1000Kitap Logosu
Betül Demir
Betül Demir
Betül Demir
TAKİP ET
Betül Demir
@betldemir
19 okur puanı
01 Oca 21:34 tarihinde katıldı.
27
Kitap
4
İnceleme
32
Alıntı
1
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Betül Demir
Allah Cümlemizi Korusun'u inceledi.
144 syf.
İzlemekten, dinlemekten büyük keyif aldığım Bekir Develi'yi okumak da bir o kadar keyifliydi. Kendisinin deyimiyle kelimelere takla attırılmadan yazılmış, sade, akıcı bir dili var kitabın ama içi oldukça dolu. Sanki çok sevdiğim birinin karşısında oturmuş ve anılarını dinlemiş, tavsiyelerine kulak vermiş, birçok konuda şöyle bir silkelenip kendime gelmiş gibi hissettim. Ben heybeme güzel şeyler koyarak kapattım kitabın kapağını. Umarım istifade edeni çok olur. Allah kendisinden razı olsun.
Allah Cümlemizi Korusun
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Betül Demir
Fatih Harbiye'yi inceledi.
138 syf.
"Fatih Harbiye Türk-İslam mücerretlerinin Osmanlı müşahhasında meydana getirdiği medeniyetten kopulup Batı'ya yönelişin cemiyet ve aile üzerindeki tesirlerini işlemektedir." deniyor ön sözde. Bu yönelişin -belki bugün de olduğu gibi- genel olarak şekilde kaldığı, iki semt ve bu semtlerde yaşayan insanların yaşam tarzları üzerinden çeşitli zıtlıklar aracılığıyla anlatılmış. Yapılan ruhsal çözümlemelerle birlikte dönemin Batılılaşma algısı çok güzel bir şekilde ifade edilmiş. Edebiyatımızda bu konuyu işleyen çok sayıda eser olmasına rağmen konuyu ele alış biçimi, karakterlerin ruhsal çözümlemelerinin çok iyi bir şekilde yapılması itibariyle Fatih Harbiye önemli bir yere sahiptir.
Fatih Harbiye
7.9/10
· 30,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Betül Demir
Türkü Çocuk'u inceledi.
136 syf.
Türkü Çocuk; annesiyle babası öğretmen olan Barış'ın, yazları ailesiyle birlikte babaannesine yardım etmek için köye tütün kırmaya gitmelerini ve Barış'ın tütün kıran işçilerin çocuklarıyla yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Kitabın alt metinlerinde ise Barış'ın günlüğüne yazdıkları aracılığıyla farklı konulara değinilmektedir. Gelir eşitsizliği, içinde bulunulan duruma razı olma gibi konular, mevsimlik işçi olarak köye gelen insanlar üzerinden sorgulanmaktadır. Bununla birlikte çocukların merakının köreltilmesi, büyüklerin - üzülmesinler diye - gerçekleri çocuklardan saklamaları, yalan söylemenin kötü bir şey olduğunu söyleyen büyüklerin de yalan söylemeleri kitapta Barış'ın gözünden eleştirilmektedir.
Türkü Çocuk
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Betül Demir
Serçekuş'u inceledi.
96 syf.
Serçekuş bir çocuk kitabı olarak ele alınsa da derin anlamlar içeren, yetişkinlere de farklı pencereler açabilecek bir kitap. Ayrıntılı bir okuma yapılarak kullanılan metaforlar üzerinde derinlemesine düşünüldüğünde bir çocuk kitabından fazlası olduğu fark ediliyor. Özellikle Serçekuş'un sabahları gün doğmadan önce uyanmak için harcadığı çaba, günlük yaşantımda nefsimle en çok mücadele ettiğim konulardan biri olması sebebiyle beni en çok etkileyen bölüm oldu. Ayrıca Serçekuş'un uyanıp yuvasından dışarıya bakması üzerine kullanılan "Bakar bakmaz da 'güzelliği' gördü. Ve güzelliğin içindeki 'düşünceyi' elde etti. " ifadesi sadece erken uyanmanın yeterli olmadığını, etraftaki güzelliklere bakılarak tefekkür edilmesi, bu güzellikleri yaratanın fark edilmesi gerektiğini vurguluyor.
Serçekuş
8.6/10
· 1.186 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13