İmaj Ve Takva

9,3/10  (4 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.399 gösterim
Sosyolog Dr. Fatma Barbarosoğlu, İmaj ve Takva'da İslamcıların alternatif kamu arayışlarını; bu arayış esnasında kamusal alanı takvaya uygun olarak dönüştürme girişimlerinden vazgeçişlerini; hakim kamuya eklemlenme ve imaja sığınma süreçlerini yakın plan fotoğraflar eşliğinde tahlil ediyor. Tahliller, ateşin içinden umut çıkarmaya uğraşan bir kalbin, mesuliyet taşıyan bir bakışın ürünü olmaları sebebiyle dikkat çekici ve tarihi bir öneme sahip. Bu önem Barbarasoğlu'nun bir kadın olarak "kadın bakış açısı" içinde hapis olmama dirayetinden de kaynaklanıyor. Meselesine tümüyle vakıf bir kalemin "sözü yormayan" berrak bir ifadesi, İmaj ve Takva. Bu özelliğiyle hem imaj hem takva diyenler kadar, daima takva diyenlerin de vazgeçemeyecekleri bir kitap.
Fazilet AYSU 
02 May 10:05 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bazı yerlerini anlamam zorda olsa güzel, gerçekçi bir kitaptı.
Modern dünyadaki müslümanların takva ve imaj arasında gidip gelmelerinden, İslam 'ın aslını yaşama konusunda yaşadıkları zorlukları edebi bir dille ele almışalmış. İnsanların sırf modern yaşamak için kendi benliklerinden sıyrıldıkları görüşünün üzerinde durmuş. Türban yasağı sırasında müslümanların kendilerini ispatlama çabalarından bahsetmiş. Her okurun okuması gerken biir kitap.
İyii okumalar...

Kitaptan 9 Alıntı

Fazilet AYSU 
26 Nis 09:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ne dahiye, ne deliye sabrı var toplumun.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 38 - timaş yayınevi)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 38 - timaş yayınevi)
Fazilet AYSU 
28 Nis 14:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Varolmak için başkalarının ilgisinin şart olduğunu düşünmek yenilgiyi baştan kabul etmektir.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 136 - timaş yay)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 136 - timaş yay)
Fazilet AYSU 
26 Nis 09:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sahabe helalleri bile "ya haramsa" diyerek terk etmeye meylederken ahir zaman Müslümanları haramları helal kılacak fetvaların peşinde.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 19 - timaş yayınevi)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 19 - timaş yayınevi)
Muhafazakar Lugat 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birbirini her daim gören insanlar gönül muhabbetinin etkisiyle ne kendilerinin ne de her gün görüşmeye devam ettikleri diğer insanların zaman içindeki yıpranmışlığını fark ederler. Her şey yavaş yavaş olmuştur. Yüzdeki çizgiler, bedenin güçten düşen hali, dünyanın gidişi doğrultusunda olması gerekenlerin olduğu kabulü içinde anlaşılır. Fotoğrafın icadıyla başlayan ve her geçen gün bir yenisi eklenen vizyon teknikleri ile birlikte, insan dündeki kendisi ile bugündeki kendisini mukayese ederken, çizgilerin bedeli olması gereken ruhi tekamülün resmini gösteren bir alet olmadığı için tercihini dündeki kendinden yana yaparak daima genç kalmanın, genç gibi görünmenin derdine düşmüştür.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 16)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 16)
Fazilet AYSU 
26 Nis 09:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Arif Nihat'ın mısraları nice hoştur:
Yürü ne diye oyunda oynaştasın.
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın!

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 37 - timaş yayınevi)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 37 - timaş yayınevi)
Fazilet AYSU 
27 Nis 11:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Netice olarak iki yüzyıl önce kadın yazarlar toplumun kendilerine hasta gözüyle bakmasından korktukları için müstear isim kullanıyordu, şimdi daha çok okunmak için erkekler kadın müstearıyla yazıyor.Çok mu şey değişmiş? Yorum size ait.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 50 - timaş yayınevi)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 50 - timaş yayınevi)
Fazilet AYSU 
26 Nis 09:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"İman çıplaktır, elbisesi takva, süsü utanmak, meyvesi ise ilimdir."
(Hadis-i Şerif)

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 18 - timaş yayınevi)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 18 - timaş yayınevi)
Muhafazakar Lugat 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geleneksel dünyada yaşlıya verilen kıymet, modern dünyada yerini çocuğa verilen öneme bırakmıştır. Merhum Gemuhluoğlu'ndan ödünç aldığım ifade ile 'pederşahi aile düzeni veledşahi aileye dönüşmüştür.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 195)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 195)
Fazilet AYSU 
26 Nis 09:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Korku dünya ile yüz yüze gelmenin başladığı yerde tohumlarını eker.
Yoksa neden ağlasaydı yeni doğan bebek?

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 28 - timaş yayınevi)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 28 - timaş yayınevi)