Ramazan Risalesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.036
Gösterim
Adı:
Ramazan Risalesi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056015816
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Bize bizden daha çok acıyan Rabbimizin bir lütfudur o. Ramazan ay olarak, olduğu gibi rahmettir. Ramazan büyük olmasına büyüktür elbette, fakat böyle büyük bir fırsat değerlendirildiğinde nasıl büyükse, kaçırıldığında da kaçan o nisbette büyük olacaktır. Rahmet ayını fırsata çevirecek pratik bilgiler.
(Tanıtım Bülteninden)
116 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Evettt, yaklaşan Ramazan ayı ve şuan yapılan Nisan ayı Nureddin Yıldız Hoca'nın kitaplarını okuma etkinliğine binaen başladığım Ramazan Risalesi ile ikinci kez bir arkadaşlığım oldu. Kitabı çift dikiş yapmam çok yerinde olmuş . Çünkü bazı bölümlerini (özellikle son kısım olan Ramazan Katliamı) ilk defa okurmuşcasına ilerledim.
Ramazan fıkhını öğrenmek, Ramazan'ı nasıl ihya etmemiz gerektiği, bayanların Ramazan'da gafil olabildikleri bazı noktalara uyarılar, Ramazan'ın ibadetten ziyade eğlenceye dönüşmesi noktasındaki bid'atler gibi konularda aydınlatıcı bir risale. Ve Ramazan ayını tüm yıla ve hayatımıza ileriye dönük aksetmesi için tavsiyeler. Ben Ramazan Ayından önce okunmasının faydalı olacağını belirterek tavsiye ediyorum. :) Çok sıkılmadan ve yorulmadan bir çırpıda okunabilecek dolu bir kitap.
Rabbimden Nureddin Yıldız Hoca'mızdan razı olması, ömrünü ve ilmini bereketlendirmesini niyaz ederim. (Amin) .
116 syf.
·8 günde
EsSelâmu Aleykum ve Rahmetullah,
Kalbi dinç tutmak ve insanların en çok gaflette olduğu ayın Şaban ayı olduğunu haber veren Peygamber'im...
Ramazana yaklaşan günlerde okunması gereken bir eser.
Ramazan nedir ? Ne değildir ? Ramazan Ayının Fıkhı vs. Hocamız çok güzel sohbet tadında anlatmış, okurken sanki hocamın dersinde karşı karşıya dinliyormuşum gibi hissetmedi değilim. Kitabı hemen bitirmeye kıyamadım :))


Enes bin Malik radıyallahu anh diyor ki :
"Her gelen zaman öncekinden daha beter olacaktır. Ta ki Rabb'inize kavuşuncaya kadar! Bunu Peygamber'imiz aleyhisselamdan duydum."

Allah razı olsun Enes b. Malik(r.a), hani bazen işin içinden çıkamayız 'ya ahir zamandyız biz de o zamanda olsak daha iyi olabilirdik, ahir zamanın zorlukları, ahir zaman, ahir zaman..' bu tür bahanelerimiz çoktur Rabbim bizi affetsin, gerçekten olmaması gereken bir şey.. Bir işe başlarken de oradaki hatalarımızı kabul ederek başlamamız gerek, yap(a)mıyorum kelimesine sıpınmanın bir manası yok, oradaki 'a' harfini çıkarınca hatamızı kabul edip yol almış olacağız, Seyyidül İstiğfar'da da 'Üzerime olan nimetini ve günahlarımı kabul ediyorum' diyoruz, demek ki kabul etmek ve bahanelerin arakasına sığınmamak gerek.. Efendimiz aleyhisselatu vesselam'ın da bize haber ververdiği gibi, evet her gün bir önceki günden daha zor olacaktır elbette fakat unutulmaması gereken bir hakikat de 'Allah âdildir.'


Nureddin hocamız bir çok konuya değinmiş belki ama benim dikkatimi çeken zaman konusuydu, dilimin yettiğince kendimce bir şeyler demeye çalıştım..

Minik bir dip not olsun(kendi nefsime):
Tam kendimize dönme, kendimize yönelme, muhasabe etme, kalbimizin raflarındaki tozunu alma zamanı.. Her zaman olması gereken bir şey tabiki fakat şu zamanda daga da özenle bir kalp kalp temizliği şifa olacaktır..

Hayırlı istifadeli okumalar, Teşekkürler.
Vesselâm :))
116 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Başladığım gün içinde bitirdiğim çok az kitap var ve buda onlardan biri çok güzel bir kitap.Ramazanda yaptığımız şeyleri doğrusuyla yanlışıyla tastamam anlatmış hocamız.Kitapta okurken aklıma değilde kalbime hitap eden o kadar çok güzel cümleler vardı ki buraya yaza yaza bitiremedim.Okurken kitabı çok özel hissediyorsunuz ki zaten öyle çok değerli bir kitap benim için.Bu ramazanı çok farklı, daha doğrusu çok verimli geçireceğimi düşünüyorum.Ramazanda yapılması gerekenleri öz ve güzel biçimde aktaran kıymetli bir eser. Kitap çok güzel.Çok erken vedalaştım kitabımla ama siz biraz daha keyfini çıkararak okuyun çünkü şu anda pişmanım.

Lütfen herkes okusun
Okuyacak herkese keyifli ve verimli okumalar.

Herkese tavsiyemdir. :))
116 syf.
·1 günde·10/10
Allah ömür verir de ulaşırsam, Ramazan Risalesi ile hazırlandığım üçüncü Ramazan olacak biiznillah.

Ramazanın edebiyatından uzak, özünü anlatan, ne olduğuyla birlikte 'ne olmadığını' da ele alan, bu mübarek ayı nasıl ihya etmemiz gerektiğine ışık tutan, oruç fıkhına da değinen yani Ramazan'a dair bilinmesi gerekenleri öz bir şekilde aktaran kıymetli eser.

Allah istifadeli kılsın.
116 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
Ramazan Risalesi, Nureddin Yıldız hocanın en sevdiğim ve her bilgi ve kültür seviyesindeki insana samimiyetle tavsiye edeceğim çok harika bir eser. Bu eserde daha çok Ramazan edebiyatı değil de "Ramazan nedir?" ve "Ramazan ne değildir?" sorularına cevap bulabileceğimiz bir eser.
Kitap dokuz bölümden oluşmaktadır ve bu bölümlerin sıralaması şu şekildedir:
1) İftar Değil Oruç Ayımız Ramazanımız
2) Oruç Fıkhı
3) Ramazan Ayı Ne Değildir
4) Hanımlara Ramazan Rehberi
5) Ramazancı Değiliz!
6) Sadaka Günleri
7) Rabb'imizden Gelen Bayramımız
8) Mevsimlik Değiliz
9) Ramazan Katliamı
Benim naçizane tavsiyem, her yıl Ramazan ayı gelmeden evvel Şaban ayında okuyup Ramazan'ı daha bereketli geçirmek için içeriğinden faydalanmak olur. İnşaAllah Rabbim Ramazan ayında bağışlanan kullar olmayı hepimize nasib eder :)
116 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Malum bugün ramazan-ı Şerif'in ilk gecesi ve yarından bil itibar Ramazan'ı Şerif ayına başlamış bulunup Allah'a en yakın olduğumuz iftar vakitlerinde oruçlarımızı açmış olacağız inşaAllah

Şimdiden tüm İslam aleminin ramazan-ı Şerif ayı mübarek olsun.

Allah azze ve celle mübarek ayı hakkıyla idrak edenlerden Ramazan'ı Şerif ayından hakkıyla istifade edenlerden eylesin...

Nurettin Yıldız hocamızın Ramazan'ı Şerif ayı ile alakalı yazmış olduğu ve çok beğenmiş olduğum bir kitabı.

Kitapta Ramazan'ı Şerif ayını en güzel şekilde nasıl değerlendirebileceğimizi ve bunun için neler yapmamız gerektiğini kısa ve öz olarak anlatıyor.

Özellikle kitabın son 20 sayfası günümüzdeki Ramazan'ı Şerif aylarında İslam'da yeri olmayan Ramazan eğlenceleri adı altında tasavvuf müziği Türk Halk müziği , Türk İslam müziği gibi isimler isimlendirmeler ile yapılan,

Ve böylece Ramazan'ı şerif'i bir ibadet ayı olmaktan çıkarıp bir eğlence ayına dönüştürmek istediklerinin farkında olmamız icap ettiğini çok güzel ve ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.. Okumanızı tavsiye ederim

Selâm ve Duâ ile...
116 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ramazan ayının inceliklerini başından sonuna kadar anlatan bu kitabı Ramazan ayı içerisinde herkesin okumasını tavsiye ederim. Orucun, Ramazan ayının, Kadir gecesinin, bayramın dinimizde nasıl geçirilmesi gerektiğini, orucun sadece aç kalmak olmadığı, doğru bildiğimiz bir çok yanlış anlatılmış. Ramazanın hakkını verebilmenin kıymetini öğrendiğim bu kitap Ramazana bakış açımı değiştirdi. Ben beğenerek okudum, sizlerinde okumasını tavsiye ederim.. ^^
116 syf.
·Beğendi·10/10
Nureddin Yıldız dini kitaplarda belki de dili bu kadar hafif olan sayılı yazarlardan. Diğer kitaplarından farklı bir kitap olduğunu hatırlıyorum. İki yıl önce okumuştum, yine başlayacağım inşallah. Yazarı severim ama kitapları bir yerden sonra birbirinin tekrarı gibi geldiği için uzun süredir okumuyordum.
Bu geceden itibaren Ramazan başlıyor ve sayılı kitap var bu ay ile ilgili.
Sizi ateşleyecek bir dili var, samimi. Okuduktan sonra Ramazan'a daha modunda devam edersiniz. Tavsiye ederim. Özellikle hediye edilmek için bu ayda, ideal bir kitap. :)
117 syf.
·Beğendi·10/10
Her müslümanın ramazan dan önce okuması gereken kitaplardan . Dili çok akıcı bir solukta bitirilcek bir kitap .

KARDEŞLER!İBADETLERİMİZİ SAVUNMAK,BİZİM GÖREVİMİZDİR....

(NUREDDİN YILDIZ)
116 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Ramazan ayı öyle eften püften geçirilecek bir ay değildir. Bunun şuurunda olmamızı hatırlatan, günümüzde yaşanılan Ramazan aylarının özünden koparılıp birer eğlenceye dönüştürülmesine hatta bid'atlerle sapıklığa düşülüp heba edilmesini değerli tenkitlerle ele almış Nureddin Hoca. Özellikle vakit kaybetmeden içinde bulunduğumuz Ramazan Ayında okunması gereken bir kitap. Okuyana çok şey katacaktır.
116 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ramazan ayına bir şevkle başlanıp sonrasında rehavete kapılmak gibi şeytanın kârlı bir oyunu mevcut maalesef.Bu kitap bir toparlanma oluyor.Ramazan ne ayı değildir, nasıl bir anlayışla Ramazanı eda etmeliyiz,oruç fıkhı,Ramazan ayına eğlence adı altında verilen zararlar gibi gibi başlıklarla Ramazan Risalesi çok istifadeli bir kitap.
Gözyaşı ayıdır:

Peygamber aleyhisselam öyle yaptı. Onun sahabileri, onların yolundan gidenler, gözyaşı akıttılar. Onlar eğlenme diler. Onlar, ebedî gülenlerden olmak için mahzun gittiler.
"Allah 'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana iman ettim ve sana güvendim.Senin rızkınla orucumu açtım. Benim geçmiş ve gelecek, açık ve gizli günahlarımı bağışla.!"
Amin
Kur'ân okumak, Allah'a yaklaştıran en büyük nafile ibadetlerden ve zikrin en güzel çeşitlerinden biri olduğun göre, Ramazan ayında ecrin maksadı ile yapılacak en güzel ibadetlerdendir.
Herkes yaşadığı zamanı kötülemiştir. Öncekilerin daha şanslı olduğu vehmine dayalı bu felsefe, Allah'ın kuluna yüklemiş olduğu çalışmalardan kaçmaktan başka bir şey değildir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ramazan Risalesi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056015816
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Bize bizden daha çok acıyan Rabbimizin bir lütfudur o. Ramazan ay olarak, olduğu gibi rahmettir. Ramazan büyük olmasına büyüktür elbette, fakat böyle büyük bir fırsat değerlendirildiğinde nasıl büyükse, kaçırıldığında da kaçan o nisbette büyük olacaktır. Rahmet ayını fırsata çevirecek pratik bilgiler.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 883 okur

 • Ferhat
 • Merve KARABAŞ
 • Rabia Gürbüz
 • Feyza nur
 • sekizinci oğul
 • Zehra İrem
 • ŞİİRÂLUD
 • Rafikî_Alâ  رفيق_أعلي
 • Nurten Güzel
 • Hande Göktaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.1
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%50
25-34 Yaş
%27.3
35-44 Yaş
%9.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.1
Erkek
%18.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%68.1 (162)
9
%16.8 (40)
8
%6.3 (15)
7
%4.2 (10)
6
%1.7 (4)
5
%0.8 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.1 (5)

Kitabın sıralamaları