Askeri Deha Atatürk'ten Hatıralar - 2

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
405 gösterim
Askeri bir dahi olarak bilinen Atatürk, cesur, atak, isabetli kararlar alan ve hiçbir zorluk karşısında yılmayan, son derece kararlı bir askerdi. Onun savaş alanlarındaki davranış ve konuşmaları bu yönlerini anlatmaya yeterdi.

Onun askeri yönlerini ve özellikle de savaş meydanlarındaki cesaretini anlatan binlerce hatıra vardır. Bu hatıraların yeni nesiller tarafından bilinmesi çok önemlidir. Bugün bu topraklar üzerinde hürriyetimizi kazanmış bir şekilde duruyorsak, başta Atatürk olmak üzere o dönemlerde her şeylerini feda eden şehitlere ve gazilere borçluyuz demektir.

Atatürk, savaş meydanlarında her zaman ateş altında dolaşmayı seviyordu. Askerlerin maruz kaldığı her türlü tehlikeyi paylaştığı, etrafında yüzlerce insan öldüğü bilinmektedir. “Askeri Deha” isimli bu kitapta Atatürk’ün savaş ve askerlikle ilgili hatıralarını bir araya getirdik. Maksadımız yeni nesillerin Atatürk gibi bir askeri dâhinin yaşantısına ait incelikleri öğrenmesidir.
Ahmet Yiğit TEKDEMİR 
 08 Haz 23:16 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Atatürk'ün hayatı hakkında derleme bir kitap olmuş. Üzülerek söylemeliyim ki kaliteli bir Atatürk kitabı denemez. Anlatılan bazı hikayelerin kaynakları verilmemiş ve bunların bazıları da tarihçiler tarafından kabul görmeyen, efsanevi hikayeler. Ama okursanız bir şey kaybetmezsiniz, bilgilerinizi tazelemiş olursunuz.