50 Soruda İnsanın Tarih Öncesi Evrimi

7,8/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
6 beğeni  · 
379 gösterim
Bilim ve Gelecek Kitaplığı 50 Soruda dizisi, bilimin temel kuramlarını ve kimi alanlarını, popüler ve temel düzeyde anlatan kitaplardan oluşuyor.
Dizinin 50 Soruda insanın Tarihöncesi Evrimi adlı elinizdeki kitabında, Prof. Dr. Metin Özbek, insanın evrimini, canlılar dünyasındaki uzak ve yakın akrabalarıyla benzerliklerinin ve farklılıklarının izini sürerek anlatıyor. Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü Başkanı olan yazarın, insan evriminin biyolojik ve kültürel adımlarını takip ederken uğradığı sorulardan kimileri şöyle:İnsanın evrimini hangi bilim dalı ele alır? İnsan maymundan mı gelmiştir? Ne zaman iki ayak üzerinde yürümeye başladık? Şempanzelerle son ortak atamız kimdi? İlk atalarımız bize ne kadar benziyordu? ilk aletler ne kadar eskidir? insan ne zaman konuşmaya başladı? Fosillerde konuşma yeteneği nasıl anlaşılır? Atalarımız Afrika'dan ilk ne zaman çıktılar? İnsan ateşi ne zaman keşfetti? Neandertal'ler bizim atamız mıydı? Neandertal'lerden mi geliyoruz, Kromanyon'lardan mı?

Kitap adı, eserin içeriğini ve mantığını açıklamaya yeterli.

Primatlardan modern insana kadar ki evrim serüvenini ve tarih sahnesinde bulunduğu ilk noktalara değin, antropolojik anlamda konunun ABC'sini okura algılatacak tam 50 adet soru ve 50 doyurucu cevap...

Çok değerli bilgiler, bağlantılı türlerimizin yaşamındaki bazı aktivitelerini betimleyen resimlerle, değerli kaynaklara başvurularak yazılmış aydınlatıcı bir eser. İlgilenenler mutlaka okumalı.