Acı Deniz

7,0/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
0 beğeni  · 
619 gösterim
Aynı zamanda sosyoloji doktoru olan yazar, ihtimal ki bu disiplinden gelen bir bakış açısının da sahibi olarak, temelde modernleşme sürecinin hırpaladığı değerleri tevarüs etmeye aday bir insana yöneliyor. Yöneliyor ve elinde "acı" kalıyor. Yazma, dahası okuma eyleminin irdelenmesi, tasavvufî terminolojinin gündelik hayat sahnelerinde kullanım denemeleri, doğrudan tasavvufî mahiyette çıkılan zor ve hırpalayıcı yolculuklar, bir noktaya kadar kadın ve dünyası Karabıyık Barbarosoğlu'nun üzerinde ısrar ettiği problemler. Acı Deniz, giderek daralan, kirlenen ve ikinci yarısı şiddetle ihmale uğramış bir dünyada iyi ve güzeli düşünmeye hakkımız olduğunu hüzünlü, hem de çok hüzünlü bir dille hatırlatırken, tercihini gelenekten yana koyuyor. Hoş geldin Acı Deniz. Yazarın o güzel cümlesiyle, "bahtınız açık olsun ey kitaplar".
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789753551915
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

Delikanlı hiç istifini bozmadan konuşmasına devam etti: “Kendinizi kitaplara açmadıysanız onlardan size bir ses gelmez. Gönlünüzün kapısında kalır bütün sesler. O sese kapalıysa yüreğiniz, kendinizi aramaya çıkmamışsınızdır. Kendini aramayan insana satırlar ne verebilir? Siz kendinizi aramaya çıkmadıysanız eğer, satırlarda ve satır aralarında oluşunuzu yakalayamazsınız.”

Acı Deniz, Fatma BarbarosoğluAcı Deniz, Fatma Barbarosoğlu
senem reis 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Herkes bir su. Kimi bozbulanık kuyu suyu, kimi azgın bir şelale. Kendi halinde incecik bir dere bazıları. Ya ben

Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 21 - sözün bittiği yer)Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 21 - sözün bittiği yer)
senem reis 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Son soru ağzımdan çıkıp gönlüme çarptığında artık hiç soru sormamaya karar vermiştim.Sükutu bir zırh gibi giymeye hazırdım. Yapabileceğim en büyük fedakarlık susmaktı. Konuşabileceğimiz onca şey varken...Sustum. Sükutu bir ikram gibi sunarak konuşmayı paylaşamıyorduk, paylaşılan sükut olurdu belki

Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 25)Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 25)
senem reis 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kelimeler hiç bu kadar yük olmamıştı
Su gamı alır

Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 29 - ölümün adı şiir)Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 29 - ölümün adı şiir)
senem reis 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Birisiyle konuşsam ve bir başkasında görsem kendimi... Benim dertlerim yediveren gülü. Bülbüllerin olmadığı mevsimlerden arta kalmış."

Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 31)Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 31)
senem reis 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kalemin kaderi vardır. Kalemin kaderine hükmedecek iradeye sahip değiliz.

Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 47)Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 47)
Yusufcan Durmuş 
 12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Aynalarda kendimi unuttum."
Hoca Efendi kendimizi idrak etmek isterken çoğu zaman aynalara koşarız dedi. Aynaların aslolanı gösterdiği vehmine kapılarak... Oysa her ayna kendinde olanı sunar. Sana gerçekten seni sunacak olan mü'min gönülleridir. Güzel insanların gönüllerinde bulduğun görüntün sana aittir. Bundan sonra seni senden saklayacak aynalara bakma. İnsanların yüzlerine bak. Karşındakinin görüntüsünde gördüğün kendinsin. Unutma. Karşındakinin görüntüsünde gördüğün kendinsin.

Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 133 - iz yayıncılık 7. baskı)Acı Deniz, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 133 - iz yayıncılık 7. baskı)
2 /