Talha ACAR, İki Cami Arasında Aşk'ı inceledi.
15 Eyl 17:37 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Aslında her yazılan değerlidir, gözardı edilmemesi gerekir fakat bu kitap resmen tarihimize karşı büyük bir kıyım gerçekleştiriyor. Hikayenin doğruluğu ve yanlışlığından ziyade ilk göze çarpan şey zıtlıklar. Anlatım ile icraat çelişiyor. Misal kitapta Mimar Sinana dünyaya tamah etmez deniyor ancak sadece bir görüşte kadın düşkünü bir adam oluyor çıkıyor. Bu kitabı okurken aklıma tarihimizi yerle bir eden Türk dizileri geldi utanç duydum. Ve acıdım koskoca Osmanlı Baş Mimarı ve inşaat mühendisi bir dehayı bu kadar alçak bir şekilde göstermek hiç yakışık olmamış. Koca Sinan'ın eserleri daha yeni yeni dünya tarafından kavranıyor, anlaşılıyor iken gerçek ile yazarın hayal dünyası haliyle çelişiyor. Asırlardır eserleri çağımıza kadar ulaşmış ve zamanın da ve şimdiki evrede de dünyanın övünç ile bahsettiği Koca Sinanı böyle bir şekilde anlatmak yazarlıksa yazarlık bitmiş demektir. Kitabı okumayı düşünüyorsanız bence boşa vaktiniz gitmesin zaten kitabın yarısıda bildiğiniz boş normalde 120 sayfa olması gereken kitap kanımca ticari emeller ile bu hale getirilmiş. Süslü aşk cümleleri, gereksiz yakıştırmalar ve tarihimize atfedilen uygunsuz benzetmeler ile tamamıyla boş bir kitap.

DUA, İki Cami Arasında Aşk'ı inceledi.
29 Ağu 13:11 · Kitabı okudu

Mimar Sinan'ın çapkın bir züppe, Mihrimah sultan eli işte gözü oynaşta basit bir kız olarak anlatıldığı kağıtlar topluluğu. Kitap demeye dilim varmıyor.
255 sayfalıktı ancak yarısı boştu. Bildiğiniz boş sayfa. Diğer yarısı ise dolu gibi görünse de boş sayfalardan çok daha boştu. Kanuni Sultan Süleyman şans getirsin diye kızını seferlere götürüyormuş. Yok artık koskoca Kanuni kızının şansına onca ülkeyi fethetmiş.

Kitap yazmanın hele de tarihi roman yazmanın bir adabı vardır. Keşke uyduruk bir ülkenin uyduruk bir hükümdarı üzerine yazsaydı kitabını. Çok tutulunca ikinci kitabıda çıkmıştı zannedersem.

Esra, İki Cami Arasında Aşk'ı inceledi.
17 Ağu 17:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

18 yaşında kendi arzusu ile devşirilip payitahtta getirilen Sinan, Karaboğdan Seferi sırasında gördüğü Mihrimah Sultan'a aşık olur. Bu aşk, Sinan'a önce Prut Nehrini on üç günde geçilecek köprüyü yaptırır.
Payitahtta dönüşte Mihrimah Sultan'ın evlendirilmesine karar verilir. Sinan ve Rüstem Paşa aday olur. Hürrem Sultan, siyasi nedenlerle kızı Mihrimah'ı Rüstem Paşa ile evlendirir.
Elli yaşında ve evli olan Sinan, bu evlilik üzerine kendini sanatına verir. Sarayın baş mimarı olur. Aşkını payitahtta yaptığı hanlar, hamamlar ve camilere yansıtır. Özellikle de aşkını Edirnekapı ve Üsküdar'da yaptığı iki cami arasına gizler.
21 mart günü Gece ve gündüzün eşit olduğu Mihrimah Sulta'nın doğum günüdür. Edirnekapı camisinden kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar'daki caminin arkasından ay doğar. Mimar Sinan'nın aşkının imzasıdır bu iki cami. Mihrü Mah demek Güneş ve Ay demek...

Bookworm, bir alıntı ekledi.
05 Ağu 21:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ey Mihrimah, adı dilime yasaklı olan sevgili, gülüşü gözlerime haram olan sevgili, seni her anmamda nasıl kanıyorsa bu dilim, nasıl eriyorsa aşkının altında tenim, ruhum nasıl sızlıyorsa her daim, aşkımın tercümanı olacak ellerimde şekil bulacak olan taşlar" diye haykırmak istedi.

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız
imaç @/[email protected], bir alıntı ekledi.
25 Tem 12:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

AŞK İLE YÜKSELİŞ
Kemiklerim un ufak , beynim paramparça. Kanım çekiliyor bedenimden artık . Bu dünya değil beni ezen sevgili . Sensizlik ruhumu ezip geçen . Yoruldum sana aman dilemekten. Toprak kucak açmış çırpınıyor canım bedeninde.

İki Cami Arasında Aşk - Mihrimah'ın İhaneti, Asyacan Nermin Devrimci (Sayfa 117)İki Cami Arasında Aşk - Mihrimah'ın İhaneti, Asyacan Nermin Devrimci (Sayfa 117)
İrem, bir alıntı ekledi.
21 Tem 21:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aşk! Dedi Derviş Ali, dünyada kavuşmak için değildir. Kavuştuğunda aşk olmaktan çıkar. Vuslata eren gönül gün gelir bıkıp usanır. İçinde her an ona kavuşma ümidi olmasa bunca camiyi hanı hamamı nasıl yapardın.
Sabır isteyeceksin Koca Sinan sabır."

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız
İrem, bir alıntı ekledi.
21 Tem 21:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Haykırmak istedi sevgilisine zamanın ne kadar yakıcı olduğunu. İçinde ne varsa her şeyi yakıp kül ettiğini."

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız
İrem, bir alıntı ekledi.
21 Tem 21:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ey Mihrimah, adı dilime yasaklı olan sevgili, gülüşü gözlerime haram olan sevgili, seni her anmamda nasıl kanıyorsa bu dilim, nasıl eriyorsa aşkının altında tenim, ruhum nasıl sızlıyorsa her daim, aşkımın tercümanı olacak ellerimde şekil bulacak olan taşlar"

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız
imaç @/[email protected], bir alıntı ekledi.
21 Tem 09:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

NERDESİN EY SEVGİLİ
Bir gün kim bilir belki belki bir gün yazılanlar gerçeğe döner,akar bir bir yürek özünden damlalar , döner bahar dalına. Öter bahçede bülbül , gül dalında damlar birdamla kan . Kim bilir belki gökyüzünde güneş, yakar biz dağlarını suya döner hayat ...***

İki Cami Arasında Aşk - Mihrimah'ın İhaneti, Asyacan Nermin Devrimciİki Cami Arasında Aşk - Mihrimah'ın İhaneti, Asyacan Nermin Devrimci
Aslı, bir alıntı ekledi.
18 Tem 22:56

Yeryüzünde acele edip de başarılı olmuş hiç kimseyle karşılaşamazsın, başarılı olanlar hep sabredenlerdir!

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız