Büşra Yılmaz

Büşra Yılmaz

Yazar
8.5/10
4.941 Kişi
·
13bin
Okunma
·
1.077
Beğeni
·
31,7bin
Gösterim
Adı:
Büşra Yılmaz
Unvan:
Türk Wattpad Yazarı
Doğum:
Tokat, Türkiye, 1994
Büşra Yılmaz 1994 yılında Tokat’ta doğdu. Büşra Yılmaz isminin nasıl konduğu ile ilgili olarak da ”Anneme göre doğduğum zamanlara Büşra ismi marjinal bir isimdi, kimsede yoktu.” diye ifade etmektedir.

Düzce Üniversite'si Sosyal Hizmetler Bölümü'nde okudu.

İlkokuldan beri yazmaya meraklı olan Büşra Yılmaz’ı kitapseverler 4N1K kitabı ile tanıdı. Ama Büşra Yılmaz’ın başarısı Wattpad’teki yazıları ile başladı. Wattpad’ta büyük ilgi gören hikâyeleri ile bir anda gündeme oturdu.

Sosyal paylaşım sitesi Wattpad'de "MishaPM" adıyla yazmaktadır. 4N1K adlı romanı Epsilon Yayınları'ndan çıkmıştır.

Yazar, 2016 Elele Avon Kadın Ödülleri'nde Yılın Kadın Yazarı ödülünü kazanmıştır.
Bazı geceler vardır; gözlerin kapalıdır, aklın bulanık... Uyumazsın, ama uyanık da değildir zihnin. Kendi hayatının kabusundan uyanmak için uyursun.
Büşra Yılmaz
Sayfa 9 - Epsilon Yayıncılık
Yaşayayım desem yaşatmıyorlar, öleyim diyorum beceremiyorum. Bu sıçtığımın dünyasında neden hiçbir istediğimi yapamıyorum ben?!
Büşra Yılmaz
Sayfa 77 - Epsilon Yayınları
"Güzellik güzellik diye başımın etini yiyenler aptaldı. Aslında güzel ve çirkin diye kavramlar yoktu. Hepsi sadece... Algıdan ibaretti. Belki bir açı, belki güneşin vuruşu, belki kültür, belki moda."
Biz, berbat insanlarız.
Biz, şanssız çocuklarız.
Biz Tanrı'ya inanmayan değil, Tanrı'ya sahip olamayanlarız.
Unutma sakın, bir balık öldü diye okyanusa bir şey olmaz. Seni içindekilere emanet ediyorum.
424 syf.
·4 günde·1/10
Birileri bu kitabı okumadan önce söyleyeceğim birkaç cümle var! Kitabı okuduğum için sorumluluk duygusuyla yazıyorum tüm bunları.

Bir lisede rehber öğretmen olarak görev yapıyorum ve öğrencilerimin çoğunun elinde bu ve bu tarz wattpad kitaplar var. Her ne kadar onları iyi edebiyatla tanıştırmaya çalışsam da okuma oranı çok düşük olduğu için bu kitapların okuma alışkanlığı kazandırmak için geçiş olduğunu düşünmekteydim. Açıkçası zararlı olabileceklerini çok düşünmüyordum onların ne okuduklarını bilmek isteyip bu kitabı okuyana kadar.

Kitapta iki gencin aşkı anlatılmakta, çizilen kadın karakter intihar etmeyi defalarca denemiş mazoşist eğilimler gösteren bir tip. Erkek karakter ise borderline kişilik bozukluğu için tam bir örnek oluşturmakta. Kızımız çocuğu gördükten yaklaşık bir iki saat sonra ona aşık olmakta ve bunun ilk görüşte aşk olmadığını da ısrarla ifade etmektedir. Bu herkesin sandığının aksine oldukça kutsal bir duygu ona göre. Sevdiği adamın başlarda kendisine yönelik duygusal şiddet sayılabilecek sözleri bu kızımızın oldukça hoşuna gitmekte ve ağzından sigarası hiç düşmeyen bu halleriyle cool (!) bulduğu kişiye iyiden iyiye vurulmakta. Bir haftayı dahi bulmayan tanışıklığın ardından bu kişiye saplantılı bağlanma geliştirdiği yetmezmiş gibi onun için ölmeyi hatta ve hatta tecavüze uğrayarak ölme ihtimalini göze alır bir tebessüm uğruna ve kitap bu benzeri bir dolu saçmalıkla devam eder.

Binlerce liseli genci peşinden sürükleyen bir kitabın içerik olarak dolu olmadığının farkındaydım ancak gençler için bu denli olumsuz örnek oluşturabileceğini tahmin etmemiştim doğrusu. Saplantılı aşklar, antisosyal davranışlar, bağımlılık, psikolojik şiddet, kutsallaştırılan aşk teması altında hepsi ne kadar da normalleştirilip değerliymiş gibi gösteriliyor. Patolojik diyebileceğimiz ilişki türleri olması gereken buymuşçasına parlatılıp önümüze sunuluyor. Kişilik bozukluğu olan karakterlerle öyle bir tablo çiziliyor ki bu tarz insanlar cazip gösteriliyor. Sonra ne mi oluyor iki günlük sevgilisi için intihar eden, en büyük aşkı yaşadığını onsuz olamayacağını söyleyip kendine zarar veren, aşkı nihai bir amaç gibi gören, suça bulaşmış kişileri kendilerine rol model alan ve bu kişilerle ilişki kurmak için can atan bir genç nesil yetişiyor. Sayıları azımsanmayacak kadar çok olan bir nesil. Danışmanlık yaptığım onlarca öğrencim bu sebeplerle onarılmaz yaralar alıyor ve hatta hayatlarına son vermeye çabalıyor bu ve benzeri rol modellerin yüceltilmesi sebebiyle.

Bu tarz birçok kitap, dizi, film hakkında daha söylenecek çok şey olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki izlenmesinin okunmasının önüne geçememiz bu sektörden milyonlar kazanan insanlar olduğu sürece de pek mümkün değil. Yine de ulaşabildiğimiz kadarıyla ebeveynlere ve gençlere anlatmalıyız diye düşünüyorum. Bu hepimizin sorumluluğu...
488 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Bir kitabın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız :) Bu kitabı okumaya başladığım zaman artık kitap okumak istemediğimi fark ettim. Belki bu son kitabım olacaktı. Sanırım bir çıkmazdaydım ve bu kitap artık beni deli gibi kitap okumaya sevk etti :)
Okurken bir şey fark ettim ben... ben gülmeyi unutmuştum. İnsan unutabilir mi gülmeyi demek unutabiliyormuş benim gibi. Ama bu kitapla kahkaha attım herkes bana 'delirdi' gibi baksa da :) Evet dediğim gibi kitabın yarısına kadar gülmeden duramıyorsunuz. Küfürler olmasaydı iyiydi ya neyse. Hem de genç bayan yazardan hiç beklemezdim. acaba bizim Yaprak, Büşra olmasın...
Kitabın konusuna değinelim biraz 4 erkek içinde büyüyen bir kız (erkek Fatma) aşk arayışında... Bazı kısımlar geçiştirildi bazı bölümleri karışıktı...
En çok kitapta ki arkadaşlığı, dostluğu ve gerçek aşkı sevdim. Çünkü bu üçü de şimdilerde bulmak imkansızla eş değer.
"Dostum için ölürüm ben ölecek bir dost bulabilirsem eğer. Anladın mı?"
Beğendim. Eğer bunalımdaysanız ilaç gibidir tavsiye ederim :))
Yazarın hayal gücünden bir kesit;
"Kafamda dönüp duran tilkilerin kuyruklarını uçurtmamın ucuna bağladım.
Hayal dünyamdaki imkânsızlıklardan bir gemi yaptım. Gülüşlerimi bir kavanoza koyup gelecekteki hayal kırıklıklarım için sakladım. Bir de içimden üçe kadar sayıp, ömrümden üç saniye çaldım. Yazdıklarım, tuhaf bir kızın kafasında yarattığı birkaç tuhaf karakterden ibarettir. Eğer siz de o tuhaf kişilerdenseniz, benim dünyamdaki şirinleri görebilirsiniz. Ya da gelin sadece, birlikte zillere basıp kaçalım..."
424 syf.
·57 günde·8/10
Genelde böyle kitaplar okumam. Daha doğrusu hiç okumazdım. Ancak wattpad kitaplarından İstanbul'u okuyarak aldığım etkileyici tadı bu sefer bu kitapta alma arzusu ile kararsızlıkla satın almıştım. Daha ilk sayfalarda aldığıma pişman olmuştum. Çünkü klasik wattpad kitabıydı. Fakat kitabın ortalarına doğru Pınar'ın hikayesini okuduğumda işler değişti. O sayfalarda çok güzel hayaller kurdum. Kitabın bana getirisi büyük oranla bu sayfalardı. Kitaba daha iyi bir son yazılabilirdi diye düşünüyordum ama bunları yazmaya başladığımda fikrim değişti. Bu son da olurdu. Kitap okunur mu okunur tabi ama fiyatı kitabın ederiyle ölçecek olursak biraz pahalı. Karar sizin. İyi kitaplar...
424 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Çok beğendiğim bir kitaptı. Özellikle sonlara doğru çok daha beğenmeye başladım çünkü başlarda kız fazlasıyla yüzsüz ve gurursuzdu. Sürekli Özgür'ü övüyor, övüyor ve övüyordu.. Sonlara doğru gerçekten okumaya devam etmek istediğim, merak ettiğim türdendi. Ama sonu cidden beni benden aldı. Sanırım en çok duygulandığım yer "Galiba yalan söyledim." dediği yerdi. Okuyun derim.
400 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Delidolu, kahkahaya boğucu ve sıcak bir hikaye.

İki kitaplık bu seriyi seviyorum. Devamı da gelecek belli ki.

Birçok insanın Wattpad kitaplarına karşı olduğunu biliyorum. Açıkçası genelleme yapmamakla birlikte ben de bir çoğunu gereksiz buluyorum. Birbirinin aynısı olan kurgular, öznelliğini yitirmiş karakterler, betimlemelerden uzak paragraflar... Evet, olay bu şekilde bakıldığında bir çok eksik yön çarpıyor göze ve bu yüzden de wattpad kitaplarına para vermeye çekiniyor insan.

Oysa, bu seri öyle değil. Benim için değil. Şu vizeler yüzünden tamamen dolu olan kafam, bu kitap sayesinde dağıldı. Kahkahası bol bir kitaptı. Hatta, ilk kitaba oranla daha çok güldüğümü de söyleyebilirim.

Çünkü okurken insan, gençliği buluyor sayfa aralarında. Beş arkadaşın dostluğunu görüyor. Bu dostluğa imreniyor insan. Haylazlıkları, saçmalamalarıyla; onlar hem özgün karakterler hem de gençlerden parçalar taşıyanlar... Aşk, dostluk, okul, sınav dertleri... Hepsi günlük hayatımızın parçaları ve hepsi de bu kitapta var.

Kitabın rahatsız edecek yanı küfürleri... Bu kitapta daha azdılar ama yine de vardılar. Bu da karakterin kişiliğinden kaynaklanan bir durum. Bunu savunmuyorum elbette. Sadece küfürlerin neden olduğunu belirtmeye çalışıyorum.

İlk kitapta yarım kalan şeylerin devamı niteliğindeydi bu kitap. Yeni birçok olay ve karakter de vardı tabiki. Kitabın sonu ise 3. Kitabı sabırsızlıkla beklemeye neden oluyor.

Gençlik kitapları okumayı sevenlere ve gülmek isteyenlere tavsiye edilir. Bu soğuk kış günlerinde bence biraz içiniz ısınsın.
488 syf.
·Puan vermedi
Kitabı moralim bozuk olduğu bir dönemde okumuştum ve beni baya keyiflendirmişti. Espriler,kitaptaki kişiler oldukça eğlenceliydi. Konusunu biraz basit buldum ve sonunu kitabın daha yarısına gelmeden tahmin ediyordum ,tahminim de yanılmadım :) Kitaptaki dostluk çok güzeldi, böyle bir dostluğa özenmedim değil.. Tabiki gerçek hayatta böyle dostluklara pek rastlanılmıyor, yinede kitap akıcıydı ve gülmek isteyen herkese tavsiye ediyorum :)
364 syf.
|•”Öldüm.
Kitabin içinde sıkışıp kaldım.
Çikamiyorum.
Kim beni toparlayacak şimdi?
Yosun yaşamaya başlarken, Özgürün ölmesi.
Sen ölemezsin.
Çünkü zaten yaşayan bir ölüsün.
Beni de sürükledin.
Oldu mu?
Olmadi.
Bitti.”
424 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Bir kadının tecavüzü sırf aşık olduğu bi adam için kabullenmesini bir kitap karakterinde bile zavallıca buluyorum günümüz de bu kadar gerçekçi olaylar yaşanırken ... Ve dahası bir kadının şiddete eğilimli erkeklerden hoşlanabilmesi intiharı sürekli düşünen bir kadın karakter ... Yazarı gerçek hayatında ne tür nasıl bi psikolojide hangi ruhani durumda olduğunu düşündürtten edebi niteliği olmayan sade günlük dil kullanılan bir kitap...okursanız zamanınızı kaybedeceğiniz , okumazssanız hiç bir şey kaybetmeyeceğiniz bir kitap :)
.
424 syf.
·5 günde·7/10
Balık ile okyanusun öyküsü... Kitabın ilk sayfaları gerçekten aşırı sıkıcı ve depresifti. Bu tarz kitaplar genelde okumuyorum fakat çok göz önünde bir kitap olduğu için merak edip almıştım. Size pek bir şey katan bir kitap değil. Kafa dağıtmalık okuyabilirsiniz de diyemeyeceğim çünkü okurken sizi ruhen baya bir yoruyor. Kitabın ortasından itibaren daha güzel ve dikkat çekici bir hal alıyor. Serinin 2. kitabı Kibrit Çöpü Mezarlığı umarım daha iyi bir kitap olur. Şimdi onu okumaya gidiyorum :)
488 syf.
·Beğendi·9/10
Mizah alanındaki en güzel kitaplardan. Fazlasıyla komik ve fazlasıyla eğlenceli. Yaprak ve Ali çocukluk arkadaşı ve birbirlerinin ilk aşkları.

Yazarın biyografisi

Adı:
Büşra Yılmaz
Unvan:
Türk Wattpad Yazarı
Doğum:
Tokat, Türkiye, 1994
Büşra Yılmaz 1994 yılında Tokat’ta doğdu. Büşra Yılmaz isminin nasıl konduğu ile ilgili olarak da ”Anneme göre doğduğum zamanlara Büşra ismi marjinal bir isimdi, kimsede yoktu.” diye ifade etmektedir.

Düzce Üniversite'si Sosyal Hizmetler Bölümü'nde okudu.

İlkokuldan beri yazmaya meraklı olan Büşra Yılmaz’ı kitapseverler 4N1K kitabı ile tanıdı. Ama Büşra Yılmaz’ın başarısı Wattpad’teki yazıları ile başladı. Wattpad’ta büyük ilgi gören hikâyeleri ile bir anda gündeme oturdu.

Sosyal paylaşım sitesi Wattpad'de "MishaPM" adıyla yazmaktadır. 4N1K adlı romanı Epsilon Yayınları'ndan çıkmıştır.

Yazar, 2016 Elele Avon Kadın Ödülleri'nde Yılın Kadın Yazarı ödülünü kazanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 1.077 okur beğendi.
  • 13bin okur okudu.
  • 631 okur okuyor.
  • 6bin okur okuyacak.
  • 247 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları