Kâri, bir alıntı ekledi.
04 May 00:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Namusluluk,insan,vicdanı ile baş başa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı hesabı olmamak demektir.

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad Başgil (Sayfa 21)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 21)
Emirhan TAŞKIN, bir alıntı ekledi.
21 Mar 01:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta insan olan, insana yaraşan yol, doğruluk ve nâmusluluk yoludur.
Nâmusluluk, insanın vicdânı ile baş başa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı hesâbı olmamak demektir.

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil
Şükrü Bayar, bir alıntı ekledi.
22 Oca 09:02 · Kitabı okudu · İnceledi

Namusluluk, insanın vicdanı ile baş başa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı bir hesabı olmamak demektir. Bu ise, emin ol ki, mesut olmanın ve iç huzuru ile yaşamanın ilk ve en zaruri şartıdır.

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad Başgil (Sayfa 16)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 16)

Gençlerle baş başa
bence hiç güzel değildi çünkü kendin den bahsetmiyor kitapta sadece arka sayfada bahsediyor.
ama içi hiç güzel olmamıştı(küfür,beden,tıp,fizik,ölüm'den)bahsediyor ama çocuklarla ilgili deyilmişte 25,34 gibi lehrden bahsediyor bence güzel dehildi ama birazdan'ki sayıyı yazdım onlara sanki yazılmıştı bence daha güzel yaza bilirdi kafadan salahsaydı belki daha güzeldih kendi yaşamını içine koymamış bence şunları katsaydı (d. 1893, Çarşamba, Samsun - ö. 17 Nisan 1967, İstanbul), Türk hukukçu ve siyaset adamı. ... Grenoble Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra doktorasını Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. katsaydı birazını filan ama katmamış arka sayfada yazıyordu bunlar katsaydı daha güzeldi şimdi kitabın adı Gençlerle baş başa bu kitabı okumanızı tafsiye etmiyorum........son

Bay_X, Gençlerle Başbaşa'yı inceledi.
 03 Oca 14:39 · Kitabı okudu · 4 günde

Az sözle çok şey anlatılabilir. bu mümkün burda bunu gördüm. özelikle kitabın sonunda her cümleyi kâğıtlara yazıp duvaralara yapıştırılması gerekir . montaigne denemer in yazarı kitabı yazdığı oda duvarında bir çok özlü sözle doluymuş . bu özlü sözler onu coşturur yazmasını sağladığı düşünülür. Sadece bir kitap degil yaşamımızın daha iyi şekillenmesi için faydalı olacaktır Toplumumuzu iyi bilen ordinaryüs profesör Ali Fuat Başgilinde fikirleri nasihatleri tavsiyeleri yabana atılmamalı okunmalı okutulmalı gençlere tavsiye edilmeli .Kitabın isminden anlaşıldığı gibi gençlerle baş başa sohbet vermeli . onun sohbetine, yazdığı kitapları okumakla mümkündür..

Nur Pelda Uygur, Gençlerle Başbaşa'yı inceledi.
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ali Fuad Başgil'in "Gençlerle Baş Başa " kitabını elime aldığımda kendimi daha olgun hissettim. Ama ilk sayfaları okuduktan sonra kendimi olgun bir insandan seksen küsür yaşında bir insana dönüştüğümü hissettim . Ve bu her sayfada oluyordu . Böyle olmasının sebebi ise eski Türkçe ile şimdiki hayatta başarılı olmanın yollarını anlatıyordu. Ayrıca ben bu kitabın anlatım türünü beğenmedim. Beni hiç heyecanlandırmadı. Ve kötü yönlerinden biri de ilk sayfadan son sayfaya kadar sadece bir şeyin anlatılmasıydı. Bu yüzden ben bu kitabı hiç beğenmedim ve benim gibi düşünen kişilerin de okumasını tavsiye etmiyorum.

Gizem, bir alıntı ekledi.
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Namusluluk, insanın vicdanı ile baş başa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı hesabı olmamak demektir. "

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad Başgil (Sayfa 18)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 18)
Şeyda, bir alıntı ekledi.
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Nâmusluluk, insanın vicdânı ile baş başa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı hesâbı olmamak demektir. Bu ise, emin ol ki, mesut olmanın ve iç huzûru ile yaşamanın ilk ve en zarûri şartıdır.

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad Başgil (Sayfa 18)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 18)
Ahmet Melih, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Namusluluk, insanın vicdanı ile baş başa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı hesabı olmamak demektir.

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil

Başgil, bir ilim adamı olmasına rağmen onun en çok okunan eseri “Gençlerle Baş Başa” isimli kitabı olmuştur. Ya­zar bu eserinde “babacan ve sevecen” bir üslup yakalamış ve gençlere öğütler vermiştir. Bu öğütler daha çok onun ya­şadıkları tecrübelerden oluşmaktadır. Üslup olarak Yusuf Has Hacip ve Ali Şir Nevai gibi eski Türk bilgelerini hatırlatan Başgil, kendini milletine karşı sorumlu hissetmiş ve gençlerin iyi yetişmesi, hatalardan mümkün olduğu kadar korunması için yılların birikiminden yararlanarak böylesine güzel bir eser ortaya koymuştur.

Eser 7 bölümden oluşur. Bunlar sırasıyla; “Muvaffak Ol­ma Yolunun Tehlikeleri ve Düşmanları”, “Muvaffak Olmanın Şartları”, “Terbiyenin Ruh ve Karakter Üzerindeki Tesiri”, “Muvaffakiyet ve Verimli Çalışma”, “Çalışma Hayatının ve Umumiyetle Muvaffak Olmanın Kanunları” şeklindedir.
( Alıntı Inceleme)