Cem Kurtuluş

tarihi ikiyüzlülük
“Ölen beyyine(delil) üzerine ölsün, yaşayan da beyyine(delil) üzerine yaşasın” (Enfal, 42) Meseleler açık yürekle, samimiyetle açılıp ortaya konsaydı hepsine çözümü bulunur, kitlelerin vicdanını rahatlatılır, kim neye inanıyor veya inanmıyorsa mertçe belirlenirdi; tarihe, kitlelere ve gelecek zamanlara yalan söylenmemiş olurdu.
Sayfa 463Kitabı okudu
Cem Kurtuluş okurunun profil resmi
Enfal 8/42.ayetin mealinde beyyinenin ne demek olduğu bilinemeyebileceği için açıklama olarak parantez içine (delil) manasını paylaştım.
Reklam
gelenekçilik
İmam Azam, bir Kur’an mümini olarak bunu yapmak zorundaydı, çünkü Kur’an kendi mensuplarından hanif olmalarını istemekte, geleneği ilahlaştırma illetine karşı çıkmayı imanın bir icabı saymaktadır.
Sayfa 446Kitabı okudu
Cem Kurtuluş okurunun profil resmi
Bu konuda Prof. Dr. Mehmet Okuyan hocanın şu tespiti sadece din alanında değil hayatın tüm alanlarında temel ilke olarak alınmalıdır: “Ne toptan süpürüp alan ne de toptan süpürüp atan biri zihniyetimiz olmalı” Referansımız Kur’an-ı Kerim olmalıdır. “Kur’an-ı Kerim’in bilinçli suskunlukları” muhafazakarlık ve gelenekçilik ihtirası ile görmezden gelinmemelidir.
10-3-Evren ve Kelimelerin Uyumunda Matematik (EKUM)
Kuran’daki bazı kelimelerin geçiş adedi, bu kelimelerin tarif ettiği fenomenlerle uyumludur. ——— (Kesinlikle katılmıyorum devamı yorumda)
Sayfa 355Kitabı okudu
Cem Kurtuluş okurunun profil resmi
Alıntılara kendimden çok nadiren bir ek yaparım, yaptığım zamanda parantez ile belirtirim. Burada da 10.bölümün ilk 9 bölümdeki anlatılanların bilimselliğine ve dikkat çekiciliğine gölge düşürdüğü kanaatindeyim. Şunu tekraren ve baştan belirteyim ki Kur’an-ı Kerim’de 10.bölümdeki gibi şifreli içerikler, tekrarlar olduğu inanışının Kur’an-ı Kerim’in mübin bir kitap oluşuyla ters düştüğüne inanıyorum. Örneğin eyyam kelimesi 30 defa günler olarak geçtiği belirtilmiş ancak eyyam her yerde günler manasında geçmiyor. “sitteti eyyam” altı devir anlamında geçiyor. Başka bir misal tekil olarak yevm kelimesi 365 defa geçtiği ifade ediliyor ama Kuran’da yevm kelimesi her yerde bizim bildiğiniz dünya günü olarak geçmiyor hatta epey yerde kıyamet ve hesap/din günü olarak geçiyor. Böyle zorlama çıkarımlar hem Kur’an-ı Kerim’in apaçık oluşuna zarar veriyor hemde bilimsel olarak mantıklı gelmiyor. Kaş yaparken göz çıkarmaktan farksız oluyor. Sapkın görülen hurufilikten pekte bir farkı kalmıyor. Mesaj ve manadan uzaklaştırıp hayat rehberi olan Kur’an-ı Kerim’i bir bulmaca veya puzzle gibi bir sırlı kitaba dönüştürüyor hiç gerek yok 10. bölüm gibi referanslara. İlk 9 bölümdeki bilimsel referanslar zaten harikulade.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
9-6-Bilimsel Zihin ve Motivasyon
Kuran’ı okuyan her Müslümanın zihni rasyonel bir Allah’ın yarattığı evren tasavvuruna göre inşa olmaktadır. bu kişi benimle ilgilenmeye başladığında; gözlem ve deney yaptığında, evrendeki fenomenleri(olguları) anlamaya kalktığında da zihnindeki bu evren tasavvuru’nun kendisinden ayrılmaması doğal durumdur. Evrenin rasyonel bir varlık olan Allah tarafından yaratıldığı bilgisi altında evrenin yaratıcısının yarattığı rasyonel varlıklar tarafından anlaşılabilecek olması beklenecek bir durumdur ve buna şaşırtıcı bir taraf yoktur.
Sayfa 317Kitabı okudu
Cem Kurtuluş okurunun profil resmi
Fenomen’in buradaki kullanılan anlamı “olgu”dur ve bunu parantez içinde ekledim. Aslında buradan şu sonuca varabiliriz: Eğer ateistler ve benzer düşüncedekiler evrenin rastgele oluştuğunu iddia ediyorsa, biliminde rastgele oluştuğunu iddia etmektedir hatta olaki bu rastgelelikte saçma sapan bilim diyemeyeceğimiz mitolojik ve hurafe vari şeylerinde oluşabileceğini kabul etmeye varır ki bu kendi fikirlerinin altına dinamit koymaktır.
Aleyhinde Neler Söylediler?
“Özgürlük gücü, iki zıddın varlığını gerektirir. Özgürlük gücünün yarattığı hiçbir fiil yoktur ki, kendi zıddını da yaratmamış olsun.”
Sayfa 418Kitabı okudu
Cem Kurtuluş okurunun profil resmi
Bu dünyada mü’min kulların zıt güçleri de cinni ve inni şeytanlardır. Fikirlerin çatışmasından hakikat ortaya çıkar. Fikirler farklı olabilir, iman özgür iradeyi gerektirir ki delinin imanından söz edilmez. Ancak mü’min kul her daim teyakkuzda olmalıdır ki ola ki şeytan sağdan da yaklaşabilir. Mü’min kullar oldukça küfür iman mücadelesi devam edecektir.
91 öğeden 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.