1000Kitap Logosu
Barbaros
TAKİP ET
Barbaros
@kieslowskimavisi
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
İzmir
2451 okur puanı
10 Ağu 2017 tarihinde katıldı.
581
Kitap
29
İnceleme
6,1bin
Alıntı
96
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Barbaros
bir alıntı ekledi.
Kadın ilk ontolojik ve ekolojik yuvadır. Yuva ve ev sözcüğü aynı köke sahiptir. Kadın ilk evdir. Ama öte yandan kadın ilk zamandır da. Çünkü onun bedeninin biyolojik zamanı yumurtlamayı, döllenmeyi, doğumu ve hatta süt salgılanmasını sağlar.
Talat Parman
Sayfa 102 - Bağlam Yayıncılık
18
Barbaros
bir alıntı ekledi.
Henüz kabuk bağlayan yara ve unuttuklarımız çocukluğumuz mudur? "Daha dün şu kadarcık" olduğumuz mudur? İlk dişimiz, ilk sözcüğümüz, ilk adımlarımız mıdır? Düğün bunları, unutulmuş sandıklarımızı hatırlattığından hüzünlüdür. İşte o nedenle bir düğün gecesinde hüngür hüngür ağlamak, ya da o uygun düşmüyorsa buğulu gözler sergilemek adettendir.
Talat Parman
Sayfa 108 - Bağlam Yayıncılık
12
Barbaros
bir alıntı ekledi.
Kendi evlerinde bekâr yaşayan kadın ve erkekler zaman zaman birbirlerinin evinde kalırlar. Ancak bir an gelir, o viraj dönülür ve taraflardan biri ötekinin evine taşınır. Peki hangi noktadan itibaren olmaktadır bu? Temel soru şudur: Çift ne zaman başlar? Kaufmann çiftin, taraflardan birinin ötekinin evinde yedek çamaşır bırakmasıyla başladığını, bunun ortak mahremiyetin oluşumunda bir dönemeç oluşturduğunu belirtir.
Talat Parman
Sayfa 111 - Bağlam Yayıncılık
10
Barbaros
bir alıntı ekledi.
Enişte baldız yakınlığının kültürümüzde yaygın bir durum olduğuna kanıt "bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü" ve "baldız baldan tatlıdır" deyişlerinin varlığıdır. Burada önemli bir keşif bizi bekliyor. Yüzyıllardır "anam avradım olsun" deyişini kullandığımız hâlde, Oedipus karmaşasının keşfini başkalarına kaptırdık. Aynı şeyi bir kez daha yaşamayalım, enişte baldız ilişkisi üzerine eğilim ve eğer mümkünse bir "baldız karmaşası" tanımlayalım.
Talat Parman
Sayfa 107 - Bağlam Yayıncılık
20