1000Kitap Logosu
Alçak Basınç

Alçak Basınç

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
7.2
11 Kişi
30
Okunma
5
Beğeni
337
Gösterim
272 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 7 sa. 42 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Eylül 2018 · Karton kapak · 9789750738616
Semih Tuğrul’un 1977’de yazdığı ve ilk defa yayımlanan romanı Alçak Basınç, aşkın, deliliğin, gençliğin hem insanlar hem de milletler için ne kadar yıkıcı olabileceğini gösteren, çarpıcı bir metin. Osmanlı’nın son yıllarıyla başlayan roman, bizi 1950’lerin ortalarına kadar taşıyor ve başarılı bir Türkiye tablosuyla baş başa bırakıyor. İstanbullu, kentli bir ailenin yarım yüzyıl içinde yaşadıklarının ülkede yaşananlarla harmanlandığı Alçak Basınç’ta İstanbul’un işgalinden Atatürk’ün ölümüne, Demokrat Parti iktidarından 6-7 Eylül Olayları’na birçok toplumsal olay, kahramanların gözünden anlatılıyor. Aynı zamanda başarılı bir aile romanı olan Alçak Basınç, ’70’li yılların Türkiye’sinden, önceki elli yıla, şahsi tanıklıkların rehberliğinde ustaca bir bakış.
Buket
Alçak Basınç'ı inceledi.
272 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
Kitap Türkiye’nin yakın tarihinin bir bölümüne ayna oluyor. Dolu dolu tarih anlatıyor demek doğru olmaz. Bir dönemki İstanbul’un resmini çiziyor. Sade bir dille yazılmış aile hikayeleri üzerinden cumhuriyet dönemi Türkiye’sini anlatıyor. Kitabı okurken eski İsatnbul sokaklarına gezmiş kadar oldum. İstanbulda halen boş araziler bağlar bahçeler varken.
Alçak Basınç
7.2/10
· 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
Barış
Alçak Basınç'ı inceledi.
272 syf.
·
5 günde
·
8/10 puan
Yakın tarihimizi hatırlıyoruz
1977 yılında yazılmış, ama çeşitli sebeplerle basilamamiş bu roman, nihayetinde 2018 yılında can yayınları tarafından yayımlanmiş. Tek basim olarak da kalmış maalesef. Reklamsız yeni bir ürünün kalıcı olması mümkün olmuyor. Hele hele popüler olmayan bir yazarın kitabı asla. Günümüzde topçusu, popcusu, mankeni, artisti kitap yazıp, baskı üstüne baskı yaparken, böylesi değerli kitaplar okur bulamıyor maalesef. Edebi anlamda ve işlediği konular anlamında değerli olan Alçak basınç , kitabın yazarı Semih Tuğrul' un tek kitabı . Elde kalan o tek baski eğer 7 tl kampanyasına duşmeseydi benim gibi birkaç edebiyat sever haberdar olmayacaktı bu kitaptan. Alçak basınç , 1920 - 1970 yılları arasındaki Türkiye'nin tarihsel olayları romandaki karekterler gözünden değerlendiriliyor. Bir ailenin zorlu yılları romana konu ediniyor. 1920 yılındaki İstanbul'un işgali ile başlayan bu tarihsel süreç, cumhuriyetin kurulması, Atatürk devrimleri, Atatürk'ün ölümü, ikinci dünya savaşı yılları, demokrat Parti'nin kurulması, 6-7 Eylül olayları gibi ülkenin önemli olayları ile devam ediyor. Bu tarihsel süreç ailenin damadı Hıfzı mazlumun ve ailenin diğer fertlerinin yaşamında da belirleyici rol oynuyor. Daha önce duymadığım erken bunama hastalığının bir ailenin hayatında nasıl belirleyici olduğunu okumak biraz üzdü Hele ailenin babasının bu hastalığa yakalanan oğlunu nasıl disladigi ayrıca uzdu. Zaman zaman komik olaylarla süslenmiş, ama genelinde dram konulu bir roman alçak basınç. Yakin tarihimizin çok demeyeceğim, hiç bilinmediği bir kuşak yetişiyor. Orneğin 6-7 eylul olaylarının nasıl ırkci , sistematik bir toplumsal yara olduğunu bir kez daha hatırlamak acı verici. Keşke olmasaydı, demek ucuz laf salatasindan başka bir şey olmuyor. Irkçılık ve particilik yeni çıkmış bir olgu değil. Geçmişin günümüze mirası. İyi okumalar...
Alçak Basınç
7.2/10
· 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
20