim felsefesine kadar bütün Batı düşüncesini kat eder. Etrafındaki bütün çirkinliğin, sahteliğin sebebi olduğu söylenen teknolojiyi suçlamaz Sorun, teknoloji üreten insanlarla ürettikleri nesneler arasındaki ilişkidedir. Bunun da temelinde gerçekliği, özne ve nesne diye uzlaşmaz karşı kutuplar koyutlayarak kavramaya çalışan Akıl anlaşısındaki genetik bir bozukluk yatar. Bu anlayış Nitelik sorunuyla hesaplaşamaz. Bir sanatçının yapıtını oluşturduğu bir tamircinin bir motosikleti özenle tamir ettiği saf nitelik anlarında özne ve nesne özdeştir. Bir yanda insan, bir yanda dünya nesne yoktur. Değer yoksa olgu da olamaz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9789755390895
 • Orijinal Adı:
  Zen And The Motorcycle Maintenance An İnquiry İnto Values
 • Çeviri:
  Süha Sertabipoğlu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
arden 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yol mu yolculuk mu(?) sorununa yol diye cevap verenlere öneririm.Belki Zen kısmına çok değinmiyor ama kişinin yolculuk ve varoluşu üzerine keyifli okumalar sunuyor.Özellikle felsefeye giriş olarak kişilerin çoğunun Sofie'nin Dünyası yerine bu kitapla başlamasını öneririm.

ve her yolculuk esnasında Camel dinlemeli..

Beyza 
31 May 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · 8/10 puan

Babanın oğlu ve iki arkadaşıyla yaptığı motosiklet yolculuğu, bu sırada yaşadığı içsel yolculuk, düşünceleri..
Okunması çok zor olmamasına karşın yavaş okunan bir kitap. Hatta mümkün olsa yazarın kitapta çocuğuna yaptığı gibi 'bşrkaç satır okuyup üzerinde konuştuktan sonra birkaç satır daha okumak' yöntemi ile okunmalı.
Temelde nitelik kavramı etrafında gelişen ve oradan dallanan felsefi bir yolculuk.
Felsefi açıdan tatmin edici. Kitap bittiğinde notlarınızda üzerinde düşünmek üzere yazdığınız bir sürü başlık bulacaksınız.
Otobiyografik gerçeklikler de içeriyor olması, zamanında bir sürü yayıncıda dönüp çok zor birine kabul ettirilmesi gibi altyapı gerçekleri de ilgi çekici.

Zeynep Oral 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 123 günde · 8/10 puan

Kitabın içine girildiğinde motosiklet yolculuğu sırasında derin felsefik iç konuşmalar oldukça keyifli. Bir yandan oğlu ile çıktığı motosiklet gezisini anlatırken bir yandan değer sorgulamalarını yapıyor. Fakat felsefik terimler ve kişilere çok fazla hakim olunmadığında yada terimlerin ayrı bir araştırması yapılmadığında akıcılığın devam ettirilmesi ve anlatılanların iyi kavranabilmesi oldukça güç bir duruma gelebiliyor. Felsefeye hiç ilgisi olmayan bir kişi, kitabın çok fazla terim kalabalığı içerisinde olduğu hissine kapılabilir. Diğer taraftan, yapılan değer sorgulamalarından kendi payımıza çok güzel çıkarımlar yapabileceğimiz bir kitap olduğunu düşünüyorum.

seher 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kitabın türü konusunda okurken karar veremedim. Çünkü kitap, felsefi içerikli, roman tadında ,otobiyografik, tanımadığım bir ülkenin topraklarında gezi rehberi kısaca hepsini barındırıyordu.Değerlerin sorgulaması yapılıyor ve bu durum sizi içsel bir sorgulamaya götürüyor.Çok hızlı okunan bir kitap değil ve tekrar tekrar okunması gereken bir kitap.

Gökhan Parlaktaş 
19 Mar 01:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sınıflandırma konusunda kafa karıştırıcı gibi gözükse de biraz, ben felsefi deneme diyebileceğimi düşünüyorum. Sadece alıştığımızın biraz dışında. Hayatımızın tam en sıradan, en önemsiz olay ve durumlarından öyle çıkarımlar yapıyor ki insan şaşırıyor. Bir sayfa okuyup, beş dakika okuduğunuz sayfa üzerine düşünebileceğiniz bir kitap.

Hüseyin Düver 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar bu kitapta yapılmayan bir şeyi denemiş. Bir felsefi görüşü onu doğuran kişinin hayatıyla beraber anlatmış. Bu açıdan bize bu filozoflar nasıl insanlardır da bunlar akıllarına nereden gelir onu çok iyi veriyor. Kitapta toplumla, kapitalizmle düzenle alakalı da mükemmel tespitler var.

Alperen Tekin 
 27 Haz 17:58 · Kitabı okudu · 457 günde · Beğendi · 10/10 puan

İngilizcesini okumuştum, o yüzden mi bilmiyorum ama bitirmem uzun sürdü. Üç cümlesinden biri kenara not edilebilecek bir kitap. Kalitenin ne olduğunu, nasıl yorumlanabileceğini ve de nasıl yaşanabileceğini anlatıyor.

oğuz kağan 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hayata farklı bir bakış getiriyor.modern hayatın bizden götürdüklerini görmemizi sağlıyor ve sorgulama fırsatı veriyor.

Kitaptan 164 Alıntı

Beyza 
21 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sonunda kendini yüceltmeyi amaç edinen her çaba felaketle sonlanmaya yazgılıdır

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 192 - Ayrıntı)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 192 - Ayrıntı)
Zeynep Oral 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eğer yaptığınız değişiklik işe yaramıyorsa
bu, aksilik değildir; çünkü kazanılan bilgi gerçek bir ilerlemedir.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (279)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (279)

Fiziksel rahatsızlık ancak ruhsal durum iyi olmadığında önem kazanır.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 25 - Ayrıntı Yayınları)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 25 - Ayrıntı Yayınları)

Bir şeyler hep ölmüştür. Ama sanatta daha az farkına varılan şey ise bir şeylerin de hep yaratıldığıdır.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 86 - Ayrıntı)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 86 - Ayrıntı)

"O benim parçalar üzerinde çalıştığımı sanıyor. Oysa ben kavramlar üzerinde çalışıyorum."

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 103)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 103)