Talat Parman

Talat Parman

YazarDerleyenÇevirmenEditör
9.1/10
35 Kişi
·
114
Okunma
·
8
Beğeni
·
2.049
Gösterim
Adı:
Talat Parman
Unvan:
Doç.Dr
Doğum:
İstanbul
Talat Parman, İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini Saint Joseph Fransız Lisesi'nde tamamladı. Tıp öğrenimini İstanbul Tıp Fakültesi'nde, psikiyatri uzmanlığını Paris René Descartes Üniversitesi'nde yaptı. 1994 yılında Türkiye'ye döndü ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nde ergen psikiyatrisi alanında çalışmaya başladı. Aynı yıl birkaç psikanalistle birlikte, Türkiye'de psikanaliz geleneğini başlatmayı ve bir psikanaliz kurumu kurmayı amaçlayan İstanbul Psikanaliz Grubu'nu oluşturdu. Paris Psikanaliz Kurumu (Société Psychanalytique de Paris) ve Uluslararası Psikanaliz Derneği (International Psychoanalytic Association) üyesidir.
Ergenler her ne kadar tüm kurallara ve onları temsil eden otoritelere başkaldırsalar da yanlarında sağlam kalabilen kişiler ve kurumlar görmek isterler.
" Oedipus karmaşası cinsler ayrımını, kastrasyon ise kuşaklar ayrımını zorunlu kılar. İnsanın apsis ve ordinatıdır bunlar. Çünkü çoğalmak ve bunun toplumsal olarak kabul edilebilir olması ancak bu ayrımların kabulü ile olasıdır. "
Kendine ve yalnız kendine ait düşünceler üretmek Benliğin özne olabilmesinin vazgeçilmez koşullarından biridir.
Elbette bastırılan bilinçdışında yaşamını sürdürür; düşlerde, dil sürçmelerinde, unutkanlıklarda, sakar eylemlerde geri döner.
İdeal Benlik bir yandan Benliği oluştururken bir yandan da Benlik İdeali ve Üst Benliği oluşturacak ve bunu da hiçten, boşluktan yola çıkarak yapacaktır.
188 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu kitap Psikanaliz Defterleri serisinin ilk kitabı olarak karşımızda. Serinin şu ana kadar çıkan kitapları daha çok çocuk ve ergenlerle ilgili. Bu ilk kitap çocuk ve ergenlerde  psikanaliz terapisi nasıl olabilir sorularına cevap arıyor. Kitapta birbirinden bağımsız on psikanalistin çeşitli alanlarda konu üzerine yazıları bulunuyor. Bu konular terapi sürecinin içeriğinden, süresine kullanım alanlarından vaka çalışmalarına kadar birçok unsur içeriyor. Psikanaliz ve onun çocuklar ve ergenlerde kullanımı ile ilgili okuma yapmak isteyen psikolojik danışman, psikologlar için güzel bir rehber serinin ilk kitabı olabilir.
Ben beğendim ikinci kitaba devam edeceğim.
Keyifli okumalar.
157 syf.
Thomas Ogden'a bir hastası "Siz hiç yorum yapmıyorsunuz, yalnızca konuşuyorsunuz benimle" dediğinde bunu bir iltifat olarak kabul ettiğini söyler. Pontalis'i okumak benzer şeyler hissettirdi bana. Ama yalnızca konuşmuyor sanki sizinle birlikte duyuyor, gözlemliyor, yazıyor... öylesine canlı bir metin. Yazarken hem kendisini hem de çevresini deşifre ediyor: ruhsallığın karmaşık doğasını laf arasında anlatır gibi anlatıyor. Çok keyifli bir metindi, "beni başucumda bir bardak su gibi avuttu."
188 syf.
·10/10 puan
Kitapta Talat Parman'ın adını gördüğüm anda psikanalize dair bildiklerime yenisini ekleyeceğimi anladım. Çocuk ve ergenlerde yapılan görüşmelerde kolay uygulanabilir psikanalitik çalışmalar ve ipuçlarına rastlanmaktadır. İçeriğinde çocuk ve ergene dair bir çok konu başlığı ve her birinde bir olgu sunumu bulunmaktadır.
112 syf.
·Beğendi·7/10 puan
kadınların; bebeklikten erişkinliğe kadar ki süreçleri hakkında psikanaliz kurama dayanarak yazılan yazıların toplandığı bir kitap. Alandan birisi olarak bazı cümleleri bir çok defa okumam gerektiğini belirtmek isterim. Özellikle Psikoloji&PDR alanlarında olan kişiler için güze bir kaynak olduğunu belirtmek isterim.
168 syf.
·36 günde·Beğendi·Puan vermedi
TALAT PARMAN
BAĞLAM YAYINLARI
167 sf
Psikanaliz kuramı açısından ergenliği ele alan 13 yazı. Ergenliği tanımlarken edebiyata başvurması anlatımı güçlendirmiş. Açıkçası psikanaliz okuyup kafam karışacak diye korku içindeydim. Fakat ERGENLİK de kafama takılan ve bir türlü tanımını agresifliğin ötesine geçiremedigim bir sorunsaldı benim için. Kitabı 1-2 ay beklettikten sonra başlamaya cesaret ettim.
İnsan gerçekten önyargılı bir varlık. Ve bilmediğimizden ölesiye korkuyoruz. Kitap inanılmaz akıcı. Talat Parman yormadan anlatmış. Sanki psikanalistler ve psikologlar kadar ebeveynlere anlatmış. Benlik, Üstbenlik, Benlik İdeali, İdeal Benlik kavramları tam yerleşmedi, kabul. Ama artık Ergenlere, Blumialara, Anoreksiya Nevrozalara çok, çok farklı gözle bakacağım. Anlamak insanı bu kadar mı rahatlatır. Sağ olasın Talat Hoca.
İyi ki okumak gibi bir alışkanlığım var. Her yazarla, her beyinle oturup kahve içemeyecegime göre kitaplarla evime davet ediyorum beyinleri. Sanırım aksi halde, okumasaydım, çoktan aklımı yitirirdim.
158 syf.
Kitapta yazarın çeşitli konferanslarda yaptığı konuşmalar birleştirilmiş. Psikanaliz tarihi üzerine de güzel bilgiler var yazarın kendi yorumuyla ve çoğu fransızcadan aktardığı kaynaklarla beslenmiş. Talat Parman Türkiye’de psikanalizin en önemli temsilcilerinden, ilgili kişiler mutlaka kütüphanesinde bulundurmalı :)
64 syf.
·10/10 puan
Kuramsal önermeler yerine “Haz İlkesinin Ötesinde”yi Sigmund Freud’un özel yaşamına ilişkin yorumlar bulabilirsiniz. Talat Parman bu kitabi yorumlarken özellikle Freud'un bir kuramcı, bir klinisyen ve bir bilimin kurucusu olması­nın ötesinde aynı zamanda bir eş, bir baba ve bir dede kısaca bir insan olduğunu da vurgulamıştır.
168 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Aşık, aşk nesnesini kendinde gerçekleştiremediği idealin yerine koymak üzere seçer. Nesne kendi narsizmini doyurmak için kendinde sahip olunması istenen ve nesnede olduğu düşünülen mukemmellikleri için seçilir Nesne kendisi için değil uyandırdığı arzu için değerlidir.
Aşk tutkusu sırasında nesne idealin yerine geçmiştir.

Benlik ideali narsizmin mirasçısı ise üst benlik de oedipus karmaşasının mirasçısıdir.

Birey,narsistik tipe uygun seçim yaptığında ancak ,kendi olduğunu yani kendini,evvelden olduğu hali olmak istediği hali eskiden kendi parçası olan birini hatirlatani seçer.

Seçim, anaklitik modele uygun yapıldığında ise onu besleyen kadını onu koruyan erkeği ve onların yerine geçenleri seçer.
Varlık ancak hiçlikte başlar. Öyleyse özne bir ön bellekten değil bir boşluktan doğar.

Erişkin olmak demek eksik olmayı kabullenmekten geçer.

Nesne ilişkisi ve narsizm birbirine zıt iki kutuptur.Nesneye duyulan arzu narsistik bir tehlike olarak ortaya çıkmaktadır. Nesneye bağlılık bir boyun eğme olacağı için nesneden kaçmaktadır. Bir psikoterapi ilişkisinde herşey iyiye giderken psikoterapiyi aniden bırakması gibi.
168 syf.
·Puan vermedi
Çoğu kısımda akademik bir dil kullanıldığı için alan dışından olanların muhtemelen sıkılarak okuyacağı bir kitap olacaktır. Alanda olanların da yetkinlik düzeylerine göre bu, değişebilir. Özellikle henüz öğrenci olanlar anlamakta güçlük çekebilirler.
168 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap kendi içinde biraz tekrara kaçmış. Bunu ilk sayfada da yazar kendisi belirtmiş zaten. Dilinin biraz akademik kaçtığını söyleyenler var. Bazı herkesçe çok duyulan hastalıklardan bahsetmiş narsisizm gibi onun haricinde öyle bir ağırlık yok. Bir ergenin yaşadığı dünyayı alıntılarla ve hikayelerle bezeyip bir psikoloğun bir ergenle nasıl baş edeceğinden tutun bir ergenin ergenlikle nasıl baş edeceğini anlatan hoş bir kitap olmuş

Yazarın biyografisi

Adı:
Talat Parman
Unvan:
Doç.Dr
Doğum:
İstanbul
Talat Parman, İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini Saint Joseph Fransız Lisesi'nde tamamladı. Tıp öğrenimini İstanbul Tıp Fakültesi'nde, psikiyatri uzmanlığını Paris René Descartes Üniversitesi'nde yaptı. 1994 yılında Türkiye'ye döndü ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nde ergen psikiyatrisi alanında çalışmaya başladı. Aynı yıl birkaç psikanalistle birlikte, Türkiye'de psikanaliz geleneğini başlatmayı ve bir psikanaliz kurumu kurmayı amaçlayan İstanbul Psikanaliz Grubu'nu oluşturdu. Paris Psikanaliz Kurumu (Société Psychanalytique de Paris) ve Uluslararası Psikanaliz Derneği (International Psychoanalytic Association) üyesidir.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 114 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 122 okur okuyacak.