Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı Değerlerin Sorgulanması

8,9/10  (9 Oy) · 
30 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.287 gösterim
Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı roman, otobiyografi ve felsefi deneme türlerinin sınırlarını genişleten; bütün bir akılcılık geleneğini sorgulayan benzersiz bir Kült kitap. Hikâye bir adamın, oğlu ve iki arkadaşıyla birlikte yaptığı uzun bir motosiklet yolculuğundan oluşuyor. Yolcular, metalik-plastik yalnızlıkların hüküm sürdüğü, özdeki çirkinliklerin yapay bir stil cilasıyla kapatılmaya çalışıldığı, Amerikan kentlerinden, sapa dağ yollarından, uçsuz bucaksız düzlüklerden geçer, bir dağa tırmanır ve en sonunda okyanusa varırlar. Adam yolculuk boyunca bir de "iç yolculuk" yaşamakta, başka doruklarda gezinmektedir. Kendi deli geçmişine, aklın ötesine yolculuk yapmaktadır. Akılcılık dediği hayaletin pesinde antik Greklerden modern bilim felsefesine kadar bütün Batı düşüncesini kat eder. Etrafındaki bütün çirkinliğin, sahteliğin sebebi olduğu söylenen teknolojiyi suçlamaz Sorun, teknoloji üreten insanlarla ürettikleri nesneler arasındaki ilişkidedir. Bunun da temelinde gerçekliği, özne ve nesne diye uzlaşmaz karşı kutuplar koyutlayarak kavramaya çalışan Akıl anlaşısındaki genetik bir bozukluk yatar. Bu anlayış Nitelik sorunuyla hesaplaşamaz. Bir sanatçının yapıtını oluşturduğu bir tamircinin bir motosikleti özenle tamir ettiği saf nitelik anlarında özne ve nesne özdeştir. Bir yanda insan, bir yanda dünya nesne yoktur. Değer yoksa olgu da olamaz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9789755390895
 • Orijinal Adı:
  Zen And The Motorcycle Maintenance An İnquiry İnto Values
 • Çeviri:
  Süha Sertabipoğlu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
arden 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yol mu yolculuk mu(?) sorununa yol diye cevap verenlere öneririm.Belki Zen kısmına çok değinmiyor ama kişinin yolculuk ve varoluşu üzerine keyifli okumalar sunuyor.Özellikle felsefeye giriş olarak kişilerin çoğunun Sofie'nin Dünyası yerine bu kitapla başlamasını öneririm.

ve her yolculuk esnasında Camel dinlemeli..

Beyza 
31 May 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · 8/10 puan

Babanın oğlu ve iki arkadaşıyla yaptığı motosiklet yolculuğu, bu sırada yaşadığı içsel yolculuk, düşünceleri..
Okunması çok zor olmamasına karşın yavaş okunan bir kitap. Hatta mümkün olsa yazarın kitapta çocuğuna yaptığı gibi 'bşrkaç satır okuyup üzerinde konuştuktan sonra birkaç satır daha okumak' yöntemi ile okunmalı.
Temelde nitelik kavramı etrafında gelişen ve oradan dallanan felsefi bir yolculuk.
Felsefi açıdan tatmin edici. Kitap bittiğinde notlarınızda üzerinde düşünmek üzere yazdığınız bir sürü başlık bulacaksınız.
Otobiyografik gerçeklikler de içeriyor olması, zamanında bir sürü yayıncıda dönüp çok zor birine kabul ettirilmesi gibi altyapı gerçekleri de ilgi çekici.

Zeynep Oral 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 123 günde · 8/10 puan

Kitabın içine girildiğinde motosiklet yolculuğu sırasında derin felsefik iç konuşmalar oldukça keyifli. Bir yandan oğlu ile çıktığı motosiklet gezisini anlatırken bir yandan değer sorgulamalarını yapıyor. Fakat felsefik terimler ve kişilere çok fazla hakim olunmadığında yada terimlerin ayrı bir araştırması yapılmadığında akıcılığın devam ettirilmesi ve anlatılanların iyi kavranabilmesi oldukça güç bir duruma gelebiliyor. Felsefeye hiç ilgisi olmayan bir kişi, kitabın çok fazla terim kalabalığı içerisinde olduğu hissine kapılabilir. Diğer taraftan, yapılan değer sorgulamalarından kendi payımıza çok güzel çıkarımlar yapabileceğimiz bir kitap olduğunu düşünüyorum.

seher 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kitabın türü konusunda okurken karar veremedim. Çünkü kitap, felsefi içerikli, roman tadında ,otobiyografik, tanımadığım bir ülkenin topraklarında gezi rehberi kısaca hepsini barındırıyordu.Değerlerin sorgulaması yapılıyor ve bu durum sizi içsel bir sorgulamaya götürüyor.Çok hızlı okunan bir kitap değil ve tekrar tekrar okunması gereken bir kitap.

Hüseyin Düver 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar bu kitapta yapılmayan bir şeyi denemiş. Bir felsefi görüşü onu doğuran kişinin hayatıyla beraber anlatmış. Bu açıdan bize bu filozoflar nasıl insanlardır da bunlar akıllarına nereden gelir onu çok iyi veriyor. Kitapta toplumla, kapitalizmle düzenle alakalı da mükemmel tespitler var.

oğuz kağan 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hayata farklı bir bakış getiriyor.modern hayatın bizden götürdüklerini görmemizi sağlıyor ve sorgulama fırsatı veriyor.

Kitaptan 29 Alıntı

Beyza 
21 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sonunda kendini yüceltmeyi amaç edinen her çaba felaketle sonlanmaya yazgılıdır

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 192 - Ayrıntı)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 192 - Ayrıntı)
Zeynep Oral 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eğer yaptığınız değişiklik işe yaramıyorsa
bu, aksilik değildir; çünkü kazanılan bilgi gerçek bir ilerlemedir.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (279)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (279)
seher 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Fiziksel rahatsızlık ancak ruhsal durum iyi olmadığında önem kazanır. Bu durumda, rahatsızlık yaratan şeye takarsınız, bu da sizi iyice rahatsız eder. Fakat ruhsal durumunuz iyiyse fiziksel rahatsızlık fazla bir anlam taşımaz.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 25)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 25)
tabula rasa 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Yalnızca senin hoşlandığın” şeyi hor görmek üzere eğitilirsen,
elbette başkalarının daha uysal bir uşağı -iyi bir köle- olursun. “Yalnızca
senin hoşlandığın” şeyi yapmamayı öğrenirsen Sistem seni sever.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. PirsigZen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig
seher 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gideceğin yere ve olduğun yere bakınca hiçbir anlam çıkmıyor, ama geriye bir zamanlar olduğun yere baktığında bir model belirmeye başlıyor. Ve ileriye, bu modeli izleyerek bakarsan bazı şeyleri yakalayabiliyorsun

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 153)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 153)
seher 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Yeni nedir? İlginç ve sonsuza dek uzanan bir soru, fakat üzerine gidilse ortaya çıkan, boş şeylerin ve modanın sonsuz şaklabanlığı, yarın dibe çökecek bir çamurdur. Bunun yerine "En iyi nedir?" sorusuyla uğraşmayı yeğlerim ki bu soru enine değil de derinlemesine hareket ettirir insanı; ona verilecek yanıtlar, dipteki çamuru söküp akıntıyla götürmeye eğilimlidir."

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 16)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 16)
seher 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dertler asla bitmez, elbette. İnsanlar yaşadıkça mutsuzluk ve talihsizlikler de olacaktır; ama artık daha önce var olmayan bir duygu var; üstelik şeylerin salt yüzeyinde değil, ta içerilere dek nüfuz ediyor: “Biz onu yendik. Artık daha iyi olacak. Böyle şeyleri anlayabiliyor insan.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 376)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 376)
seher 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bazı şeylerin farkına varamazsınız, çünkü öyle küçüktürler ki gözünüzden kaçırırsınız. Ama bazı şeyleri de çok büyük olduğu için göremezsiniz. İkimiz de aynı şeye bakıyoruz, aynı şeyi görüyoruz, ama o bambaşka bir boyuttan bakıyor, görüyor ve düşünüyor.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 55)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 55)
Zeynep Oral 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sözünü ettiğim tamirci bu ayrımı yapmaz. Biri onun hakkında, yaptığı işle “ilgilenir” dediğinde bu, yaptığı işle “bütünleşir” demektir. Bu bütünleşmeye yol açan, bilincin keskin kenarında, özne ve nesne ayrılığı duygusunun olmayışıdır.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 269)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 269)
seher 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Motosikletle gezerken her şeyi farklı görürsünüz.Motosiklette bir kafes yoktur. Her şeyle doğrudan temastasınızdır. Artık, izlemekten öte sahnedesinizdir, bunu kuvvetle hissedersiniz.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 12)Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, Robert M. Pirsig (Sayfa 12)
3 /