Enes Akil AKBALIK
mesaj-gonder
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
TAKİP ET
Enes Akil AKBALIK
@akilladamm
Biz şehrin asfaltlarında atlarını yitirmiş süvarileriz.
v3_profil_bos
256 okur puanı
gecmis
13 Ara 2014 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
88 syf.
İdealist Öğretmen
Bu kitabı 3. okumamda kısa da olsa bir inceleme yazmak istedim. Grigoriy Petrov kitapseverlerin, Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabıyla tanıdığı idealist bir yazardır. Kitabın ismiyle ve kapağıyla değerlendirenler soğuk bir Rus kasabasında geçen sıkıcı bir hikaye okuyacaklarını sanabilirler. Sanabilirler diyorum çünkü bu kitap üstüne konuştuğum kitabı okumamış birkaç kişiden bu yorumları duydum. Ne yazık ki onlar Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi de okumamıştı. Bugünlerden şikayet eden, karamsarlığa düşen, nasıl sorusunu sorup cevabı aramaya mecali olmayanların bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum. Çünküsünü ben açıklamadan kitaptan bir pasajın açıklayacağını düşünüyorum. “Neyi satın almıyoruz söyleyin? Kendi başımıza ne üretiyoruz? Kurşun kalem, iğne, iplik, düğmeler - onları da yabancılardan alıyoruz. Söylemekten utanıyorum, ancak yabancıların düğmeleri olmasaydı, kıyafetlerimizi giyemezdik. Yabancı mendiller olmasaydı, kıyafetlerimizi giyemezdik. Yabancı kaşıklar, çatallar, bıçaklar olmasaydı neyle yemek yiyecektik. Kendimize ait hiçbir şeyimiz Yok. Her şey yurtdışından ithal ediliyor. Her şey pahalı. Ödeyemezsek kredi çekiyoruz. Bir yandan bir pahalılıktan şikayet ediyoruz, bir yandan övünüyoruz. Güya bizim toprağımız en verimlisi, en büyüğü. Güya her şeye sahibiz. Aynı şey halk için de geçerli. Milyonlar, on milyonlar, yüz milyonlar okuma yazma bilmiyor. Zihinsel olarak körler. Yüz milyonluk halk, gözleri henüz açık olmayan kör bir köpek yavrusu gibi. Hem de bir, iki hafta değil, yüz, beş yüz, bin yıl boyunca kapalı. Ne korkutucu! ...” İncelemeye devam etmeye gerek yok bence. Ne dersiniz?
kamera
İdealist Öğretmen
kamera
Grigory Petrov
kamera
İdealist Öğretmen
kamera
Grigory Petrov
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.7/10 · 4.441 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Kardeşim bende 2. yi okudum yakın zamanda arada hatırlatma gerekli.
v3_begen_bos
1 Beğeni
Yanıtla
ucnokta_yatay-1
kamera
Kesinlikle kardeşim hem bu kitabı hem de Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi ara ara okumak lazım.
v3_begen_bos
1 Beğeni
272 syf.
Yine mezattan aldığım kitaplar arasında içeriğini bilmediğim bir kitapla tanıştım. Bir dönemin büyük sorunlarından olup bugün çözülmüş gibi görünen başörtüsü sorununu temel alan bir içe dönüş kitabı Yalnız Değilsiniz. İnanç eksikliği ile batılı tarzda yetiştirilmiş bir genç kızın üniversitede tanıştığı bir arkadaşı vesilesi ile ölüm gerçeğini düşünmeye başlamasıyla değişen ve birbirine bağlanan olaylar silsilesini anlatıyor kitap. Konu olarak güncel olmayan bir sorun olsa da kitap eline geçenler için akıcı dili için okunabilir. Hiçbir inanç ve düşüncenin kısıtlanmaması, herkesin özgürce yaşayıp inanabilmesi ve düşünebilmesi dileğiyle. İyi okumalar.
kamera
Yalnız Değilsiniz
yildiz
8.1/10 · 102 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Bunun dizisini yapmışlardı, izlemiş miydiniz?
v3_begen_bos
1 Beğeni
Yanıtla
ucnokta_yatay-1
2 yanıtı gör
kamera
Maalesef izlemedim. 1990 yılında çekilmiş bir filmi olduğunu öğrendim kitaba başladıktan sonra ancak dizisini olduğunu bilmiyordum. Kitabı okuduktan hemen sonra filmini de izledim. Çekildiği dönemde gişe rekorları kırmış bir filmmiş ancak kitabın üstüne bana biraz eksik ve yavan geldi.
v3_begen_bos
1 Beğeni
v3_yorum_bos
Enes Akil AKBALIK
yorumladı.
Yumma gözlerini, uyuma bugün Bütün gölgeler akşam oluyor Üşüyor yaprak, dallar usuyor Savrulup yirtilan ruzgar üşüyor Oysa ben senden neler neler isterdim Senli sevdalarda doğmak isterdim Sabahlar isterdim, asi ve mavi Büyüsün isterdim ışığın rengi
kamera
Ahmet Can Akyol
Gününüz aydınlık olsun!!!!
kamera
Onur Akın’ın sesiyle okuduk :) gün aydın olsun
v3_begen_bos
1 Beğeni
Yanıtla
ucnokta_yatay-1
36 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;