Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü

İskender Pala

Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü Gönderileri

Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü kitaplarını, Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü sözleri ve alıntılarını, Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü yazarlarını, Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Âhû, sevgiliyi kıskandığı için, içine kan oturur ve sonuçta misk meydana gelirmiş. Çünki misk, aslında kurumuş kandan ibarettir.
Ateş, gözde tutuşur ve gönülde alevlenir. Âşık gönlündeki ateşi söndürebilmek için daima gözünden su akıtır. Ama o ateş asla sönmez. Ateşin yanında sudan başka bir de hava vardır. O da âh şeklinde ateşi arttırır. Hatta bu âh ateşli olarak ağızdan çıkar.
Reklam
Nergis
Mitolojiye göre narsis (narkisos), çok güzel ve aşktan anlamaz bir delikanlı imiş. onu sevip de derdinden perişan olan kızlar bu genci tanrılara şikâyet etmişler. Tanrıların verdiği ceza sonucu Narsis bir gün derede kendi aksini görüp âşık olur. Kendini seyrederken suya aklar ve boğulur. Vücudu çürüyüp yerinde göze benzer bir çiçek biter ve bütün güzellere hayran hayran, baygın şekilde bakar. Başka bir efsâneye göre bir ırmak ile perînin oğludur. İnsanlar ve perîler buna âşıktır. Hatta Ses adlı peri onun aşkından ölmüş ve bir taşa dönmüş. Şarkta bir efsaneye göre de Gül ile Nergis arasında bir aşk yaşanmış. Bu iki sevgiliden Nergis göz şeklinde bir çiçek haline sokulmuş ve kıyamete dek hicran ve intizar çekmeye mahkûm edilmiştir. Bütün bu efsânelerde Nergis ile göz arasında yakın bir ilişki vardır sevgilinin gözü nergistir. Baygın ve şehlâ bakar. İntizâr çeker, mestir vs. (syf : 356)
Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü
Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü
İnsan yokluktan gelir ve yine yok olur. Varlık iki yokluk arasında bir vâkıadır.
Sayfa 18
Rivâyete göre ağaçlar, Kadir ve Hıdırellez gecelerinde secdeye kapanırlarmış.
Sayfa 7
Reklam
Afyonu patladı ne demek;
Afyon müptelaları önceleri mercimek büyüklüğünde, sonraları da fındık büyüklüğünde afyon yutarlarmış. Özellikle ramazan ayında afyon tiryakileri küçük haplar şeklinde hazırladıkları afyonları bi­rer, ikişer, üçer kat kâğıda sarıp yutarlar­mış. Midede bunlar birer-ikişer saat arayla patlayınca afyon zevki bütün gün devam edermiş. Halk arasındaki "afyonu patla­ mak" ve "hapı yutmak" tabirleri buradan gelir.
aba : Yünden dövülerek yapılmış bir çeşit kaba kumaştır. Dervişler, Tanrı âşığı sayıldıklarından dilimizde "abası yanık, abayı yakmak" gibi deyimler de mecâzi olarak kullanılır.
Sayfa 1
495 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.