1000Kitap Logosu
Burak Yıldız
TAKİP ET
Burak Yıldız
@burakyildiz
573 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Şaheser
Bitmesin istenilen kitaplardan. Aşırı geniş araştırma ve birikimin sonucu ortaya çıktığı her sayfasından belli olan bu kitabın sonundaki kaynakça ne kadar yetkin bir elden çıktığını ortaya koyuyor. Yazar böyle bir kitabı insanların istifadesine sunduğu için yürekten tebrik ediyorum. Tek kelime ile ŞAHESER
İngiliz Derviş
Okuyacaklarıma Ekle
2
Mustafa Kemal, Doğu illerini temsil etmeleri için Erzurum Kongresinde kurduğu Heyet-i Temsiliye'nin sayısını Sivas'ta artırarak, onlara tüm yurdu temsil etme vazifesi vermişti. Kûtül'amâre'de Aubrey'e İngiltere'yi ne kadar çok sevdiğini anlatan Bekir Sami de içlerindeydi. Heyet-i Temsiliye ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelerek Kongreye katılan delegeler, Istanbul'da mason localarında toplanan İttihatçılar gibi Amerikan himayesi istiyordu. Mustafa Kemal de Amerika"nın manda himayesini kabul edip etmeyeceğinden emin olmak için Crane'in temsilcisi Browne ile konuştu. Amerikalı gazeteci buna garanti veremeyeceğini söyleyince Mustafa Kemal ve Heyet-i Temsiliye, manda için Türkiye'nin vaziyetini tetkik etmeleri maksadıyla Amerikan Kongresi'nden bir heyet talep eden bir dilekçe imzaladılar ve Amerikan Senatosu'na ilettiler. Bu arada İngilizler de hızla büyüyen Millî Harekete müdahale etmeyeceklerini ve bitaraf kalacaklarını beyan ediyordu.
1
Arap Bürosu'nda, Aubrey ile Lawrence arasında yıllarca sürecek bir dostluğun temeli atıldı. Lawrence, Kahire'den ailesine yazdığı 12 Şubat 1915 tarihli bir mektupta Aubrey"i şöyle tarif ediyordu; "Sonra Aubrey Herbert var, şaka gibi; fakat çok iyi biri. Okuyamayacak ve birini fark edemeyecek kadar miyop. Türkçe'yi iyi konuşuyor, ayrıca Arnavutça, Fransızca, îtalyanca, Arapça ve Almanca biliyor... Bir zamanlar Balkan Birliği'nin, İttihad ve Terakki Komitesi'nin ve Arvanut İhtilal Komitesinin reisiydi. Yemen ve Balkan Savaşlarında Türklerle dövüştü ve onların hepsiyle dost.
4