1000Kitap Logosu
İmaj Ve Takva

İmaj Ve Takva

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET

Hakkında

224 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 6 sa. 21 dk.
Adı
İmaj Ve Takva
Basım
Türkçe · Türkiye · Profil Yayıncılık · 2009 · Karton kapak · 9753626148
Diğer baskılar
İmaj Ve Takva
İmaj Ve Takva
Sosyolog Dr. Fatma Barbarosoğlu, İmaj ve Takva'da İslamcıların alternatif kamu arayışlarını; bu arayış esnasında kamusal alanı takvaya uygun olarak dönüştürme girişimlerinden vazgeçişlerini; hakim kamuya eklemlenme ve imaja sığınma süreçlerini yakın plan fotoğraflar eşliğinde tahlil ediyor. Tahliller, ateşin içinden umut çıkarmaya uğraşan bir kalbin, mesuliyet taşıyan bir bakışın ürünü olmaları sebebiyle dikkat çekici ve tarihi bir öneme sahip. Bu önem Barbarasoğlu'nun bir kadın olarak "kadın bakış açısı" içinde hapis olmama dirayetinden de kaynaklanıyor. Meselesine tümüyle vakıf bir kalemin "sözü yormayan" berrak bir ifadesi, İmaj ve Takva. Bu özelliğiyle hem imaj hem takva diyenler kadar, daima takva diyenlerin de vazgeçemeyecekleri bir kitap.
Fiyatlar
fiyat bulunamadı

Okurlar

Kadın
% 79.3
Erkek
% 20.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.7
10 üzerinden
60 Puan · 15 İnceleme
İmaj Ve Takva
Kitap yarım bırakmayı hiç sevmediğim halde zorlaya zorlaya 60’a kadar okudum. Benim için bir tık zaman kaybıydı. İsimle içeriği bağdaştıramadım. Okurken sıkıldım. Ne anlattığını bir türlü anlayamadım. İleri de bir şans verebilir miyim bilemiyorum ama şimdi uzun bir süre okumamak için kitaplığıma kaldırıyorum.
İmaj Ve Takva
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ne sınavlardan geçtik... Sınandığımızı hiç bilmeden!
Sosyolog Fatma Barbarosoğlu'nu ' "Son On Beş Dakika " isimli kitabıyla tanımıştım. O kitabını tam olarak sevemesem de İmaj Ve Takva isimli bu kitabıyla gönlümü feth etti diyebilirim. İmaj ve Takva isimli kitabın da gerek ismi gerekse içinde yer alan bazı cümleleri oldukça çarpıcı diye düşünüyorum açıkçası. Kitabın ismine baktığımda aklımdan ilk geçen, "tesettür ve moda" kavramıyla ilgili satırlar okuyacağımdı. Ama okuyunca fark ettim ki konu sadece bununla sınırlı değil. Takva, çağ değişse de yerini koruyan bir kavramdır. İmaj imge haline getirilmiş, sürekli yenilenen özellikle kadınların tarzını yansıtan dini emirleri üzerinde ameliyat yapan, takvanın değerinin azalmasına sebep olan kapitalizmin bir tür oyunudur. İmaj ve Takva kitabına dönecek olursak kitap farklı zamanlarda yapılan röportajlara son kısımda(yedinci bölümde) yer verilerek yedi bölümden oluşuyor. Konular daha çok dindar kadınların hayatlarındaki kırılmaları ve bu kırılmalar eşiğinde kamusal alandaki başörtüsü yasaklarını ayrıca sekülerliğin de kadınlar tarafından ne kadar içselleştirildiği gibi konular temelinde oluşuyor. Barbarosoğlu’nun önsözünde belirttiği gibi “İmajın ön plana çıktığı yerde takva ve ihlas kelimeleri dindarların öncelikler sıralamasındaki yerini kaybetti.” sözüyle modern insanın kimliğini imaj yoluyla oluşturduğuna değiniliyor. Konular içerisinde yazarın kişisel düşüncelerini bulmak mümkündür. Dili kullanım açısından oldukça akıcı bir üslup kullanmış Fatma hocam... Sohbet ediyormuş veya dinliyormuş gibi okunuyor satırlar. Üzerinde durulacak altı çizilecek birçok noktaya temas etmiş ve kendi kalp ağrısını okuyuculara sunmuştur. İmaj ve Takva arasında merak edilen birçok sorunun cevabını bulmak bu anlamda mümkündür. Son olarak sunumumu bitirirken çok kısa eklemek istiyorum. Takva davamız, imaj kalp ağrımızdır... İşte yazarımız Fatma Barbarosoğlu'nun bir kitabıyla ikisini birbirinden ayrıştıracağımıza inanıyorum. Umarım merakınıza bir kesişmeyle denk düşer bu incelemem... İmaj Ve Takva'yı okumanıza kapı aralar! :)
İmaj Ve Takva
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Kitabı elime aldığımda takva ve imaj arasındaki bağlantıyı ele alıp onlar üzerinden kitap şekillenmiştir diye düşündüm. Ama tabi hiçte öyle olmadı. Kitabın başlarında da olsa bir bölüm olan imaj ve takva konusuna biraz olsun değinmiş ve o bölümü çok beğendim çünkü çok iyi ele almış, ancak daha sonra kitabın büyük çoğunluğu başörtü sorunları ve genel tarih içinde değişimine değinilmiş. Yazarın bir bayan olması hasebiyle beklemediğim şekilde günümüzdeki başörtülü bayanların neredeyse çoğunun modaya ayak uydurduğunu ve başörtünün amacı dışına saptığını vurgulamış. Asıl başörtü mücadelesinin 70'lerde 80'lerde verildiğini özellikle vurgulamış. Şiddetli bir şekilde başörtülü bayanlara yaptığı eleştiri bence bu alıntı da geçiyor: " başörtüsü ile dini hükümlere riayet ettiğini ifade etmekte; pantolon kazak giyerek, geleneksel kadın imajından kopmak istediğini söylemektedir". Bu konunun dışında aşırı fanatik futbol taraftarları, kadınların çalışma hayatlarını, televizyonun hayatımıza girişi, ölümle ilgili vb. birçok yazı var. Toplam 7 bölümden oluşmuştur. Son bölümde ise yazarla yapılan röportajlar yer almış. Kitabın biçimi bana sanki bir gazetede yazmış olduğu yazıların toplamı olarak geldi, belki de öyledir bilemiyorum takip ettiğim bir yazar değil. Son olarak dili çok ağır olmayıp sade, düz, rahat bir şekilde okunabilecek bir kitap.
İmaj Ve Takva
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
10/10 puan
sosyolog Fatma Barborosoğlu'nun 2 bölümden oluşan kitabının ikinci kısmı röportajlar oluşturuyor. güzel sorulara güzel cevaplar verilmiş... cumhuriyet döneminden günümüze kadar olan dindar kesimin değişimini hareketini anlatır ve dindar kesimin kamuda var olma ve takvaya uydurma girişimlerinin nasıl vazeçtiklerini nasıl evrildiklerini anlatıyor . kitap 2002 de ilk baskısını makale olarak yapmış . fatma barbarosoğlunun öngörüsü hattinden fazla nev zuhur etmiş durumda... var olan çözülmenin ya da değişimin artık ne deseniz deyin adına basamak basamak dünyevileşmenin ardına düşülmüş. bir varoluş kavgasındaki bir kesimin nasıl bir mağlubiyeti içseleştirdiğini yıllar içinde anlatıyor . acaba bir kesim yapıyorsa onun alternatifi olmazsa yaşayamayız mı ?
İmaj Ve Takva
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Bazı yerlerini anlamam zorda olsa güzel, gerçekçi bir kitaptı. Modern dünyadaki müslümanların takva ve imaj arasında gidip gelmelerinden, İslam 'ın aslını yaşama konusunda yaşadıkları zorlukları edebi bir dille ele almışalmış. İnsanların sırf modern yaşamak için kendi benliklerinden sıyrıldıkları görüşünün üzerinde durmuş. Türban yasağı sırasında müslümanların kendilerini ispatlama çabalarından bahsetmiş. Her okurun okuması gerken biir kitap. İyii okumalar...
İmaj Ve Takva
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.