Hatice, bir alıntı ekledi.
24 May 09:37 · Kitabı okuyor

1990’ların başında ABD, CIA eski Türkiye İstasyon Şefi Paul Henze gibi görevlileriyle Türkiye’de Nurculuk ve Nakşibendilik gibi cemaatlerin güçlenmesine çalışmıştır.

Türkiye’nin ABD eliyle din devletine ve federasyona doğru sürüklendiği 1990 yılında bu sürece engel olacağı düşünülen ulusalcı-Atatürkçü aydınlar öldürülmeye başlanmıştır. ABD politikalarının Türkiye’deki baş aktörü Turgut Özal’ın Türk Ceza Yasası’nın din devleti kurulmasına engel 163. maddesini kaldırmak istemesine tepki gösteren aydınlardan Muammer Aksoy 31 Ocak 1990’da öldürülmüştür. Ardından 7 Mart 1990’da Çetin Emeç, 4 Eylül 1990’da Turan Dursun ve 4 Ekim 1990’da Bahriye Üçok öldürülmüşlerdir. Özal’ın Ocak 1993’te imam-hatip okullarını bitirenlerin de Harp Okulu’na girmelerine engel olan yasayı değiştirmesini 22 Ocak 1993’te Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde “İmam Subay” başlığıyla eleştiren Uğur Mumcu da bu yazısından sadece iki gün sonra öldürülmüştür. Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde “Asker, Polis ve Naziler” başlıklı bir yazıyla laiklikten verilen tavizleri eleştiren Ahmet Taner Kışlalı da tıpkı Uğur Mumcu gibi bu yazısından sadece iki gün sonra, 22 Ekim 1999’da öldürülmüştür.

El- Cevap, Sinan Meydan (Sayfa 38 - Inkılâp kitabevi)El- Cevap, Sinan Meydan (Sayfa 38 - Inkılâp kitabevi)
elifimmm, Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği'yi inceledi.
11 May 00:27 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap Ahmet Taner Kışlalı’nın 1990-1995 yılları arasında yazmış olduğu makaleler ve yapmış olduğu röportajlardan oluşmaktadır. O dönemlere damgasını vurmuş Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların yapmış olduğu siyasetlerin Atatürk’ün ilkelerine nasıl aykırı olduğunu, mirasına bile nasıl sahip çıkalamadığını anlatan bir kitaptır. Günümüze bile uyarlanabilir. İnsan hayretle hala herşeyin aynı olduğunu görünce üzülüyor. Nerden nereye demek vardı fakat siyaset oyunları hiç değişmeyen tek şey.

elifimmm, bir alıntı ekledi.
10 May 15:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Doğru anlamak, “doğru tepki”nin ilk koşuludur.

Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 343)Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 343)
elifimmm, bir alıntı ekledi.
10 May 14:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gençlik sesini yükselttiğinde değil, asıl sustuğu, pıstığı zaman endişelenmek gerekir. Ülkenin geleceği için!

Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 326)Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 326)
elifimmm, bir alıntı ekledi.
10 May 14:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hala, gençliğin ilkokuldan başlayarak demokrasiye alışması, liseden başlayarak sesini duyurması, üniversiteden başlayarak yönetime ortak olması gereğini kavrayamayanlar var.

Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 324)Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 324)
elifimmm, bir alıntı ekledi.
10 May 11:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Daha “de” ve “da” eklerinin ne zaman bitişik ne zaman ayrı yazılacağını bile bilmeyenlerin yabancı sözcük hayranlığı tam bir acıklı güldürü.

Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 310)Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 310)
Adem YEŞİL, bir alıntı ekledi.
30 Nis 22:41

Aslında Atatürk'ün kafasında olan "batılılaşma" değil, "uygarlaşma"dır. Üstelik de, kendi ulusal özelliklerimizi koruyarak uygarlaşmaktır.

Türk tarihinin gün ışığına çıkarılması çalışmalarını Atatürk başlatmıştır. Bir yandan Orta Asya'ya, öte yandan Hititlere, Anadolu'nun tarihsel derinliklerine kadar gidilmesinin öncüsü Atatürk'tür. Taklitçi saray kültüründen, Anadolu'nun bin yıllık kültür sentezine dönüş Atatürk'ün eseridir.

Atatürk ne yabancı sermayeye karşı olmuştur, ne de başka uluslarla işbirliğine... Ama - her konuda olduğu gibi - bu konularda da vazgeçilmez bir önkoşulu vardır: Toplumun ortak yararı ve eşitlik!

Yabancı sermayeye evet; ulusal çıkarların ve bağımsızlığın zedelenmemesi koşuluyla!

Bir kez daha yinelemekte yarar var: Kemalizm batının desteği ile değil, batıya karşın bir uygarlaşma hareketidir.

Bir Türkün Ölümü, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 15 - Ümit Yayıncılık)Bir Türkün Ölümü, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 15 - Ümit Yayıncılık)
Hazan, bir alıntı ekledi.
 27 Nis 03:50 · Kitabı okuyor

Eğer Atatürk olmasaydı, Kemalizme bugün burun kıvıran, cumhuriyeti numaralama sevdasına kapılan, "referandumla devrim" yapabileceğini sanan bazı büyük üstatlar acaba ne ile uğraşıyor olacaklardı?

Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 26)Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 26)
Hazan, bir alıntı ekledi.
25 Nis 16:24 · Kitabı okuyor

Aziz Nesin, yıllar önceki bir konuşmamız sırasında şöyle demişti:
"'- Geçmişte Atatürk' ü eleştirmiş olmaktan dolayı şimdi utanıyorum. Her geçen gün gözümde küçüleceğine, tersine daha da büyüyor."

Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 15 - İmge Kitabevi)Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği, Ahmet Taner Kışlalı (Sayfa 15 - İmge Kitabevi)