·
Okunma
·
Beğeni
·
839
Gösterim
Adı:
Abbasiler
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054829156
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İsam
Abbasiler - Nahide Bozkurt
304 syf.
·8 günde·8/10 puan
Abbâsîler'in iktidara gelişi ve sonraki olaylarını hâlife odaklı değil, konu odaklı anlatmıştır yazar. İslâm tarihi okumalarında fikir edinilebilecek, buradan hareketle daha fazla araştırma yapılabilecek bir eserdir. Dili sade ve anlaşılır olmakla beraber verilen notlar iyi olmuş. Sadece siyasî tarih değil, aynı zamanda dinî ve sanat başta olmak üzere birçok alanda bilgi verilmiştir. Kısacası İslâm tarihi için okunması gereken bir eser.
304 syf.
·4 günde·10/10 puan
Orta Çağ Arap, İran ve Türk tarihine ışık tutan bilgileri Nahide Bozkurt Hoca çok derli toplu ve duru bir dille kaleme almış. Dönemin din,siyaset, ekonomi ve kültürel gelişmeleri ince ince işlenmiş. Onlarca kitap okuyup sahip olamayacağımız bilgiler küçücük bir kitapla tarih sevenlere sunulmuş.
304 syf.
·Beğendi·9/10 puan
İslam tarihine ilgi duyup Abbasî Devleti hakkında çok detaya inmeyen ancak muhteva itibariyle birçok yöne değinen bir eser. Son sayfalarda haritaya yer verilmesi, sayfaların kaliteli oluşu da ayrıca güzel
Abbasiler döneminde Irak şehirlerindeki evler Abbasi sosyal yapısını yansıtır nitelikteydi. Bağdat'ta aristokratların oturduğu Zahir, Şemmasiye ve Memuniye gibi mahalleler; fakirlerin oturduğu Katıulkilab ve Nehrüddecac diye adlandırılan mahalleler bulunmaktaydı. Halifeler, bürokratlar ve zenginler saraylarda ve görkemli binalarda yaşarken fakirler barakalarda ve külübelerde yaşıyordu.
Nahide Bozkurt
Sayfa 169 - İSAM YAYINLARI
Horasan'a gönderilen ilk dailer propagandalarını köy köy dolaşarak gizli bir şekilde sürdürdüler. Propagandanın içeriğini, "Emevilerin zülmü ve Muhammed ailesinin hilafete onlardan daha layık olduğu fikri oluşturmaktaydı.
Nahide Bozkurt
Sayfa 31 - İSAM YAYINLARI
Büveyhi hakimiyetini sona erdirmek isteyen Abbasi Halifesi Kaim Biemrillah hakimiyet alanını gittikçe genişletmekte olan ve İran'ın en önemli bölgelerini ele geçiren Sünni Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey'den yardım istedi. Halifenin ısrarıyla Tuğrul Bey ordusuyla Bağdat'a hareket etti. Tuğrul Bey 1055'te Bağdat'a girdi. Son Büveyhi Emiri Melikür Rahim halkı Selçuklu askerlerine karşı kötü davranmaya tahrik ettiği gerekçesiyle haspettirildi. Böylece Bağdat'ı elinde bulunduran Şii Büveyhi egemenliği Büyük Selçuklular tarafından ortadan kaldırılmış oldu.
Nahide Bozkurt
Sayfa 112 - İSAM YAYINLARI
Abbasi İhtilali, Emevilerin meşruiyetini dini açıdan reddeden ve müslümanları yönetme hakkının Peygamber Ailesine ait olduğunu ileri süren argüman etrafında şekillendi.
Nahide Bozkurt
Sayfa 17 - İSAM YAYINLARI
Arap olmayan müslümanlar, Araplarca küçümseniyor, müslüman olmalarına rağmen müslüman olmayanlardan alınan vergileri vermek zorunda bırakıkıyorlardı. Oysa kendisini evrensel bir din olarak takdim eden İslam, Müslümanların eşitliği üzerine vurgu yapmaktaydı.
Nahide Bozkurt
Sayfa 21 - İSAM YAYINLARI

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Abbasiler
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054829156
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İsam
Abbasiler - Nahide Bozkurt

Kitabı okuyanlar 56 okur

 • midas
 • Muhammed Sert
 • Mahmut TOZKOPARAN
 • Mustafa Erdem
 • Rabia
 • Ümmühank
 • F. E. Y.
 • İrem
 • •İrem Hanımm•
 • Sibel İLBEY

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (3)
9
%33.3 (3)
8
%11.1 (1)
7
%11.1 (1)
6
%11.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0