Selda, bir alıntı ekledi.
 20 May 19:22 · Kitabı okuyor

Ama onu kucaklamam işe yarayabilirdi, çünkü sözler bizi daha da aşağılara çekerdi.

Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 187)Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 187)
ozgurkitaplarim, Beni Asla Bırakma'yı inceledi.
18 May 18:14 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Beni Asla Bırakma, Ishiguro’nun okuduğum ilk kitabı. Bu kitabı okumamın en büyük sebebi yazarın 2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nü almasıydı.
Roman, başkahramınız Kathy’nin eski okul arkadaşları Ruth ve Tommy ile tekrar karşılaşıp geçmişlerini sorgulamasını konu alıyor. Bu üçlünün ortak noktaları Hailsham Okulu’dur. Hailsham öğretmenlerin yerine gözetmenlerin olduğu bilindik okullardan çok farklı bir okuldur.
Roman hakkında daha fazla bir şey söylememem gerektiğini düşünüyorum. Söylediğim her kelime romanın tadını ve gizemini kaçıracaktır. Bu yüzden romanın içeriği hakkında yazılan yorumları okumamanızı tavsiye ediyorum.
Roman yavaş bir tempoda ilerliyor ama sıkmıyor. Bir süre sonra öyküdeki bazı olaylar için neden sorusunu sormaya başlıyorsunuz ve ara ara bu cevapları alıyorsunuz. Romanın yavaş temposundan dolayı taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor.
Sonuç olarak kitabı beğendim. Farklı bir türde sıradışı bir roman okumak istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. 2005 yılında yazılan bu romanın ayrıca 2010 yapımı bir filmi mevcut. Herkese keyifli okumalar dilerim.

Arzu Beyaz, Beni Asla Bırakma'yı inceledi.
16 May 21:46 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kazuo Ishiguro inanılmaz bir kaleme sahip. Ne olduğunuzu anlayamadan hikayenin içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Kurduğu cümleler anlaşılır; ancak büyük bir etki yaratıyor üzerinizde. Kitap güzel karakterlere ve hoş bir kurguya sahip. 50. sayfadan sonra hikaye iyice yerine oturuyor ve heyecan artıyor. Romandaki sarmal düzen, sizi olayların içine çekiyor. Dehşete sürüklüyor. Oldukça iyi bir kurguya sahip çok güzel bir roman. Bazı bölümleri oldukça sarsıcı.
Kitap dramatik bilim-kurgu, distopya türünde. Fakat ağır işliyor. Kitabın aynı isimli bir de filmi bulunuyor. Ben önce filmini izlemiştim fakat kitabı okuduktan sonra  çok başarılı uyarlanmış, oyuncu seçiminin de bana göre bir o kadar yerinde olduğunu düşündüm. Kitabı da filmi de herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.

ozgurkitaplarim, bir alıntı ekledi.
15 May 10:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tıpkı satrançta olduğu gibi: Bir hareket yaparsınız ve elinizi çeker çekmez yaptığınız hatayı görürsünüz, paniklersiniz ama felaketin boyutlarını henüz bilmiyorsunuzdur.

Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 121 - Yapı Kredi Yayınları)Beni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro (Sayfa 121 - Yapı Kredi Yayınları)
Ikbal Bol, Beni Asla Bırakma'yı inceledi.
12 May 20:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Baştan söylemek isterim ki incelemem kitap içeriği hakkında epey ipucu içerecek.

Olay Ruht, Tommy ve Kath çevresinde dönse de aslında tüm bağışçıların yaşadıklarına tanık ediyor bizi. Dünyaya tıpa destek için atılmış klonlardan sadece 3'ü kahramanlarımız. Onlardan bu durum saklanmıyor ve özellikle bedenlerine iyi bakmaları söyleniyor. Bu yüzden spor yapmak onlar için önemli. Sanat ise onların var oluş amaçlarına aykırı olsa da bu dünyada yer kapladıklarının ve diğerlerinden hiçbir farkları olmadıklarının ispatı için şart. Bu onlara söylenmese de ellerinden geleni yapmaları için teşvik ediliyorlar. Bu durum sadece Hailsham öğrencileri için geçerli çünkü okulun kuruluş amacı onların sadece bir klon olmadığının gösterilmesi. Keşke başarılı bir proje olsaydı ancak elbette sonu gelmiyor çünkü sponsorlar desteklerini çıkarlarına göre değiştirebiliyorlar. Bunu keşfedenler büyük umutlarla gözetmenlerden birinin evine giden Kath ve Tommy oluyor. Burada bırakacağım. Çünkü Kath ve Tommy'nin hayatlarını sizin okumanızı isterim. Kitabı bitirip kapattığımda da bir kaç damla gözyaşı akıttığımı itiraf etmeliyim. İyi okumalar.

Murat can Bozkurt, Beni Asla Bırakma'yı inceledi.
10 May 13:33 · Kitabı okudu · 65 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yatılı okul Hailsham'ın öğrencileri, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan çok korkarlar. Hafta sonları veya tatillerde evlerine gitmez., Hailsham'dan önceki yaşamlarını hatırlamazlar. Dış dünyayla bağlantıları yoktur. Öğretmenler değil, gözetmenler tarafından eğitilirler. Spor ve sanata büyük önem veren gözetmenler, Hailsham öğrencilerine sürekli özel olduklarını hatırlatır ve bedenlerine çok iyi bakmaları gerektiğini tekrarlar.
Kazuo Ishiguro, yayımlandığı yıl Time tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınan Beni Asla Bırakma'da, yıkıma götüreceğini bile bile kendi kaderini kabullenenlere odaklanmış görünüyor.

siyal, Beni Asla Bırakma'yı inceledi.
09 May 16:47 · Kitabı okudu · 3 günde

Çok şükür bitti. Sevemedim bu kitabı. Insanlar çok duygusuz. Daha önce iki kitabını okumuştum yazarın. Hele "Günden Kalanlar" kitabı tam anlamıyla saçmasapandı. Tam anlamıyla vakit kaybı. Ama zamanınız varsa okuyun. Yoksa gizem, duygu, edebi bir tat ya da kendine has duygu bekliyorsanız boşuna...

HeraDiceksiniz, Beni Asla Bırakma'yı inceledi.
03 May 19:44 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Ingiltete'de en iyi 100 roman arasında gösterilen bir başyapıt... Japon yazar Kazuo İshiguro'nun fantastik roman tarzında yazdığı bir eser. Bence eser bir distopya. Organ Bağışı yapmak için klonlanan insanlar. Romanda organlarını bağışlayan bu insanlardan hiç farkımız yok aslında. Bizler de pek çok organımızı, pek çok duygumuzu bağışlamadik mi bugüne dek. Sevgilimiz tarafından aldatildik kalbimizi bağışladık, izledigimiz tv programlari ile beynimizi bagisladik. Sözün özü okunası bir kitap...

Elif Turan, bir alıntı ekledi.
01 May 16:32 · Kitabı okudu

“bir zamanlar kalbimize gömdüğümüz şeye tekrar inanmak istedik.”

Beni Asla Bırakma, Kazuo IshiguroBeni Asla Bırakma, Kazuo Ishiguro