Adı:
Serçekuş
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754731330
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
"Serçekuş" çağdaş bir masal. Çocuk gibi düşünen, etrafına çocuk gibi bakan bir serçenin avcı ile başlayan macerası. "Serçekuş"un en belirgin özelliği anlatımındaki şiirselliği olarak belirir. Her yaştan okurun zevkle okuyabileceği bir kitap. Bu yönüyle "Serçekuş" çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında önemli bir yere sahip bulunuyor.
96 syf.
Şehirden çok uzaklarda bir gelincik tarlasının güneşin ilk ışıklarını karşılamasıyla başlıyor kitabımız. Sonra serçe kuşun uyku ile mücadelesinden, diğer canlılar ve çevrenin güzelce betimlemesi filan yapılıyor. Ardından avcılardan, bir köyden ve oradaki yaşamdan bahsediliyor. Kitabımız sonlara doğru Avcı ve Serçe kuşunun diyaloglarıyla ilerliyor.
Yazar hikayesinde okuyucu ile konuşur şekilde bir yazım türünü tercih etmiş. Aralara şiirimsi kısımlar serpiştirilmiş. Diğer kitaplarında olduğu gibi yine birçok mesaj içeriyor. Benim dikkatimi çeken avcılık ve hayvanlar oldu. Keyifli okumalar...
96 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Serçekuş’u geçen yıl öğrencilerimle beraber okumuştum. Şimdi de bir çalışmam için yeniden okumam gerekti. Gözucuyla okumayı planlıyordum ama bir şekilde yine içine çekip aldı götürdü.
Geçen yıl Serçekuş’u bir serçe olarak okumuşken bu defa Serçekuş’u sabah namazına kalkmaya çalışan bir çocuk olarak gördüm...
Doğanın, hayvanların, insanların sabah namazıyla uyanışı...
Hayatın, ölümün varlığına rağmen süregelişi...
Yeniden yeniden yeniden okunası.
96 syf.
·Beğendi·8/10
Cahit Zarifoğlu'nun bu kitabı " Serçekuş "ta,çocuk gibi düşünen ve bakan bir serçenin avcıyla yaşadığı serüveni anlatılıyor.Çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında olan bu kitabı küçük-büyük okurlara tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitaplarının bağımlısı olduğum ilk şair. Çocuk kitabı olsada her yaştan insanın; büyüklü küçüklü her olaydan bir ders çıkarabileceği gibi bu kitaptan da çıkarabileceği onlarca ders var. Son 1 aydır kuşlara odaklanmaya anlamaya çalışıyordum. Bu kitapta üstüne hoş bi hikaye oldu. Tavsiye ediyorum tabiki. Yine, yeni, yeniden.
96 syf.
·6 günde·6/10
Çocuk edebiyatımızın klasiklerinden bir kitap. Ama çok şey anlatıyor her yaştan okur okuyabilir. Cok yorgunsanız kafanız bulanıksa bu kitabı alın ve köşenize çekilin yorulmadan okuyun.
96 syf.
·Puan vermedi
Bir serçe ve onu avlamak isteyen avcının anlatıldığı kitap pek hoşuma gitmedi. Konu çok uzatılmış, yer ve kişi tasvirleri çok uzun tutulmuş diye düşünüyorum. Ben bile okurken sıkılmışsam, çocuklar da sevmez diye tahmin ettim. Tahminim doğru çıktı. 5.sınıf öğrencilerim “Serçekuş’u okurken çok sıkıldım, hiçbir şey anlamadım.” dediler. Tabii zevk meselesi, 100 Temel Eser listesinde olan bu kitabı siz ya da çocuğunuz severek okuyabilirsiniz.
96 syf.
·Puan vermedi
Çocuk edebiyatının sınırlarından taşan bir kitap bana göre. Güzel kurgunun yanında felsefi ve toplumsal yönü de doyurucu ve ilgi çekici. Her yaştan insana tavsiye ederim. Çocuk kitabı diyip geçmeyin.
96 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Ölümden, ölmekten bu kadar korkarken; bir başka insanın, bir diğer canlının canını almaya bu açlık ve bu canilik niye? Niye bu kadar düşmanlık? Bu güzelim doğanın, dünyanın dengesini altüst etme hırsı, hevesi? Hiç bir şey göturemezken diğer tarafa!

Bu kısacık ama insamlığımızı sorgulatan kitabın bana hissettirdikleri ...
96 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İlk zamanlarda biraz sıkıldım ama son taraflara bayıldım. İdare eder bir kitap. Cahit Zarifoğlu'nun okuduğum diğer kitaplarını daha çok beğendim. ''Özgürlük'' konusu olan bir kitap. Minik bir serçenin bir avcıyla yaşadıkları anlatılıyor. Yanlış anlaşılmasın çocuk kitabı değil, bize ders veren bir kitap.
96 syf.
Hayvanların Azrail'i de insan mı masumiyetinde soruları olan bir kuş ve şiirsel bir masal. Çocuk kitabı ama o kadar dolu ki... Tabii Zarifoğlu araya kendi düşüncelerini katmış masal biraz dini motiflere bezenmiş ama onun da güzelliği burada değil mi? :)
96 syf.
·1 günde·8/10
~Serçekuş|Cahit Zarifoğlu~

Kitabın en belirgin ve en sevdiğim özelliği anlatımındaki şiirselliğiydi. “Küçük Prens” tadında her yaştan okurun zevkle okuyabileceği bir kitap. Bu yönüyle "Serçekuş" çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında önemli bir yere sahip bulunuyor.
Bir gelincik tarlasında günün en güzel saatlerinde güneşin doğuşu esnasında Serçekuş uyku ile mücadele ederken aynı zamanda çevresinde olup bitenler, tefekkür boyutunda betimleniyor.
Serçekuş ve Avcı arasında geçen kısım ise insanlığımızı sorgulatır nitelikteydi.


〰️ Kitaptan alıntılar:
* Güzelliği görmek her zaman mümkün değil. Bakmasını bilmek gerek. Acılara, hastalığa ve yorgunluğa rağmen bakılabilir.
* Biraz yukardan bakınca güzel bir çiçeğin daha güzel görünmeyeceğini kim iddia edebilir ki?
* Yan yana uyunsa bile kimse bir başkasının uykusunu bölüşemiyor.
* Kaderleri yaratan Allah'ın kimi kiminle karşılaştıracağını, daha açık söyleyelim, bize ne yazdıracağını da bilemeyiz.
* Zaman ilerliyor mu belli değil. Ama evlerde komodinlerin üstündeki saatler aralıksız çalışıyor.
* Her az konuşan öz konuşmuş olmayabilir, yanılmayın
* Her şeyin, gelişme çağındaki bebelerin bile içinde hayatın ve zamanın peşinden koşarken zedelenen parmak uçlarının izleri var.
* Güzellik uykuyu bırakınca görülebilir.
* Yaradanın buyrukları da bir nimettir.
* Mutluluk da tahammül ister. Onu da iyi anlamalı.
* Hangisine insan “bundan vazgeçilmez” diyebilir?
* Az konuşun. Ve fakat ki öz konuşun
* Bugün tabiat ne kadar güzel. Kuşkusuz her gün böyle bu. Ama güzelliği görmek her zaman mümkün değil.
* Güzelliği iyice kavramak ve başını kaçırmamak için erkenden uyan.
Güzelliği görmek her zaman mümkün değil. Bakmasını bilmek gerek. Acılara, hastalığa ve yorgunluğa rağmen bakılabilir.
Güzelliği iyice kavramak ve başını kaçırmamak için erkenden uyan.
Cahit Zarifoğlu
Sayfa 7 - Akabe Yayınları 1. Baskı (1983)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Serçekuş
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754731330
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
"Serçekuş" çağdaş bir masal. Çocuk gibi düşünen, etrafına çocuk gibi bakan bir serçenin avcı ile başlayan macerası. "Serçekuş"un en belirgin özelliği anlatımındaki şiirselliği olarak belirir. Her yaştan okurun zevkle okuyabileceği bir kitap. Bu yönüyle "Serçekuş" çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında önemli bir yere sahip bulunuyor.

Kitabı okuyanlar 414 okur

  • Cahit Küçük
  • Enes Sysl
  • Fatma lale
  • Kübra
  • Casablanca
  • Betül Görgülü
  • Zehra Yumna YILDIZ
  • Z
  • Emine Merve Kılıç
  • Hafsa Tugen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.8
14-17 Yaş
%13.2
18-24 Yaş
%31.6
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%6.6
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.4
Erkek
%20.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.6 (40)
9
%10.6 (10)
8
%21.3 (20)
7
%11.7 (11)
6
%5.3 (5)
5
%2.1 (2)
4
%2.1 (2)
3
%1.1 (1)
2
%1.1 (1)
1
%2.1 (2)