İmaj Ve Takva

8,7/10  (7 Oy) · 
30 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.541 gösterim
Sosyolog Dr. Fatma Barbarosoğlu, İmaj ve Takva'da İslamcıların alternatif kamu arayışlarını; bu arayış esnasında kamusal alanı takvaya uygun olarak dönüştürme girişimlerinden vazgeçişlerini; hakim kamuya eklemlenme ve imaja sığınma süreçlerini yakın plan fotoğraflar eşliğinde tahlil ediyor. Tahliller, ateşin içinden umut çıkarmaya uğraşan bir kalbin, mesuliyet taşıyan bir bakışın ürünü olmaları sebebiyle dikkat çekici ve tarihi bir öneme sahip. Bu önem Barbarasoğlu'nun bir kadın olarak "kadın bakış açısı" içinde hapis olmama dirayetinden de kaynaklanıyor. Meselesine tümüyle vakıf bir kalemin "sözü yormayan" berrak bir ifadesi, İmaj ve Takva. Bu özelliğiyle hem imaj hem takva diyenler kadar, daima takva diyenlerin de vazgeçemeyecekleri bir kitap.
Fazilet AYSU 
02 May 10:05 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bazı yerlerini anlamam zorda olsa güzel, gerçekçi bir kitaptı.
Modern dünyadaki müslümanların takva ve imaj arasında gidip gelmelerinden, İslam 'ın aslını yaşama konusunda yaşadıkları zorlukları edebi bir dille ele almışalmış. İnsanların sırf modern yaşamak için kendi benliklerinden sıyrıldıkları görüşünün üzerinde durmuş. Türban yasağı sırasında müslümanların kendilerini ispatlama çabalarından bahsetmiş. Her okurun okuması gerken biir kitap.
İyii okumalar...

H. Havva Ergün 
19 Eki 11:00 · Kitabı okudu · 4 günde

Düşmanla çarpışa çarpışa, düşmana benzemenin, kendini düşmana beğendirmeye çalışmanın hallerini kale almış Fatma Barbarosoğlu. Bir nevi "kendinize gelin!" ihtarı.

Kitaptan 29 Alıntı

Afra 
07 Haz 15:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her insan kendini karşısındakinin yerine koymadığı müddetçe yaşlının genç insana, gencin yaşlıya duyduğu muhabbet zayıflar. Tahammülsüzlüğün baş sebebi muhabbetin azalmasıdır çünkü.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 197)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 197)
Fazilet AYSU 
28 Nis 14:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Varolmak için başkalarının ilgisinin şart olduğunu düşünmek yenilgiyi baştan kabul etmektir.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 136 - timaş yay)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 136 - timaş yay)
Fazilet AYSU 
26 Nis 09:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ne dahiye, ne deliye sabrı var toplumun.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 38 - timaş yayınevi)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 38 - timaş yayınevi)
Afra 
07 Haz 15:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Hasan
"Ey devamı olmayan dünya zevklerine aldananlar, muvakkat gölgeye güvenmek ahmaklıktan başka bir şey değildir."

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 21)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 21)

İmaj bir maske olarak ortaya çıktığı andan itibaren derhal eskimeye mahkum. Takva, kafa gözünden saklandığı için, kalp gözünün koruyuculuğunda kemale ermenin basamaklarında yenilik ve eskilikten münezzeh. Çünkü hakikatin yenisi ve eskisi yok."

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğluİmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu
Afra 
07 Haz 17:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tesettürün modaya dönüşerek, İslami ilkelerin bertaraf edilmesi, kararsız kalınmış bir kimlik hükmünde görünmektedir. Tesettüre riayet olarak baştaki başörtü korunurken, pantolon-ceket, yırtmaçlı etek giyilmeye başlanması giyim dilinin kim için ortaya konmakta olduğunun tartışılmasını gerekli kılmaktadır.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 117)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 117)
Fazilet AYSU 
26 Nis 09:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sahabe helalleri bile "ya haramsa" diyerek terk etmeye meylederken ahir zaman Müslümanları haramları helal kılacak fetvaların peşinde.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 19 - timaş yayınevi)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 19 - timaş yayınevi)
Afra 
07 Haz 15:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Modern kadın imajının çalışan kadın, sosyal faaliyetlere vakfolmuş kadın manasıyla özdeşleştirilmesiyle birlikte kadının anneliği bir yük gibi algılanmaya başlandı.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 40)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 40)
Fatmanur Atay 
09 Ağu 00:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir lider empatik yoğunluğa sahip olduğu zaman liderdir. Her türlü sıkıntıyı kendi nefsinde duyuyormuşçasına anlamaya ve çözmeye azmettiği için liderdir.

İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 112)İmaj Ve Takva, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 112)
3 /