Çağrı Taş, bir alıntı ekledi.
 14 Mar 00:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İmkansız aşklar, yarım kalmış aşklar, var olabilecekken olmamış aşklar olduğunu öğrendim. Yara izi bıraksa da dağlayıcı bir damganın daha iyi olduğunu öğrendim; kışı andıran bir yürektense bir yangın yeğdir. Aynı anda iki insanı sevmek mümkünmüş, bunu öğrendim. Olur kimi zaman: direnmek, yadsımak ya da mücadele etmek yararsızdır.

Aşkın ne okuma ne yazma bildiğini öğrendim. Duygular söz konusu olunca gizemli yasalarca yönetildiğimizi, belki kader belki serap; ama kesinlikle akıl ermez, açıklanamaz bir şeylerin var olduğunu öğrendim. Çünkü temelde aşık olmayı açıklayacak bir neden asla yoktur. Sadece olur. Bu bir gizemin içine girmek gibidir: sınırı aşmak, eşiği atlamak gerekir. Ve orada, bu gizemde mümkün olduğunca uzun kalmayı denemektir.

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetekİstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek
Çağrı Taş, bir alıntı ekledi.
13 Mar 23:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatta asla başkalarının yargılarına takılıp kalmamak, insanların acımasızlığına ve dedikodularına kulak asmamak gerekir. Sevdiklerimizin ve bizi sevenlerin zayıflıklarını anlamaya çalışmak, bizde yarattıkları acılar yüzünden onları bağışlamak gerekir. Çünkü gerçekten önemli olan, gözle görülen değil, duyguların özüdür

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 105 - Can Yayınları)İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 105 - Can Yayınları)
Emre AK, İstanbul Kırmızısı'ı inceledi.
 09 Mar 15:37 · Kitabı okudu · 63 günde · 5/10 puan

Siyasi sempati içerikli kitaplarda yoksunluğunu gördüğüm bir çok hususun bu kitap da tezahürünü saptamak güç değil: empati yoksunluğu,doğrusu budur kesin dili, baharın devrimle geleceğine önyargılı ve sabit fikirli ve de mantıksız bir inanış..beğenmiyorum böyle kitapları elimde değil..

Hinata, bir alıntı ekledi.
07 Mar 22:52

Sık sık, büyük korkularımızı düşünmemek için küçük korkularımızı beslediğimizi düşünürüm.

Sen Benim Hayatımsın, Ferzan ÖzpetekSen Benim Hayatımsın, Ferzan Özpetek
Nikos, bir alıntı ekledi.
27 Şub 22:21

"'Biliyor muydun, Japonya'da kırık seramikleri onarırken kırığı örtmeye çalışmazlar, tam tersine onu vurgulamak için kırık yeri altınla doldurarak düzeltirler' diyor. Çünkü bir şey zarar gördüyse, bir öyküsü varsa bu daha güzel sayılır."

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 110 - Can Yayınları)İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 110 - Can Yayınları)
isayev etibar, bir alıntı ekledi.
19 Şub 00:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabi cox sevdim
Kimi insanlar vardir, zayifligi ve guzelliyi tek bir ozelliklerinde toplarlar.

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 82)İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 82)

Ferzan Özpetek
'' Dedesi sürekli, ' Çiçeklerden ders al, ' derdi. ' Sabırlı olmayı, beklemeyi çiçeklerden öğren.' Çünkü çiçekler dondurucu kışın ardından ilkbaharın geleceğini bilirler. Sadece biraz sabırlı olmak, kendine güvenmek gereklidir.''

“Biliyor muydun, Japonya’da kırık seramikleri onarırken, kırığı örtmeye çalışmazlar, tam tersine onu vurgulamak için kırık yeri altınla doldurarak düzeltirler. Çünkü bir şey zarar gördüyse, bir öyküsü varsa bu daha güzel sayılır.”

İstanbul Kırmızısı - Ferzan Özpetek