1000Kitap Logosu
Barbaros
TAKİP ET
Barbaros
@kieslowskimavisi
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
İzmir
2507 okur puanı
10 Ağu 2017 tarihinde katıldı.
590
Kitap
29
İnceleme
6,4bin
Alıntı
96
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Barbaros
bir yorumu yanıtladı.
Eğer kendin iyi bir eğitim görmemişsen, iyi bir eğitimin nelerden oluştuğuna nasıl karar verebilirsin?
Michel Foucault
Sayfa 73 - Ayrıntı Yayınları
8
Barbaros
Başka bir açıdan bir benzeri psikologlar için de geçerli bence. Çocukluğundan itibaren el bebek gül bebek yetiştirilmiş bir sürü psikolog vardır. Bu insanların hepsi de iyi bir formasyon alıp alanında işe başlıyor. Ama sonra kendinden çok başka dertlerle büyümüş birçok insana yardımcı olmaya çalışıyorlar. Haliyle kendilerinden bambaşka insanları yeterince anladıklarını da sanmıyorum. İnsanlar birbirini anlamak için az çok benzer yaşantılar da geçirmeli bana göre. Yoksa fanusta büyümüş insan, ötekine akıl verip duruyor. Bunun sonucu da komik oluyor. Hatta farklı bir benzerini futbolda da görebiliriz. Mesela Sergen Yalçın futbolculuğunda her türlü hile hurdayı biliyordu. Teknik direktör olduğunda da futbolcuların hilesini hurdasını biliyordu. Ki böylece de başarılı oldu. Oysa Hagi gibiler pek başarılı olamıyor. Çünkü futbolcuyu da kendisi gibi zeki, çalışkan sanıyor. Sonunda da öyle olmadığını gördüğünde çok sinirlenip yaptığı işi beceremiyor.
1 Beğeni
Yanıtla
2 YANITI GÖSTER
Barbaros
Bir de ekleyeyim, Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabında bir cümle vardı: “Sahiden, kirli bir ırmaktır insan. Kirli bir ırmağı içine alıp da bozulmadan kalmak için, zaten bir deniz olmak gerekir.” İnsan kendinde kötülüğü ya da olumsuz bir şeyi görmeden ötekinde de göremiyor. İnsan ancak kendini başkasında, başkasını da kendinde tanıyor.
2 Beğeni
Barbaros
yorumladı.
Vayyy
Örneğin Mısırlılar biranın, tarım tanrısı ve öbür dünyanın kralı Osiris tara- fından tesadüfen keşfedildiğine inanırlardı. Bu inanca göre; Osiris bir gün su ve çimlenmiş tahıldan oluşan bir karışım hazırladı, fakat karışımı unutup güneşte bırakti. Daha sonra geri dondüğünde çorbanın mayalandığını gördü ve içmeye karar verdi; sonuçtan o kadar hoşnut kaldı ki, bilgisini insanoğluna da aktardı.
12
Barbaros
Keyif Verici Maddelerin Tarihi kitabında da biradan bahsediliyor. Eskiden ucuz olduğu için arpa çorbası olarak içiliyormuş. Hatırladığım kadarıyla eski Yunan’da vs. bayağı revaçtaymış. Altı üstü arpadan yapıldığı için fakirlerin de favori çorbasıymış. Bir taraftan da bu yüzden kafası güzel gezen çok olurmuş. Şimdi kutusu hazine değerinde. Gün geçtikçe antik çağdan da geriye gidiyoruz :P
2 Beğeni
Yanıtla
Barış
En pahalı çorba olabilir şimdi:)
1 Beğeni
Erkekler böyle misiniz gerçekten? :/
O kadar ki birçok erkek, yatağını paylaşan kadının birleşmeyi gerçekten mi istediğini, yoksa buna yalnızca katlandığını mı öğrenme zahmeti göstermez. Ölü bir kadınla bile yatılabilir.
Simone de Beauvoir
Sayfa 105 - Koç Üniversitesi Yayınları, İkinci Cilt.
11
Tuğçe
Kesinlikle genelleme yapmıyorum. Bana göre çoğu erkek birlikte olduğu kadından ziyade (elbette beğendiği yönleri vardır o kadında) o eylemi yapmayı çok seviyor. :D Onların karşı koymakta çok zorlandığı şey seks halinde olma. Böyle olmayan erkekler de mutlaka vardır. Türlü türlü insan var sonuçta.
1 Beğeni
Yanıtla
2 YANITI GÖSTER
Barbaros
İşte bahsettiğiniz gibi olmayan bir erkek :) #70005695
1 Beğeni