1000Kitap Logosu
Ömer Faruk Aydın
TAKİP ET
Ömer Faruk Aydın
@aydinfaruk
Öğrenci
Yüksek Lisans
İstanbul
66 okur puanı
18 Nis 2020 tarihinde katıldı.
176
Kitap
21
İnceleme
32
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Ömer Faruk Aydın
Köprüler Gelip Geçmeye'yi inceledi.
292 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Birçok anı kitabı okudum, okumaya da devam ediyorum. Gündelik hayata, dünyaya, insana dair yaşantıları pek severim. İsmini bu anı kitabı vesilesiyle öğrendiğim Ahmet İsvan, İstanbul'un eski belediye başkanlarından. Türkiye'nin en çalkantılı dönemlerinde (1973-77) belediye başkanlığı yapmak ve günümüzde yapılan güzel işlerle anılmak herhalde en büyük hediyedir kişiye. Uzun zamandır demeyeceğim, okuduğum hiçbir anı kitabını bu kadar samimi, içten, naif ve duygulu bulamamıştım. Doğumundan emeklilik yıllarına uzanan bir geçmişi kitabına konu alan İsvan, Türkiye'de insanlığı, emeğin gücünü, bilimin gücünü, eğitimi ve siyasi yozlaşmayı kendi hayatından örneklerle sorguluyor. Tespitlerini o kadar samimi ve naif bir dille yapıyor ki hayran olmamak elde değil. Bu dürüst, halkçı ve nitelikli insan, Türkiye'de ne zorluklarla nelerin yapılabileceğinin kanıtı. Ahmet İsvan'ın başardıkları ''Türkiye'ye rağmen Türkiye için'', ''siyasete rağmen toplum için'', ''cehalete rağmen eğitim için'' yapılan fevkalade mühim işlerdir. Artık bir başucu kitabım daha olduğu için seviniyorum. Bu ülkeden bir Ahmet İsvan geçtiği için ayrıca gururlanıyorum.
Köprüler Gelip Geçmeye
Okuyacaklarıma Ekle
1
Ömer Faruk Aydın
Ölüm Allah’ın Emri'yi inceledi.
51 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Edebiyatımıza pek çok ilki ve yeniliği kazandırmak için eserler kazandıran Ahmet Mithat Efendi'nin döneminde büyük ilgi gören Letaif-i Rivayat adlı hikaye külliyatının sekizinci kitabı olan Ölüm Allah'ın Emri adlı uzun hikaye 1873 senesinde yayımlanmış. Yazar, sonunu başında söylediği hikayeyi merak unsurlarını gözetmek suretiyle irmek irmek örerek noktalıyor. Edebiyatımızın nesirde büyüme çağında olduğu bir dönemde kaleme alınan bu hikayenin, dönemin toplumsal yaşayış ve kültürünü aktarma, evlilik ve kadının toplumdaki yerine bakış açısını yansıtması bakımından değerli olduğunu düşünüyorum.
Ölüm Allah’ın Emri
Okuyacaklarıma Ekle
8
Ömer Faruk Aydın
Hakka Sığındık'ı inceledi.
127 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Gürpınar, edebiyatımızın en yetenekli romancılarından ve en iyi gözlemcilerinden biri şüphesiz. Polisiye bir kurguyla harmanladığı Hakka Sığındık romanıyla felsefi açıdan güçlü bir alt metinle derdini harikulade anlatmayı başarmış. İspanyol gribi üzerinden İstanbul/Türkiye’nin insanlık panoramasını sunan yazar, yine sade ve akıcı bir dil kullanmış. Hiç sıkılmadan büyük bir merakla okudum bu romanını da. Türk edebiyatı klasikleri arasında en iyiler listesinde yer alabilecek güçte bir eser.
Hakka Sığındık
Okuyacaklarıma Ekle
14