Gönderi
Semih
Çocukluğun Soğuk Geceleri'ni inceledi.
65 syf.
·
3 günde
·
10/10 puan
Bazı yazarların yazdıklarında yüreğe dokunan bir yan vardır. İşte Tezer Özlü de o yüreğe dokunan yazarlardan. Bu sebeptendir ki, kendisine edebiyatımızın “gamlı prenses”i denmektedir. Bana göre gamlı prenses tabirini sonuna kadar hak ediyor. Çok değerli bir yazar. Yazar olmanın da ötesinde, çok değerli bir kadın. Sapına kadar, kadın. Sapına kadar, haklı bir kadın... Bakmayın sürekli yaşamdan kaçtığına, defalarca intihar denemelerinde bulunduğuna. Yazdıkları, satırları, fikirleri hayatla dopdolu. Onu okuduğunuzda intihar etme fikrine değil, aksine yaşama fikrine daha çok sarılıyorsunuz. Çünkü Tezer Özlü her şeyden önce “yaşamış bir insan.” Daha çok yaşamak ve doyasıya hayatın tadına bakmak istemiş bir insan. Onun gamlı prenses olmasının sebebi, yaşadıkları, başından geçen acı olaylar değil, yaşamak isteyip de yaşayamadıklarıdır, engellenmesidir. Geri zihniyetli insanlarla bir arada olup, hayatın gerçek değerini ve amacını kavrayamamış insanlarla ne kadar doğru bir yaşam sürülebilir ki zaten? Haklıydın Tezer Özlü. Sonuna kadar haklıydın; ama tıpkı Oğuz Atay gibi kimse gelip sana da haklı olduğunu söyleyemedi. Ancak sen öldükten sonra değerini kavrayabildi bu ülke. Böyle olmamalıydı elbette; ama ne yaparsın ki ülkemizin kaderi bu. Hep sonradan aklımızın başımıza gelmesi... Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü’nün ilk romanı. Yaşamının başlangıcını bizlere sunduğu, çocukluk yıllarının ve gelişim sürecinin önümüze çırılçıplak bırakıldığı kısacık kitabı. Kısacık dediğime bakmayın. Kitapta neler yok ki? Tezer Özlü’nün sobalı bir evde büyümesi, İstanbul sokaklarının eski görüntüsü, babasıyla, kardeşleriyle, kuzenleriyle olan ilişkisi, hatta babasıyla annesi arasındaki ilişki, düşlenen, erişilemeyen sevgililer, evlilikleri, sevmeden nikah masasında evet deyişleri, hastane koridorları, kaçma isteği... Hepsi var; ama şimdiki yazarların yaptığı gibi “sansürlü” değil. Tüm çıplaklığıyla. Ayrıntılarıyla... Her şeyden önce cesur bir yazar. Böyle yazarlara bayılıyorum. Yukarıda da dediğim gibi, cesur bir yazar olmanın ötesinde, cesur ve güçlü bir kadın. Sözünü sakınmayan, doğru bildiğini söyleyebilen, hiç utanmadan isteklerini ve hislerini yazabilen bir kadın. Çünkü insan olmanın ne olduğunu, insan doğasının neyi emrettiğini çok iyi biliyor Tezer Özlü. Onunla ilgili ne anlatsam, ne söylesem eksik kalacak gibi hissediyorum. Beni öylesine düşüncelerle dolduruyor ki, yaşadığı döneme gidip onunla bir akşam yemeği yemek, hatta sevgili olmak istiyorum. Tam olarak, “aşık olunacak bir kadın.” Bu arada çok mu kitabını okudum? Hayır, yalnızca okuduğum ikinci kitabı bu. Fakat tek bir cümlesini okumam bile onu anlamama yetiyor. Tekrar buluşmak üzere, sevgili Tezer. Tezer Özlü ile ilgili hazırlamış olduğum ayrıntılı videoyu izlemek isterseniz buyurun: youtube.com/watch?v=T3Xge-gH6IU
Çocukluğun Soğuk Geceleri
OKUDUM
15
Yorum
39
Paylaşım
426
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Ferah
Bazı okurların da incelemeleri aynı yazarları gibi yüreğe dokunuyor. İncelemelerini okumak benim için hem bilgilendirici oluyor hem de hissettirdikleriyle içime siniyor tüm kelimeleri ile. Yüreğine sağlık Semih.
1
9
Semih
Var olasın Ferah abla. Teşekkür ederim. Sen de öylesin, biliyorsun...
1
Yaren
Eline sağlık Semih, kesinlikle muhteşem bir kadın. Geçen yaz neredeyse herkes Tezer okuyordu sitede. Ben de o zaman okudum ve kendime çok yakın hissediyorum. Sonuç "Tezer'le yemek yiyecekler" listesinde önündeyim sıranı beklemen lazım. :P
5
2
5 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Ömer Gezen
Yaren Hanım sizinle sorun olmaz ama Semih Beyin niyeti kötü 😂😂 bu arada şaka bir yana gerçekten çok mutlu oldum Tezer'in bu kadar çok sevildiğini görünce 😊
3
İpek Kamuran
Çok beğendim Semih bey incelemenizi. Kaleminize sağlık. Katılıyorum size evlenilecek kadın benim içinde :D tercihlerimi değiştirmeyi bile düşünürdüm :))
2
1
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
İpek Kamuran
Hayır acımasız olacağınıza inanmıyorum. Ama savaşta ve aşkta her şey mübahtır demişler :D Yine de biraz gözüm korktu. Ben size teşekkür ederim inceleme için. Biri Tezer’i sevince mutlu oluyorum :))
1
İclâl
Elinize sağlık, Tezer Özlü adına çok güzel bir yazı olmuş😊 Tezer Özlü'nün hayatını okuduktan sonra ben de çok etkilenip okumuştum bu kitabını... Ama bana çok hitap etmedi sanırım. O etkiyi bulamadım ben kitapta. Buna rağmen dediklerinize tamamen katılıyorum. Çok güçlü bir kadın Tezer Özlü. Saygı duyulacak, takdir edilecek, haklı bir kadın.
1
2
Semih
Kesinlikle haklı bir kadın... Size hitap etmemiş olabilir tabii; ama değerli bir yazar olduğunun farkındasınız. Beğenmenize sevindim, çok teşekkür ederim :)
1
Anıl
Semihcim ellerine sağlık çok güzel bir inceleme olmuş. Okumak istediği yazarlardan ama ne zaman okurum tam kestiremiyorum kitabı okuduktan sonra incelemeni tekrar okuyacağım. Bu arada eşin bu incelemeyi okumadı değil mi aranız Tezer Özlü sebebiyetiyle bozulmasın :)
5
3
5 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Semih
Hah şöyle gerçekleri konuşalım :)
1
Osman Y.
Semih eline sağlık. Bu ablayla ben de tanışmak istiyorum, Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabıyla. İncelemeyi okurken kendim yazdım zannettim bir an, üslup ve ruh bağımız var seninle uzun zamandır böyle hissediyorum :)
1
4
Semih
Normalde bilgisayardan yazıyorum incelemeleri. Şu an tatilde olduğum için ilk defa bu incelemeyi telefondan yazdım. O yüzden duygusal ağırlıklı oldu sanırım. Üslupların yakınlaşması iyidir, teşekkür ederim :)
1
CEYLAN
Prensesimin herkeste kendine hayran bırakan cesur dişiliği.. Bir okuyan mümkün değil ki etkilenmesin. İncelemeniz bir çok kişinin dikkatini çekecektir yazara. Bunun için çok teşekkür ediyorum.
1
3
Semih
Sahiplenmeniz hoşuma gitti. Tezer Özlü, sevenleri tarafından daha çok sahiplenilmeli çünkü. İlgi çekici bulmanıza sevindim, teşekkür ederim.
1