Serçekuş

7,9/10  (22 Oy) · 
68 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.645 gösterim
"Serçekuş" çağdaş bir masal. Çocuk gibi düşünen, etrafına çocuk gibi bakan bir serçenin avcı ile başlayan macerası. "Serçekuş"un en belirgin özelliği anlatımındaki şiirselliği olarak belirir. Her yaştan okurun zevkle okuyabileceği bir kitap. Bu yönüyle "Serçekuş" çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında önemli bir yere sahip bulunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9754731330
 • Yayınevi:
  Beyan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Münzevi Okur 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Şehirden çok uzaklarda bir gelincik tarlasının güneşin ilk ışıklarını karşılamasıyla başlıyor kitabımız. Sonra serçe kuşun uyku ile mücadelesinden, diğer canlılar ve çevrenin güzelce betimlemesi filan yapılıyor. Ardından avcılardan, bir köyden ve oradaki yaşamdan bahsediliyor. Kitabımız sonlara doğru Avcı ve Serçe kuşunun diyaloglarıyla ilerliyor.
Yazar hikayesinde okuyucu ile konuşur şekilde bir yazım türünü tercih etmiş. Aralara şiirimsi kısımlar serpiştirilmiş. Diğer kitaplarında olduğu gibi yine birçok mesaj içeriyor. Benim dikkatimi çeken avcılık ve hayvanlar oldu. Keyifli okumalar...

Ekrem Özkara 
06 May 11:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Cahit Zarifoğlu'nun bu kitabı " Serçekuş "ta,çocuk gibi düşünen ve bakan bir serçenin avcıyla yaşadığı serüveni anlatılıyor.Çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında olan bu kitabı küçük-büyük okurlara tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

şule uzundere 
20 Şub 23:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir serçe ve onu avlamak isteyen avcının anlatıldığı kitap pek hoşuma gitmedi. Konu çok uzatılmış, yer ve kişi tasvirleri çok uzun tutulmuş diye düşünüyorum. Ben bile okurken sıkılmışsam, çocuklar da sevmez diye tahmin ettim. Tahminim doğru çıktı. 5.sınıf öğrencilerim “Serçekuş’u okurken çok sıkıldım, hiçbir şey anlamadım.” dediler. Tabii zevk meselesi, 100 Temel Eser listesinde olan bu kitabı siz ya da çocuğunuz severek okuyabilirsiniz.

Betül Deniz 
08 May 22:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sercekuş Cahit Zarifoğlu'nun her zaman kullandığı şifreleme yöntemiyle yazdığı bir kitap günün en güzel saatlerini öyle güzel betimliyorki sercekuşun gözkapaklarına günün en güzel saatlerinde çöken ağırlığı kendiniz kaldırmak istiyorsunuz, kitap dikkatli okunduğu zaman sercekuş sabah namazına uyanmaya çalışan bir insandır diğer anlatılanlarsa Rabbimizin bize sunduğu nimetlerin güzelliklerinden ibaret, kitabı anlayarak okursaniz alacak öğüt bulursunuz Zarif adamları sevin zarifoğlunu sevin. :)

Ayten Ernaz Tiryaki 
 18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ölümden, ölmekten bu kadar korkarken; bir başka insanın, bir diğer canlının canını almaya bu açlık ve bu canilik niye? Niye bu kadar düşmanlık? Bu güzelim doğanın, dünyanın dengesini altüst etme hırsı, hevesi? Hiç bir şey göturemezken diğer tarafa!

Bu kısacık ama insamlığımızı sorgulatan kitabın bana hissettirdikleri ...

Hayvanların Azrail'i de insan mı masumiyetinde soruları olan bir kuş ve şiirsel bir masal. Çocuk kitabı ama o kadar dolu ki... Tabii Zarifoğlu araya kendi düşüncelerini katmış masal biraz dini motiflere bezenmiş ama onun da güzelliği burada değil mi? :)

Arzunalbant 
12 Oca 21:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sercekus`u hayati oyun Allah`in bize sundugu firsatlari oyuncak zanneden porsumus,yipranmis,kendini oyuna kaptirmis yetiskinlerin icindeki kucuk masum cocuklara ithafen kaleme almistir Zarifoglu

Kitaptan 28 Alıntı

Güzelliği görmek her zaman mümkün değil. Bakmasını bilmek gerek. Acılara, hastalığa ve yorgunluğa rağmen bakılabilir.

Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 6)Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 6)

Öleceğim ve hepsi acımasızca ve ben hiç olmamışım gibi yaşamaya devam edecekler.

Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 76)Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 76)

Tetiğe Bak benden de küçük dedi ama kımıldatınca kocaman bir mandayı onunla devirebilirsin.Sen cüsseme değil yetenekleriyle birleştirdiğim aklıma bak benim

Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 87)Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 87)
Ekrem Özkara 
06 May 11:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Karıncalar hayatlarının ilk ve son günü yaşıyormuş gibi çalışıyorlar."

Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 32)Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 32)
Ayten Ernaz Tiryaki 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Güzellik, uykuyu bırakıp bakınca görülebilir. Aksi halde baş tarafı dinlenmemiş bir masal gibi güzelliği anlamak da zor. Güneş doğduktan sonra gözlerini açanlar için geçen her dakika güzelliği anlamak için kaydedilmiş olacak. "

Serçekuş, Cahit ZarifoğluSerçekuş, Cahit Zarifoğlu

tehlikeler küçüklük Gözde zor görülür hale gelince ne yapardı sonra onları nasıl tanıyacak ve nasıl kaçacaktı onlardan

Serçekuş, Cahit ZarifoğluSerçekuş, Cahit Zarifoğlu
3 /