Atatürk Din Düşmanı Değildi

10,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
1.088 gösterim
İstiklal Harbi günlerinde, Sakarya Meydan Muharebelerinin en kritik dönemlerinde, top seslerinin Ankara'dan duyulmaya başlandığı ve Büyük Millet Meclisi'nin Kayseri'ye nakledilmesinin bile düşünüldüğü günlerde, Atatürk, günlük çalışmalarının büyük bir kısmını yürüttüğü ve bugün müze olarak değerlendirilen Ankara Tren İstasyonu'ndaki evde, bir sabah erken kalktığı bir sırada Çavuş Ali Metin'e: "Acele olarak Fevzi Paşa'yı telefonla ara, bul ve hemen buraya gelmesini söyle." diyor.

Ali Metin, Fevzi Paşa'yı telefonla arayıp bulduğunda, Fevzi Paşa da Atatürk'ün yanına gelmek üzere, hemen evden çıkmakta olduğunu söylüyor. Fevzi Paşa, Atatürk'ün yanına girince, Atatürk ona bir kağıt kalem uzatıp: "Bugün gördüğün rüyayı yaz ve bana ver." diyor.
Kendisi de bir kağıt kalem alıp aynı şekilde o gün gördüğü rüyayı, Fevzi Paşa'ya vermek üzere yazmaya başlıyor. Yazma işi bittikten sonra, her iki paşa da karşılıklı olarak yazdıklarını alıp okuyorlar ve okuma işi bittikten sonra birbirlerine bakıp sevinçle gülümsüyorlar. Her ikisinin de yazdıklarını kendi kağıtlarından okuyan Çavuş Ali Metin, her iki kağıtta da şu rüyanın yazılmış olduğunu görüyor: Hz. Peygamber (SAV) Efendimiz, Hacı Bayram-ı Veli'ye diyor ki: "Mustafa'ya söyle, korkmasın, sonunda zafer onların olacak."
Bilindiği gibi, aynı gecede rüyalarında Hz. Peygamber (SAV) Efendimiz, Hacı Bayram-ı Veli'ye bu sözleri söylerken gören o iki muzaffer kumandanın o günkü isimleri, "Mustafa Kemal" ve "Mustafa Fevzi"dir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786055218645
 • Yayınevi:
  Paraf Yayınları
 • Kitabın Türü:
birsel özbellek 
 08 Kas 2015 · Kitabı okudu · 48 günde · 10/10 puan

Kitabı geç bitirebildim. Aslında bir çırpıda okunacak bir kitap.Araştırmadan Atatürk'e din düşmanı iftirasını atanların bu kitabı okumaları gerekmektedir. Umarım bu kitap ATATÜRK'ü daha iyi tanımak isteyenlerce okunur.

Kitaptan 23 Alıntı

Laiklik hep yanlış anlaşıldı
Laiklik, bu bakımdan Türkiye’de yalnız din ile devletin ayrılması demek değildir, özgür düşünceyle de düşünmek demektir.

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali KuzuAtatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu
birsel özbellek 
 25 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Atatürk'ün İslam dinine yaptığı hizmetleri özet olarak şu şekilde sıralayabiliriz:
1- Kur'an'ı, ilk kez Türkçe'ye çevirtti, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. " Ben Müslümanım diyen Türk insanı dinini anlamaya başladı." ( 1927 -İsmail Hakkı İzmirli'nin çevirisi)
2- Kur'an'ın bilimsel tefsirini yaptırdı, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. ( Hak Dini Kur' an Dili ismi ile 1936 yılında Elmalılı Hamdi Yazır)
3- İmam Buharı'nın sağlam hadislerinin çevirisini yaptırdı ve aynı şekilde halka ulaşmasını sağladı. ( 1932 , Ahmet Nazım, Kamil Miras)
4- Arapça okunan ve dinleyenin anlamadığı, hutbe okuma işini Türkçe'ye dönüştürdü. ( 1932)
5- Camilerin din görevlisi ihtiyacını karşılamak için"İmam Hatip Okulları" açtı.

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 93)Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 93)

Başyazı
Atatürk’ü, yaptığı işlerle tanımak güçtür; onu, yaşadığı hayat ve düşündüğü şeylerin maddi ölçülere sığmayan yüksek felsefesi ile tanımalıyız. O, gittikçe farkına varılan derin bir psikolog, fikirleri istediği kalıba döken bir mantıkçı, dünyaya yol gösteren bir terbiyeci ve nihayet filozofların düşündüğü Büyük İnsan Modeli’dir!

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali KuzuAtatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu

Osmanlı Devleti döneminde, dinin devlet işlerine karıştırılmasıyla ortaya çıkan olumsuz sonuçları yansıtan belgeler devlet arşivlerindedir

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali KuzuAtatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu

" beni türk hekimlerine emanet ediniz" deme sebebi bence
Atatürk’ü de Masonların öldürttüğü kesin… Bunlar hep konuşuluyor, zaman zaman medyaya da yansıyor. Çünkü Atatürk’te bir siroz hastalığı çıkıyor ve bir gecede ölüyor...

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali KuzuAtatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu

“Çocukluğuma dair ilk hatırladığım şey, mektebe gitme meselesine dairdir. Bundan dolayı annemle babam arasında şiddetli bir mücadele vardı. Annem, ilahilerle mektebe başlamamı ve mahalle mektebine gitmemi istiyordu.
Babam, o zaman yeni açılan, Şemsi Efendi Mektebi’ne devam etmem ve yeni usul üzerine okumama taraftardı. Nihayet babam işi mahirane bir suretle halletti. Evvela mutat merasimle mahalle mektebine başladım.
Bu suretle annemin gönlü yapılmış oldu. Birkaç gün sonra da mahalle mektebinden çıktım. Şemsi Efendi Mektebi’ne kaydedildim. Az zaman sonra babam vefat etti…”

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali KuzuAtatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu

Bu adam yasıyor mu acaba?merak ettim
Lütfen, “Atatürk’ten, milli devletten, Lozan’dan vazgeçin” diyen ve “Şehitlik ve gazilik kavramları kaldırılsın” diyenler ile “Türkiye mozaiktir, millet değil, halklardır” diyenlere dikkatle bakınız… Pek çoğunun yüksek dereceli Masonlar olduğunu göreceksiniz!..

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali KuzuAtatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu
Mathmazel 
 29 Tem 03:08 · Kitabı okuyor

Allah bilir ve sorar hesabını
Mason locaları, 1948 yılında, “İnönü’nün emri ve Celal Bayar’ın desteği ile” tekrar faaliyete geçtiler. Halkevlerine devredilen mallarını da geri aldılar...

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali KuzuAtatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu

Masonlar, kendilerini lağveden Atatürk’ten intikam alıyorlar. Atatürk’ü manen de yok etmek için çalışıyorlar.

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali KuzuAtatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu
3 /