Serçekuş

8,3/10  (17 Oy) · 
54 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.566 gösterim
"Serçekuş" çağdaş bir masal. Çocuk gibi düşünen, etrafına çocuk gibi bakan bir serçenin avcı ile başlayan macerası. "Serçekuş"un en belirgin özelliği anlatımındaki şiirselliği olarak belirir. Her yaştan okurun zevkle okuyabileceği bir kitap. Bu yönüyle "Serçekuş" çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında önemli bir yere sahip bulunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9754731330
 • Yayınevi:
  Beyan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Münzevi Okur 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Şehirden çok uzaklarda bir gelincik tarlasının güneşin ilk ışıklarını karşılamasıyla başlıyor kitabımız. Sonra serçe kuşun uyku ile mücadelesinden, diğer canlılar ve çevrenin güzelce betimlemesi filan yapılıyor. Ardından avcılardan, bir köyden ve oradaki yaşamdan bahsediliyor. Kitabımız sonlara doğru Avcı ve Serçe kuşunun diyaloglarıyla ilerliyor.
Yazar hikayesinde okuyucu ile konuşur şekilde bir yazım türünü tercih etmiş. Aralara şiirimsi kısımlar serpiştirilmiş. Diğer kitaplarında olduğu gibi yine birçok mesaj içeriyor. Benim dikkatimi çeken avcılık ve hayvanlar oldu. Keyifli okumalar...

şule uzundere 
20 Şub 23:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir serçe ve onu avlamak isteyen avcının anlatıldığı kitap pek hoşuma gitmedi. Konu çok uzatılmış, yer ve kişi tasvirleri çok uzun tutulmuş diye düşünüyorum. Ben bile okurken sıkılmışsam, çocuklar da sevmez diye tahmin ettim. Tahminim doğru çıktı. 5.sınıf öğrencilerim “Serçekuş’u okurken çok sıkıldım, hiçbir şey anlamadım.” dediler. Tabii zevk meselesi, 100 Temel Eser listesinde olan bu kitabı siz ya da çocuğunuz severek okuyabilirsiniz.

Ayten Ernaz Tiryaki 
 18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ölümden, ölmekten bu kadar korkarken; bir başka insanın, bir diğer canlının canını almaya bu açlık ve bu canilik niye? Niye bu kadar düşmanlık? Bu güzelim doğanın, dünyanın dengesini altüst etme hırsı, hevesi? Hiç bir şey göturemezken diğer tarafa!

Bu kısacık ama insamlığımızı sorgulatan kitabın bana hissettirdikleri ...

Çocuk edebiyatında sıklıkla karşılaştığım ve daha çok bir çocuk kitabı diye tahmin ettiğim bir kitaptı. Çocukların okuması durumunda biraz sıkıcı ve ağır geleceğini düşünüyorum. Kitabın konusu ile ilgili ise bir serçe ve bir avcının karşılaşıp aralarında yaptığı konuşmalar deniliyor. Ancak serçe ve avcı kitabın son yirmi sayfasında karşılaşıyorlar. En sevdiğim yönü şiirsel bir anlatımının olması oldu. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğini düşünüyorum.

Hayvanların Azrail'i de insan mı masumiyetinde soruları olan bir kuş ve şiirsel bir masal. Çocuk kitabı ama o kadar dolu ki... Tabii Zarifoğlu araya kendi düşüncelerini katmış masal biraz dini motiflere bezenmiş ama onun da güzelliği burada değil mi? :)

Arzunalbant 
12 Oca 21:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sercekus`u hayati oyun Allah`in bize sundugu firsatlari oyuncak zanneden porsumus,yipranmis,kendini oyuna kaptirmis yetiskinlerin icindeki kucuk masum cocuklara ithafen kaleme almistir Zarifoglu

Kitaptan 7 Alıntı

Güzelliği görmek her zaman mümkün değil. Bakmasını bilmek gerek. Acılara, hastalığa ve yorgunluğa rağmen bakılabilir.

Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 6)Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 6)
Ayten Ernaz Tiryaki 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Güzellik, uykuyu bırakıp bakınca görülebilir. Aksi halde baş tarafı dinlenmemiş bir masal gibi güzelliği anlamak da zor. Güneş doğduktan sonra gözlerini açanlar için geçen her dakika güzelliği anlamak için kaydedilmiş olacak. "

Serçekuş, Cahit ZarifoğluSerçekuş, Cahit Zarifoğlu

-Söyle bakalım, dedi, benim hayatımı nasıl kurtaracaksın, farz et ki Azrail gelip başıma dikilmiş, canımı aldı alacak, ne yaparsın?
Azrail mi?
O da kim?
Başka bir avcı mı?
Yoksa kuşların avcısı insan, insanların avcısı Azrail mi?
Bilgisizliği canına mal olacakmış gibi korkmaya başladı.

Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 80)Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 80)

Biraz yukarıdan bakınca, güzel bir çiçeğin, daha güzel görünmeyeceğini kim iddia edebilir?

Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 45)Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 45)

Bugün tabiat ne kadar güze. Kuşkusuz her gün böyle bu.Ama güzelliği görmek her zaman mümkün değil. Bakmasını bilmek gerek.Acılara, hastalığa ve yorgunluğa rağmen bakılabilir.

Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 6)Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 6)

Her az konuşan öz konuşmuş olmayabilir, yanılmayın. Az konuşanları bir şey sanmayın sırf az konuştuğuna bakarak. Ya! Keramet bunlarda değil sizde olmalı. Bunu anlayacak olan sizsiniz. Hele konuşan sizseniz bilirsiniz az mı konuştuğunuzu çok mu konuştuğunuzu. Bazıları vardır ki az konuşurlar ama o bile çoktur.

Serçekuş, Cahit ZarifoğluSerçekuş, Cahit Zarifoğlu

Ve yükseliyor boyuna.
Serçelerin alışık olmadıkları bir yüksekliğe kadar boyuna çıkıyor, çıkıyor. Nereye kadar gidebilir? Deniyor işte.
Başka bir toplulukta olsa muhakkak bir azarlayan, parmak sallayan bulunur.
Hımm seni yaramaz, diye azarlayan biri onu aşağılara, serçelerin hava sahasına inmeye zorlar.
Ama Serçekuş işte boyuna yükselirken hiç bir ikazla ve engelle karşılaşmadı.
Ama bu yükselişte devam etmedi.

Serçekuş, Cahit ZarifoğluSerçekuş, Cahit Zarifoğlu