1000Kitap Logosu
Ahmet Şimşirgil

Ahmet Şimşirgil

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
2.356 Kişi
7,9bin
Okunma
880
Beğeni
14,5bin
Gösterim
Unvan
Türk Akademisyen, Yazar
Doğum
Boyabat, Sinop, Türkiye, 25 Mayıs 1959
Yaşamı
1959'da Boyabat'ta doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini aynı yerde tamamladı. 1978'de girdiği Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü'nden 1982'de mezun oldu. 1983'te aynı bölümdeki Yeniçağ Anabilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi olarak vazifeye başladı. 1985'te Yüksek Lisansı'nı tamamladı. 1989'da Marmara Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü'ne naklen geçiş yaptı.   1990'da "Osmanlı Taşra Teşkilatı'nda Tokat (1455-1574)" isimli çalışmasıyla Tarih Doktoru ünvanını aldı. 1997'de "Uyvar'ın Osmanlılar Tarafından Fethi ve İdaresi" isimli takdim teziyle Doçent oldu. Seyyid Muradi'nin kaleme aldığı Barbaros Hayreddin Paşa'nın gazalarını "Kaptan Paşa'nın Seyir Defteri" ismiyle sadeleştirerek, ayrıca Osmanlı tarihi ile ilgili "Kayı I", "Kayı II", "Kayı III", Kayı IV,  “Taşa Yazılan Tarih Topkapı Sarayı” ve “Ahmed Cevdet Paşa ve Mecelle” ile “Slovakya’da Osmanlılar” adlı eserlerini yayınladı. 2003'te Profesör kadrosuna atanan Şimşirgil'in Osmanlı şehir tarihi, siyasi hayatı ve teşkilatı ile ilgili çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda ilmi makalesi bulunmaktadır.   Halen Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde Öğretim Üyesi görevine devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.
Kayı 2: Cihan Devleti
OKUYACAKLARIMA EKLE
Otağ 1 / Büyük Doğuş
OKUYACAKLARIMA EKLE
Osmanlı Gerçekleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Otağ 2 / Emir Timur
OKUYACAKLARIMA EKLE
Adalet Ustaları 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
Valide Sultanlar ve Harem
OKUYACAKLARIMA EKLE
232 syf.
Eserde, Osman Gazi, Orhan Gazi, Murad-ı Hüdavendigar, Yıldırım Bayezid Han ve Sultan Çelebi Mehmed'in hayatlarına kısaca göz atarken yaptıkları savaşları, sultanların karakter özellikleri vb. konularda da okuru sıkmadan bilgiler vermiştir.
Kayı 1: Ertuğrul'un Ocağı
Okuyacaklarıma Ekle
20
344 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ahmet Şimşirlı hocamızın Kayı serisinin beşinci kitabını bitirdim. İkinci Selim, üçüncü Murat, üçüncü Mehmet, birinci Ahmet yılların anlatıldığı bir Seri. Öncelikle şunu söylemek istiyorum Osmanlı tarihinin en ince ve sade bir dille anlamak istiyorsanız bu seriyi mutlaka okumalısınız. Kanuni sultan Süleymandan sonrası günlük bilgilerde çok bilinmez aslında ama yinede tarihimiz için öğrenmemiz lazım. Bu dört padişah devrinde çoğu ilklere sahne oluyoruz Savaşların çoğu denizde olması ve büyük Celal’i isyanlarının Bu devirlerde olması sebebiyle padişahlar savaşlara katılmamıştır. Ve ilk defa bir padişah yine isyanlarından dolayı sancağa çıkmadan birinci Ahmed padişah olmuştur. Ve yine bir ilk birinci Ahmet tahta çıktığında tek kardeşi olduğundan ve kendisinin de yaşı küçük ve çocuğu olmadığından kardeşini öldğrtmemiştir. Üç padişah devrinde Fatih sultan Mehmed’in çıkardığı kanun ile kardeş katlinden dolayı Çok şehzadelerin canına kıyılmasından dolayı bir burukluk oluyor ama gel görelim ki kanun böyle ve yine bu dönemde birinci Ahmet’ten itibaren bu kanun yerini ekber ve erşat kanununa bırakacaktır.
Kayı 5: Kudret ve Azamet Yılları
Okuyacaklarıma Ekle
17
336 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Cennet mekan Abdülhamid Han
Sultan Abdülhamid ve devrinin anlatıldığı kayı serimizin onuncu kitabı, Tahta çıktığında 93 harbi patlak verir ne kadar bu harbe girmek istemese de harbe girmeye mecbur kalır ne yazıkki bu harbde Ruslar Bir taraftan İstanbul yakınlarına kadar diğer taraftan Sarıkamış işgaline kadar gelirler. Daha sonra devletin dizginlerini eline alan Abdülhamithan güttüğü Büyük devletleri birbirine düşürme Siyaseti ile devleti ayakta tutar ve güçlü yapar. Hasta adam denilen Osmanlı devleti yunanistan ile harp yapar ve kazanır bunu gören Avrupalı devletler Osmanlı Devleti’nin hala güçlü bir devlet olduğunu varsayarak başka bir şekilde devleti yıkmaya çalışırlar. Gerek uyguladığı siyaset gerek ise hafiyeleri sayesinde 33 yıl boyunca devlet ayakta tutar ve eski gücüne kavuşturur. İkinci meşrutiyetin ilanı için padişah zorlanır Ve bu ilanı yapmasına rağmen yine de tahtdan edilir, Yazar bu olanlardan tüm sorumlu İttihat terakki gösterse de kendisi de emin değildir ve tüm bu olanlarla benim aklımda tek bir soru ya abdülhamit ve güçlü bir İttihat terakki tek yumruk olsaydı ne olurdu.
Kayı 10: II. Abdülhamid Han
Okuyacaklarıma Ekle
14