İmaj Ve Takva

10,0/10  (2 Oy) · 
16 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.345 gösterim
Sosyolog Dr. Fatma Barbarosoğlu, İmaj ve Takva'da İslamcıların alternatif kamu arayışlarını; bu arayış esnasında kamusal alanı takvaya uygun olarak dönüştürme girişimlerinden vazgeçişlerini; hakim kamuya eklemlenme ve imaja sığınma süreçlerini yakın plan fotoğraflar eşliğinde tahlil ediyor. Tahliller, ateşin içinden umut çıkarmaya uğraşan bir kalbin, mesuliyet taşıyan bir bakışın ürünü olmaları sebebiyle dikkat çekici ve tarihi bir öneme sahip. Bu önem Barbarasoğlu'nun bir kadın olarak "kadın bakış açısı" içinde hapis olmama dirayetinden de kaynaklanıyor. Meselesine tümüyle vakıf bir kalemin "sözü yormayan" berrak bir ifadesi, İmaj ve Takva. Bu özelliğiyle hem imaj hem takva diyenler kadar, daima takva diyenlerin de vazgeçemeyecekleri bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

Muhafazakar Lugat 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birbirini her daim gören insanlar gönül muhabbetinin etkisiyle ne kendilerinin ne de her gün görüşmeye devam ettikleri diğer insanların zaman içindeki yıpranmışlığını fark ederler. Her şey yavaş yavaş olmuştur. Yüzdeki çizgiler, bedenin güçten düşen hali, dünyanın gidişi doğrultusunda olması gerekenlerin olduğu kabulü içinde anlaşılır. Fotoğrafın icadıyla başlayan ve her geçen gün bir yenisi eklenen vizyon teknikleri ile birlikte, insan dündeki kendisi ile bugündeki kendisini mukayese ederken, çizgilerin bedeli olması gereken ruhi tekamülün resmini gösteren bir alet olmadığı için tercihini dündeki kendinden yana yaparak daima genç kalmanın, genç gibi görünmenin derdine düşmüştür.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 16)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 16)
Muhafazakar Lugat 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geleneksel dünyada yaşlıya verilen kıymet, modern dünyada yerini çocuğa verilen öneme bırakmıştır. Merhum Gemuhluoğlu'ndan ödünç aldığım ifade ile 'pederşahi aile düzeni veledşahi aileye dönüşmüştür.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 195)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 195)