Fatıma Yılmaz, İslama Göre İnsan Psikolojisi'yi inceledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bismillahirrahmanirrahim

. A'raf suresini işlerken insanın yaratılışından bahsedildiği için insanı (bizi :') biraz daha tanımak için kitap arayışındaydım.

Bu kitap beklediğimden farklıydı ama güzeldi. Diger psikolojik yaklaşımlardan farkliydı. Hayır ve şer seçimimiz fitratımız hakkındaki bölüm en dikkat çekici bölümdü benim için . Birde son bölümünü sevdim. Diğer sapık fikirleri ele alarak hakikati söylediği icin zihninizde ve kalbinizde imanınızı guclendirmenize yardımcı olacağını umuyorum. Muhammed Kutub ile tanıştığıma çok mutluyum. İnsaAllah diğer kitaplarını da okumak istiyorum. Rabbim İlmimizi ve idrakimizi arttırsın. Hayırlı günler.

Dipnot : Arkadaşlar kitap analizine ve duygularımı yazıya aktarmaya çok aşina değilim. Hatalarım olabilir. Ama insaAllah kendimi geliştirmek istiyorum. İfade ederkenki eksikligimde benden kaynaklı. Kitabın güzelliğini ( Okuduğum kitapların güzelliğini yansıtamayabilirim ) yansitamayabilirim. Ki eleştirmek istemiyorum. Çünkü işin ehli değilim haddime de değil. Sadece sizinle duygu ve dusuncelerimi paylaşıyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hayırla kalın :')

Aşk dedi aşk. nedir aşk sana göre leyla bana göre Hak aşk yok olmaktır aşk yoksa yok olsun herşey ve herkes... Hayırlı günler...

Yeni bir gün bugün gülümse, tüm güzellikler başlayacak bugün ile. Günaydın hayırlı günler...

Sadık Kocak, Baba'yı inceledi.
09 Mar 12:36 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Don Carleone, The Godfather, Baba, Vito ya da Marlon Brando şeklinde duyulan ve takvimler 1972 olduğunda sinemaya da girerek kendini dünyanın en iyi yapımları arasında bulan ve yakın dönem şartlarını saymazsak geçmiş dönemde en iyi şekilde çekilen film olduğunu düşündüğüm bir yapım ve bu yapının kitabı.
Genelde kitaplar, filmler için esin kaynağı olur ama kitaptaki konuşmayı bile filme uyarlamak, o kitabı okurken sanki seyrettiğim filmi yeniden görmüş gibi olmak, işte bu mükemmel. Sahne aralarında Al Pacino yani kitaba göre Michael’in konuşmaları olsun, hatta daha detaylı örnekle Bonasera vardır ondan örnek vereyim. Çünkü kafanızda daha iyi canlandırırsınız. Filmde gelir biri kulağına eğilmiştir ve Baba’ya kızının kurtulmasını, tecavüzcülerin ölmesini söylediği sahnede kulağına eğildiği kısım oldukça meşhurdur.
https://i.hizliresim.com/Vr8GXr.png
Bu olayı bile okurken gözümde canlandırdığım için gerçekten iyi hissettim ve Bonasera ve kızının geçmişini kitapta daha iyi anladım diyebilirim. Sonuçta Baba’nın vaftiz kızına yapılmış bir durumdu bu.
Kitabın bilinmeze bir çözümü de benim için şudur. Öncelikle belirteyim filmde duymadım, o yüzden yeni geldi. Al Pacino rolünde gördüğümüz Michael Carleone karakterinin bir savaş kahramanı olduğunu biliyoruz ancak eve nasıl geldiğinin detayını kitapta öğrenmiş oldum.
Don’un vaftiz oğlu için yaptıklarını da biliriz kitapta. Yarım Milyon £ değerindeki attan bahsediyoruz tabi ki. Ya da Don’un vurulma sahnesi olsun. Okurken aynı anda gözüme gelen sahnelerdi. Hatta Michael’in yaşadığı silah sahnesi olsun ve sonra kaçışı –ki sanırım Sicilya- hep gözümün önünde canlanmışlardı. Burada da hikâye bitiyordu ama filmde böyle miydi onu da bilmiyorum tabi unuttum heyecandan düşününce.
Mesela devamında Vito’nun yani Baba’nın hayatından da yerer verilmesi şu filmdeki kısa sahneleri anımsattı bana. Çoğu şey o kadar iç içe ki Marlon Brando gençliği, Mafia 2 oyununda Vito derken kitapta anlaşılanın film olarak kafamda canlandırması. Gerçekten çok sağlam bir yapıt geliyor gözümün önüne. Sadece burada tek fark kitapla filmin finali. Eh hangisi daha iyiydi derseniz de kitap diyeceğim.
Çeviri hususunu da belirtmek istiyorum. Eyvallah ve Allasen gibi kelimeleri katarak biraz da bize göre çeviri yapan ekibe de oldukça teşekkürler.
Son olarak şunu da eklemek istiyorum mesela. Eskilerden bir kitap vardır. David Osborn – Av Mevsimi. Bu kitabı bulabilirseniz okumanızı tavsiye ederim. Gerilim türünde belki de tadı 1 yıl sonra bile hatıramda kalan bu eski kitabın zamanında bir filmi çekilseydi derim hep. Belki de vardır ben bilmiyorum. Söyleyeceklerim bu kadar. Herkese hayırlı cumalar, iyi günler dilerim..

"Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir."
(Hz. Muhammed Mustafa ( s.a.v )

Tüm hemcinslerimin gününu kutlar , sadece bir gün değil her gün özel hissetmemiz umuduyla hayrli günler dilerim...