Apaçi Gençlik Gençlerin Toplumsal Davranış ve Yönelimleri İstanbul'da 'Apaçi' Altkültür Grupları Üzerine Nitel Bir Çalışma

9,2/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
6 beğeni  · 
685 gösterim
Bu kitap son yıllarda adından çokça bahsedilen, kimi zaman horlanan, ağır hakaretlere maruz kalan, pek çok kez dışlayıcı ifadeler ve alayvari cümlelerle tanımlanan bir gençlik akımının, "ApaçiGençlik"in gerçek hikâyesine ışık tutmaktadır.
Kimilerine göre "ıslak odunla dövülmeleri" gereken, kimilerince "modifiye" kıro, maganda, zonta, hırbo sayılan, genellikle varoş ve yoksul çocuklar diye anılan, adları 'tacizci'ye çıkmış, rengârenk kıyafetleri, çoğu zaman havaya dikilmiş saçları, façaları ve dövmeleri ile kimdir bu gençler?

Nerelidirler, ne yer ne içerler, niye okuldan atılırlar, hangi işlerde çalışırlar, işyerinde neden tacize uğrarlar ya da neden taciz ederler, nasıl eğlenir, en çok hangi mekânlara takılırlar, arabaları neden Şahin-Doğan'dır, façalı kolları ile ne anlatmak isterler, aileleri ile araları nasıldır, Polis'le araları neden bozuktur, niçin kavga eder ve kavgalarında hangi aletleri kullanırlar, hangi partiye oy verir, hangi siyasi lideri severler, uyuşturucu maddeler ile araları nasıldır, neden argoyu çok kullanılar, "Allah ve Peygamber dendiğinde" ne derler, kendi aralarındaki dayanışmanın boyutları ne düzeydedir, Devlet'e bakışları nasıldır, kendilerine apaçi diyenler hakkında ne düşünürler? Bu ve daha pek çok sorunun cevabını bizzat "apaçiler" ve onlara "apaçi" diyenlerin anlatımlarıyla kitabın sayfaları arasında bulacaksınız.

Türkiye'de gençlik araştırmaları alanında yeni bir sayfa aralayan bu çalışmayı daha iyi anlamak için buyurun "Apaçi Gençlik" ile tanışmaya.
(Tanıtım Bülteninden)
Sultan 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Genç kimdir, apaçi genç kime ve niçin denir, gençlerin kime ve neye ihtiyacı vardır? Giyimleri, yeme içmeleri, insanlarla ilişkileri , bağımlılıkları, sahip oldukları ve olamadıkları, istedikleri, hissettikleri ve daha fazlası. Özellikle ve özellikle Her anne-babanın ve anne-baba adayının, abi ve ablaların, eğitimcilerin mutlaka okuması gereken ve üzerine defalarca düşünmesi gereken bir kitap.

Ayşe Sümeyye Kuz 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aslında hiç bir şey göründüğü gibi değildir toplumda yer alan herkesin bir seyler yüzünden öyledir bunun dile geldiği bir kitap:)

Kitaptan 2 Alıntı

birkul mehmet 
15 Ara 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

..Yani insanlar diğeriyle ilişki kurarken gözlerine perde indirdiler, kendilerine dair beklentileri biricik var olma sebebine dönüştüğü için dışarı bakan göz kayboldu..

Apaçi Gençlik, Ömer Miraç YamanApaçi Gençlik, Ömer Miraç Yaman
birkul mehmet 
15 Ara 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

"biz de ailesine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik
ama hayatla erken seviştik,
her şey üzerimize kaldı"

Apaçi Gençlik, Ömer Miraç YamanApaçi Gençlik, Ömer Miraç Yaman