Arkadaşlar zamanımızın en değerli düşünürlerinden (filozof da denir, dil bilimci de) hocamız Ş. Teoman Duralı'nın kitaplarını okuma etkinliği düzenleme niyeti hasıl oldu. Nereden mi esti? Sayın Oldi'nin Duralı hocanın bir kitabına yaptığı incelemedeki bir cümlesi bende bir takım duyguları hareketlendirdi;

"Kitap hakkında hiç bir inceleme yapılmadığı için yapma gereği duydum."

Evet, tarih boyunca nice şairler, yazarlar, düşünürler hatta ressamlar kendi zamanlarında yoklara oynamıştır. Elbette taraftar toplamak olmadı onların niyetleri. Sadece kendi seslerinin duyulduğunun emaresini görmek istediler. Etrafları o kadar boş kalanı oldu ki bir akis dahi duyamadılar. Halbuki tek istekleri seslerine ses duymaktı. Boşa konuşmadıklarını bilmek.

Ehlince zamanımızın en önemli isimleri sayılsa ismi muhakkak en başlarda zikredileceklerden olan Duralı hocanın kitaplarını okumak biz kitapseverler için elzem dense sezadır. Hem böylelikle, haddimiz değil ya, birkaç kelam da olsa kitaplarına inceleme niyetine yorumda bulunuruz da sitede kendisini bilmeyenleri haberdar etmiş oluruz.

Türkçe'yi son derece ustaca kullanır kendisi. Sözüdür; "Bu memlekette bu dili en iyi bilen bir veya iki kişiden biriyim." Buna rağmen değindiği konuların ağırlığından ötürü okuması zaman alabilir. Olsun, anlamak için çaba sarf etmedikten sonra ne diye okuyalım ki!

Aklımdaki liste şöyle;

1) Omurgasızlaştırılmış Türklük, Dergah, 206sy
2) Çağdaş Küresel Medeniyet & Anlamı-Gelişi-Konumu, Dergah, 248sy
3) Felsefe Bilimin Odağında Metafizik, Şule, 213sy
4) Sorun Nedir?, Dergah, 432sy
5) Aklın Anatomisi & Salt Aklın Eleştirisinin Teşhiri, Dergah, 260sy
6) Felsefe-Bilim Nedir?, Dergah, 208sy
7) Felsefe-Bilimin Doğuşu & Aristoteles’te Canlılar ve Bilim Sorunu, Dergah, 224sy
8) Hayatın Anatomisi & Canlılar Bilimi Felsefesi – Evrim ve Ötesi, Dergah, 676sy

Daha önceden okuduklarınız varsa yahut bulamadığınız olur diye şu kitap şu ayda okunacak diye bir şey yazmıyorum. Sadece kendimce bu sıralamada okumayı daha münasip gördüm.

Amaç şu: Tüm bu kitaplar bu sene bitecek. Zor mu? Elbette. Ama denemeye değer. Emin olun birkaç kitap bitirdiğimizde bile başladığımız noktaya baktığımızda epey bir mesafe katettiğimizi göreceğiz.

Hiç olmadı en az bir kitabını okuyup incelemede bulunalım. Şaban Teoman hocanın sesini sessiz koymayalım.

Katılacaklar el kaldırsın.

***

Harika bir söyleşi de şurada dursun;

https://www.youtube.com/watch?v=lJcyPrZ7fiU

***

erhan
emre ت.
Oldi
Bilal
Fâtih
Büşra nur
Zehranur .
@Hafsa_Asime