• 144 syf.
  ·8 günde·6/10
  Kitabı uzun bir süre önce bitirmeme rağmen yorumu şimdi girebiliyorum ne yazık ki. Neyse şimdi yoruma geçeyim artık... Bu kitap benim okuduğum ilk Sherlock Holmes ve açıkçası benim beklediğim kadar güzel çıkmadı ne yazık ki, kitap ilk yarısına kadar güzel ilerliyordu fakat diğer yarısında gerçekten çok sıkıcıydı. İkinci yarısı gerçekten hiç beğenmedim , bence bu kitap orta düzeydi bir kitaptı ama yinede Sherlock Holmes’un diğer kitaplarına da şans vermek istiyorum. Konusuyla ilgili bilmeniz gerek tek şey ise bir cinayet işlendiği ve bu katilin bulunmaya çalıştı işte. Dediğim kitap pek güzel değildi. Neyse, hepinize keyifli okumalar dilerim, Allah’a emanet olun, Hayırlı Ramazanlar.
 • 139 syf.
  ·8 günde·Puan vermedi
  Ramazan ayının başlangıç arefesinde İstanbul'un ikinci tepesini kendisine yurt bellemiş olan Nur-u Osmaniye Camii'nin avlusunda otururken şu alıntısı gelmişti aklıma Karakoç'un:

  "...ve oruç tutmak, insan yüreğini canlı, cıvıl cıvıl sesli kuşlarla doldurmak değil midir?"

  Sıcak bir İstanbul gökyüzünün altında bir meltem estirmişti yüreğimde bu cümle. Bir istifham sorusu ile öyle güzel hissiyat bırakıyor ki sanki 'bülbüller ötüyor ruhunuzda.' Derin bir nefes doldurdum ciğerlerime ikindi sonrasında çünkü bir gün sonra yüreğimizi cıvıl cıvıl saracak bir ay başlayacak, oruç tutarak materyalist dünyaya mahkûm olmaktan biraz daha uzaklaşacak, kendi içimize dalacağımız zamanlar gelecekti.

  Uzun zaman önce Ramazan ayında bir Sezai Karakoç kitabı okuyacağımı planlamıştım ama ben hep Diriliş Neslinin Amentüsü’nü okuyacağımı düşünüyordum. 1000Kitap’ta gördüğüm Sezai Karakoç etkinliği vesilesiyle fikrimi değiştirip Samanyolunda Ziyafet’in Ramazan ayına daha uygun bir eser olduğunu düşündüm ve okumaya başladım.

  Kitap henüz başlangıcından itibaren Sezai Karakoç üslubuyla kendisine çekiyor sizi, Ramazan ayına ait bir güzelleme niteliğinde olan bu eserde ibadet olarak yalnızca oruç yok. Hatta orucun öbür ibadetleri çağırdığı bir yanı olduğunu söylüyor nitekim dediği gibi de namaz en çok bu ayda kılınıyor, Kur’an en çok bu ayda okunuyor.

  Kitaplardan payımıza düşeni alırız, Samanyolunda Ziyafet de gerçekten kalbini açmış okurunun ruhunda tadilatlar yapıyor, farkındalığını arttırıyor. Dünyayı daha aydınlık bir gözle görmenizi, kalbinizin üzerinden suret gölgesini kaldırmanızı, oruç ile gelen ruh şölenine katılmanızı ve katıldığınız bu şölende acıkan orucu doyurmanızı ve böylece de ruhunuzdaki boşlukları doldurmanızı, orucun da sizden râzı olarak sizlere bayramı sunmasını söylüyor.

  Tavsiyedir, mutlaka okunmalıdır diyerek orucun da bizlerden râzı olduğu hayırlı Ramazanlar dilerim.
 • 256 syf.
  ·6 günde·Beğendi·10/10
  Çok sevdiğim bir kitabın yorumuyla karşınızdayım bugün. Bu kitabı çok sevdim ve açıkçası benim beklediğimden daha güzel çıktı. Beklediğimin gerçekten daha üstündeydi ve çok beğendim . Defalarca dediğim gibi. Kitabın anlatımı hafif ve sürükleyici, bu yüzden kısa sürede okuyabilirsiniz ama oruç biraz okumayı yavaşlatmıyor değil . Neyse kitabın konusu ise on-on bir yaşındaki Melody isimli konuşamayan ve yürüyemeyen , hiçbir şeyini kendisi yapamayan ve bir o kadar da zeki bir kızın hayatını, başından geçen olayları ve düşünceleri hakkında. Bence çok etkileyici bir kitaptı. Kitaptan çıkarılacak ders ise kendi değerimizi bilmemiz , kendi zayıf yönlerimiz ve başarısız olduğumuz şeyler olsa da değerliyiz. Düşüncelerimizi söyleyebilir, kendimize bakabilir ve daha birçok şey yapabiliriz. Fakat Melody gibi insanlar bunu ne yazık ki yapamıyor, düşüncelerini söyleyemiyor , sevdiklerini birilerine onu sevdiklerini bile söyleyemiyor. Kendimiz küçük görmek ve yapamadıklarımız konusunda kendimizi hor görmek yerine yapabildiklerimizi görmeli ve buna şükretmeliyiz. Bizim hayalimiz (hiç olmazsa bir çoğumuzun hayali) zengin olmak, lüks bir yerde yaşamak vb. şeyler olsa da bazı insanların hayalini yaşıyoruz aslında ve bununla idare edip mutlu etmeyi öğrenmeliyiz. Kısacası kitaptan çıkarılacak ders yapabildiklerimiz şeylere şükretmek ve yapabildiklerimizle mutlu olmak. Kitabı hepinize tavsiye ederim, şimdiden keyifli okumalar dilerim , Allah’a emanet olun , Hayırlı Ramazanlar.
 • herkese hayırlı ramazanlar dostlarım😀😀❤
 • 139 syf.
  ·17 günde·Beğendi·10/10
  Sizin bildiğiniz Ramazan ayı ile bizim öğrendiğimiz bu Ramazan ayı aynı ay mı ???  Hayır yani şimdiye kadar gelen aylar Ramazan ise bu kitap ile tanıdığım Ramazan neydi bu nasıl muazzam bir Ramazan muhabbetiydi efendim, Sezai Karakoç her iftar öncesi ve sahur vakti odama misafir oldu ve  yıllarca Ramazan ayı ile ilgili yazdığı yazılarını parça parça aktardı bana öyle hoş bir sohbeti vardı ki bitmesin istiyordum ama başkaları da okusun diye bitirip hediye ettim... :(((

  Ramazan ile ilgili bir kitabı olduğunu öğrenince hemen alıp okumak istedim ki bir baktım https://1000kitap.com/socialbibliophile Ramazan da hep beraber okuyalım diye etkinlik başlatmış sağolsun varolsun birlikte okumak daha keyifli oldu :))


  Evet efenim geldik kitabımızı incelemeye kitabımız Ramazan yazıları olduğu için insanın aklına ilk Ramazan ayı nasıl ihya edilir orucu bozanlar bozmayanlar gibi bilgilerin olduğu bir kitap düşünebilirsiniz ancak bu tamamen bir ön yargı daha ilk sayfalar'da öyle olmadığını anlayabilirsiniz bu alıntıda olduğu gibi : #29701291

  Her başlık altında en fazla 4 5 sayfalık yazı var ama yazıları okumadan başlıkları bile insanı etkileyebilir başlıklar öyle anlamlı ki şöyle bir bakalım bana hak vereceksiniz :)

  Betonları Kıran Oruç,
  Samanyolunda Ziyafet,
  Oruç ve Çocuk ,
  Orucun 24 Saati,
  Orucun Ömrü,
  Aktüalite,
   Altın Gece,
  Bayram,
  Konuk,
  Sürekli Mucizeler,
  Her Yıl Bir Mucize Gibi Gelen,
  Oruç da Acıkır, 
  Diriliş Saati,
  Silahımız,
  Yankı,
  Bir İftar ve Ötesi,
  Kadir Gecesi,
  Yolcu,
  Bayram,
  Oruç ve Diriliş,
  Orucun Ruhu,
  Ruhun Silahları,
  Ruhun Şöleni,
  İnsan ve Oruç,
  Görünen Aya Selâm,
  Hicretten Miraca,
  Oruç Dünyasında,
  Gök Armağanı Oruç,
  Orucu Benzerlerinden Fark Ettiren, Çocukluğumuzun Ramazanları,
  Çağrı,
  Oruç Ülkesi,
  Kara Bayramı Aka Çevirmek,
  Ramazanın Aynasında Hayat.
  Başlıklar bile insanı okumaya davet ediyor öyle değil mi :)

  Ramazan ayını hiç ruhunuza gelen bir misafir olarak düşündünüz mü? Eğer hayır ise cevabınız şuna bir bakın:#29994465

  Ne kadar hoş bir anlatım değil mi, insana Ramazanı sevdiriyor :) oruç tutmayan bile heveslenir bence, bu misafiri evinde ağırlamak için.  Siz hâlâ Ramazanı sadece aç susuz kalmaktan  ibaret sanıyor iseniz şöyle diyor Sezai Karakoç :

  "Oruç, öyle bir ruh kalıbıdır ki, her gün, ortalığın ilk ağardığı vakitten karardığı vakte kadar, içimizi oraya yerleştiririz; orada ruh bir biçim alacak; bir öz kazanacak, billurlaşacak; yıkanacak, canlanacaktır. Gece dinlenecek; bir gün sonra yine aynı çerçeveye girecek; böyle böyle; bir ay sonunda yepyeni ve taptaze bir insan yüreği, ruhu ve vücudu olacaktır mü’minin yüreği, ruhu ve vücudu."

  Daha anlatmak istediğim çok şey var ama yazamıyorum o yüzden okumalısınız diyorum hatta her ramazan okumalısınız okumalıyız ki bir nebze belki yazarın bahs ettiği manevi ruh temizliğini huzuru hissedebiliriz...

  Hepinize Hayırlı Ramazanlar dilerim :)
 • Allahtan zenginlik istedim, bana İslam'ı verdi. Muhammed Ali