·
Okunma
·
Beğeni
·
8,7bin
Gösterim
Adı:
Serçekuş
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754731330
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
"Serçekuş" çağdaş bir masal. Çocuk gibi düşünen, etrafına çocuk gibi bakan bir serçenin avcı ile başlayan macerası. "Serçekuş"un en belirgin özelliği anlatımındaki şiirselliği olarak belirir. Her yaştan okurun zevkle okuyabileceği bir kitap. Bu yönüyle "Serçekuş" çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında önemli bir yere sahip bulunuyor.
96 syf.
Şehirden çok uzaklarda bir gelincik tarlasının güneşin ilk ışıklarını karşılamasıyla başlıyor kitabımız. Sonra serçe kuşun uyku ile mücadelesinden, diğer canlılar ve çevrenin güzelce betimlemesi filan yapılıyor. Ardından avcılardan, bir köyden ve oradaki yaşamdan bahsediliyor. Kitabımız sonlara doğru Avcı ve Serçe kuşunun diyaloglarıyla ilerliyor.
Yazar hikayesinde okuyucu ile konuşur şekilde bir yazım türünü tercih etmiş. Aralara şiirimsi kısımlar serpiştirilmiş. Diğer kitaplarında olduğu gibi yine birçok mesaj içeriyor. Benim dikkatimi çeken avcılık ve hayvanlar oldu. Keyifli okumalar...
96 syf.
Sercekuş Cahit Zarifoğlu'nun her zaman kullandığı şifreleme yöntemiyle yazdığı bir kitap günün en güzel saatlerini öyle güzel betimliyorki sercekuşun gözkapaklarına günün en güzel saatlerinde çöken ağırlığı kendiniz kaldırmak istiyorsunuz, kitap dikkatli okunduğu zaman sercekuş sabah namazına uyanmaya çalışan bir insandır diğer anlatılanlarsa Rabbimizin bize sunduğu nimetlerin güzelliklerinden ibaret, kitabı anlayarak okursaniz alacak öğüt bulursunuz Zarif adamları sevin zarifoğlunu sevin. :)
96 syf.
·8 günde·Beğendi
Serçekuşum benim🕊
Furkan Özdemir'in seslendirdiği şiirleri çok severim. Serçekuşun bir kısmını seslendirmişti. Şiir gibiydi. Serçekuşu şiir sandım uzun bir süre. Bunun bir masal olduğunu ögrenince çok şaşırmıştım. Hemen okumak istedim. Şiir gibi bir masal bulmak kolay değil. Okumama sebep Furkan Özdemir, tekrar teşekkur ederim buradan:)

Serçekuş, küçük bir çocuk gibi. Meraklı, heyecanlı, sevimli... Belki de hepimizin çocukluğundan bir parçadır Serçekuş. Cahit Zarifoğlu şiir gibi bir masal yazmış. Okurken kelimeler yüreğinize dantel gibi işleniyor. Bazen de dans ediyorlar. Şaşırmamak elde değil, üslubu çok güzel yazarımızın.

Masalı anlatma tarzı çok hoşuma gitti. Sanki bir fotograf makinası ile olayları inceledim. Kamerayı bir anda serçekuşa, sonra avcıya sonra herhangi başka bir yere çeviriyor ve bunu yaparken de 'hadin gelin bir de buna bakalım, ne yapıyormuş' der gibi. İnsan onun sesinden dinlemek istiyor bu masalı:)

Serçekuş tüm insanlığa dersler veriyor. Küçücük bedeniyle cesaretini ortaya koyuyor. Serçekuş ile yazar bizlere hem insanlık, hem de müslümanlık dersleri veriyor.

Masal deyip geçmeyin. Serçekuştan ögreneceğiniz şeyler illa vardır, okuyun.

Sabah güneşten önce uyanmayı ben Serçekuştan öğrendim:)

▪︎ Cahit Zarifoğlu
96 syf.
·6 günde·6/10 puan
Çocuk edebiyatımızın klasiklerinden bir kitap. Ama çok şey anlatıyor her yaştan okur okuyabilir. Cok yorgunsanız kafanız bulanıksa bu kitabı alın ve köşenize çekilin yorulmadan okuyun.
96 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Serçekuş’u geçen yıl öğrencilerimle beraber okumuştum. Şimdi de bir çalışmam için yeniden okumam gerekti. Gözucuyla okumayı planlıyordum ama bir şekilde yine içine çekip aldı götürdü.
Geçen yıl Serçekuş’u bir serçe olarak okumuşken bu defa Serçekuş’u sabah namazına kalkmaya çalışan bir çocuk olarak gördüm...
Doğanın, hayvanların, insanların sabah namazıyla uyanışı...
Hayatın, ölümün varlığına rağmen süregelişi...
Yeniden yeniden yeniden okunası.
96 syf.
·10/10 puan
Serçekuş, ince bir masal gibi görünen fakat sadece çocuklar için değil, asıl büyükler yazılmış, çok tatlı, içinizde çok güzel hisler bırakacak, hikmet dolu bir hikaye. Hikaye, seher vaktinde başlıyor; Kocabağ isimli hayali bir köy, Gölbaşı isimli sazlıklarla dolu bir göl ve gelincik tarlasında geçiyor. Başkahramanımız Serçekuş'un, diğer kuşların, köy ahalisinin, gölün içindeki su hayvanlarının ve karadaki hayvanların, gölün, ormanın, yani genel olarak tabiatın uyanışının tasviri ile başlıyor. Kocabağ Köyü, eğer İslam'ın bir ütopyası olsaydı temsili devleti olurdu diyebilirim. Bu köyde yaşlıların ağzı dualı, gençlerin başı önde, çocukların içi neşe dolu... İnsanlar sabah gün doğmadan kalkıyor, kızlar ve gelinler sobaları yakıyor, bakır tencerelerde tarhanalar kaynıyor. Köyün erkeklerinin hepsi o sırada sabah namazı için camide oluyor. İnsanlarda huzur, sükunet var. Hatta öyle ki sofra bezindeki ekmek kırıntılarını toplayıp yiyecek kadar mukaddes insanlar bu köydekiler. Ve seherin o serin, mavi aydınlığında tarlalara çalışmaya gidiyorlar. Kısa ömürlerindeki basit olaylardaki sadeliğin ihtişamını görüyoruz. Fakat köyün yanındaki Gölbaşı'na, zevk olsun diye avlanmaya gelen avcılar var. Köy ahalisi bunlardan pek hoşlanmasa da ses etmiyor. Yine bir gün avlanmak için gelen 5 avcı arkadaştan birinin Serçekuş' la karşılaşmasını ve Serçekuş'la avcı arasındaki diyalogları okuyoruz. Bakalım Serçekuş avcıdan kurtulacak mı?


Kişisel hislerim: Bu kitabı okuduğum için çok mutluyum. Hem de bir lütuf eseri, bu kitabı okumak için gereken en güzel zaman diliminde okudum. Güneşin doğuşundan bir saat önce başladım ve güneşin doğuşundan bir saat sonra bitirdim. 96 sayfa zaten, max 1 buçuk saatte biter ama ben biraz uzattım 2 saatte bitti. Peki neyle uzattım? Baktım Cahit Zarifoğlu tabiatın uyanışını bu kadar güzel betimliyor, hiç yerimde durur muyum? Çıktım terasa, tabiatın uyanışını seyrederek okudum. Böyle anlarda "yaşamak" o kadar güzel geliyor ki... Fakat aradan bir gün bile geçmeden o en güzel anlar anı oluyor... Her neyse, dalıp gitmeyelim şimdi :))
Yazar kasıtlı mı yaptı bilmiyorum ama kitaptaki zaman akışıyla gerçekteki zaman akışı uyuyor. Yani anlatılan bir buçuk saatlik zaman dilimini gerçekten de bir buçuk saatte okuyorsunuz. Böyle olunca, betimlenen zamana denk getirip okuma yaptığınızda, yazarın anlattığı o değişimleri bir yandan da izleyebiliyorsunuz. İşte bu çok güzel bir şey... Gökyüzü tamamen karanlıkken ilk önce gece kuşları ötüyor, sonra çok hafif bir ağarmayla beraber kargalar başlıyor, sonra horozlar, ardından tavuklar ve serçeler duyuluyor... En ufak bir ses, örneğin dalların birbirine rüzgarla değişi bile büyük bir ses oluveriyor. Bir yandan da yazarın bahsettiği, gökyüzünde "morun katman katman açılışına" şahit oluyorsunuz. O uyum, o mükemmellik o kadar güzel ki... Bu kitabı çok sevme sebebimden biri de bu, en sevdiğim zaman diliminin seher olması. Evdeyken çok kez güneş doğmadan çıkıp tabiatın uyanışını seyretmişimdir. Tabi Kayseri'deyken bu genelde sabahladığım sınav haftalarında oluyor... (zaten bozkırda dışarıyı izlemek güzel değil, her yer toprak, tabiat yok ki uyansın:)
İkinci olarak siz de benim gibi kuşları çok seviyorsanız daha çok seveceksiniz bu kitabı. Bir yandan serçelere ekmek atarken bir yandan da Serçekuş'un rızık arayışını okumak çok hoş bir his veriyor. (Sabah 50 serçelik bir kahvaltı hazırladım:)) serçelerin korka korka gelişi, bir ekmek parçasını alıp hemen kaçışı nasıl komik:)) Onlar bile sosyal mesafeye uyuyorlar, teker teker kondular:)
Okuldayken de, sabahları genelde kahvaltı yapamadan çıkar, fakültenin yanındaki belediyenin çorba arabasından bir çorba ve ekmek alır, ders başlamadan önceki 5 dakikada; bir bankta; güvercin, serçe, bazen de kumrularla birlikte yerdik.(Ah, ah özledim:) Şunu da belirtmeliyim, şehirli kuşlarla kırsal kuşlar arasında çok fark var. Şehirdeki kuşlar çok daha cesur, geliyor ayağınızın ta dibine bile konuyorlar, her zaman insan gördüklerinden insana alışkınlar... Ama sessiz sakin mahallemdeki kuşlar çok daha korkak... Tıpkı Serçekuş gibi...
96 syf.
·1 günde·10/10 puan
Çok sevdiğim bir yazar olan Cahit Zarifoğlu'nun zarif kaleminden, çocuk kitabı kategorisinde bulunan ancak kesinlikle ve kesinlikle yetişkinler için yazılmış bir ibret öyküsü olan "Serçekuş". Zarifoğlu'nun betimlemeleri ve tasvirleri o kadar güzel o kadar müthiş ki insan bir an için bulunduğu ortami unutup kitabın içinde yaşamaya başlıyor. Kitabı yetişkin kategorisinde değerlendirmem ise her ne kadar çocuklar için yazılmış gibi gözükse de kitabın çok ayrı ve üst bir felsefesinin bulunmasından. Bu yıl bir kitap fuarında tanışma fırsatı bulduğum Cahit Zarifoğlu'nun Değerli kızı Betül Zarifoğlu bile "Serçekuş" için benim bile hâlâ üzerine düşündüğüm bazı yerler var demişti. Kısa, kolay okunur, müthiş bir anlatıma sahip fakat sindirmesi zaman alacak güzel kitaplardan. Tavsiye ederim.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitaplarının bağımlısı olduğum ilk şair. Çocuk kitabı olsada her yaştan insanın; büyüklü küçüklü her olaydan bir ders çıkarabileceği gibi bu kitaptan da çıkarabileceği onlarca ders var. Son 1 aydır kuşlara odaklanmaya anlamaya çalışıyordum. Bu kitapta üstüne hoş bi hikaye oldu. Tavsiye ediyorum tabiki. Yine, yeni, yeniden.
96 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Cahit Zarifoğlu'nun bu kitabı " Serçekuş "ta,çocuk gibi düşünen ve bakan bir serçenin avcıyla yaşadığı serüveni anlatılıyor.Çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında olan bu kitabı küçük-büyük okurlara tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
96 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ben kitabı çok beğendim bence sıkılan varsa bu kitabı okuyabilir. Okuldaki öğretmenim bu kitabı bize önermişti. Kitapta Serçekuş'un hikayesini anlatıyor ve ben bu kitaba 10/10 puan veriyorum. herkese de bu kitabı tavsiye ediyorum.
96 syf.
·2 günde
Küçük Prens tadında, küçüklere de büyüklere de tatlı gelecek bir kitap. Rastgele elime geçti, Cahit Zarifoğlu’nun kaleminden olunca ilgimi çekti. Yeni bakış açısı kattı bana. İyi ki okumuşum.
96 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Ölümden, ölmekten bu kadar korkarken; bir başka insanın, bir diğer canlının canını almaya bu açlık ve bu canilik niye? Niye bu kadar düşmanlık? Bu güzelim doğanın, dünyanın dengesini altüst etme hırsı, hevesi? Hiç bir şey göturemezken diğer tarafa!

Bu kısacık ama insamlığımızı sorgulatan kitabın bana hissettirdikleri ...
Yan yana uyunsa bile kimse bir başkasının uykusunu bölüşemiyor. Kimse bir başkasının uykusunu uyuyamıyor. Herkesin kendine ait bir uykusu var.
Cahit Zarifoğlu
Sayfa 46 - Beyan yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Serçekuş
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754731330
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
"Serçekuş" çağdaş bir masal. Çocuk gibi düşünen, etrafına çocuk gibi bakan bir serçenin avcı ile başlayan macerası. "Serçekuş"un en belirgin özelliği anlatımındaki şiirselliği olarak belirir. Her yaştan okurun zevkle okuyabileceği bir kitap. Bu yönüyle "Serçekuş" çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında önemli bir yere sahip bulunuyor.

Kitabı okuyanlar 984 okur

  • Mahım Nur Penekli
  • emrullahaltuntaş
  • Hayrunnisa gül
  • Dilhun
  • Tuğçe
  • Edep Kitap Cafe
  • Emel
  • Furkan Can Çelik
  • Selin Karakaş
  • Tuba BAĞAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%11.8
13-17 Yaş
%13.2
18-24 Yaş
%31.6
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%6.6
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.4
Erkek
%20.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.7 (81)
9
%18.6 (37)
8
%20.1 (40)
7
%9.5 (19)
6
%4 (8)
5
%3 (6)
4
%1 (2)
3
%1 (2)
2
%0.5 (1)
1
%1.5 (3)