Atatürk Din Düşmanı Değildi

10,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
1.060 gösterim
İstiklal Harbi günlerinde, Sakarya Meydan Muharebelerinin en kritik dönemlerinde, top seslerinin Ankara'dan duyulmaya başlandığı ve Büyük Millet Meclisi'nin Kayseri'ye nakledilmesinin bile düşünüldüğü günlerde, Atatürk, günlük çalışmalarının büyük bir kısmını yürüttüğü ve bugün müze olarak değerlendirilen Ankara Tren İstasyonu'ndaki evde, bir sabah erken kalktığı bir sırada Çavuş Ali Metin'e: "Acele olarak Fevzi Paşa'yı telefonla ara, bul ve hemen buraya gelmesini söyle." diyor.

Ali Metin, Fevzi Paşa'yı telefonla arayıp bulduğunda, Fevzi Paşa da Atatürk'ün yanına gelmek üzere, hemen evden çıkmakta olduğunu söylüyor. Fevzi Paşa, Atatürk'ün yanına girince, Atatürk ona bir kağıt kalem uzatıp: "Bugün gördüğün rüyayı yaz ve bana ver." diyor.
Kendisi de bir kağıt kalem alıp aynı şekilde o gün gördüğü rüyayı, Fevzi Paşa'ya vermek üzere yazmaya başlıyor. Yazma işi bittikten sonra, her iki paşa da karşılıklı olarak yazdıklarını alıp okuyorlar ve okuma işi bittikten sonra birbirlerine bakıp sevinçle gülümsüyorlar. Her ikisinin de yazdıklarını kendi kağıtlarından okuyan Çavuş Ali Metin, her iki kağıtta da şu rüyanın yazılmış olduğunu görüyor: Hz. Peygamber (SAV) Efendimiz, Hacı Bayram-ı Veli'ye diyor ki: "Mustafa'ya söyle, korkmasın, sonunda zafer onların olacak."
Bilindiği gibi, aynı gecede rüyalarında Hz. Peygamber (SAV) Efendimiz, Hacı Bayram-ı Veli'ye bu sözleri söylerken gören o iki muzaffer kumandanın o günkü isimleri, "Mustafa Kemal" ve "Mustafa Fevzi"dir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786055218645
 • Yayınevi:
  Paraf Yayınları
 • Kitabın Türü:
birsel özbellek 
 08 Kas 2015 · Kitabı okudu · 48 günde · 10/10 puan

Kitabı geç bitirebildim. Aslında bir çırpıda okunacak bir kitap.Araştırmadan Atatürk'e din düşmanı iftirasını atanların bu kitabı okumaları gerekmektedir. Umarım bu kitap ATATÜRK'ü daha iyi tanımak isteyenlerce okunur.

Kitaptan 7 Alıntı

birsel özbellek 
 25 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Atatürk'ün İslam dinine yaptığı hizmetleri özet olarak şu şekilde sıralayabiliriz:
1- Kur'an'ı, ilk kez Türkçe'ye çevirtti, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. " Ben Müslümanım diyen Türk insanı dinini anlamaya başladı." ( 1927 -İsmail Hakkı İzmirli'nin çevirisi)
2- Kur'an'ın bilimsel tefsirini yaptırdı, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. ( Hak Dini Kur' an Dili ismi ile 1936 yılında Elmalılı Hamdi Yazır)
3- İmam Buharı'nın sağlam hadislerinin çevirisini yaptırdı ve aynı şekilde halka ulaşmasını sağladı. ( 1932 , Ahmet Nazım, Kamil Miras)
4- Arapça okunan ve dinleyenin anlamadığı, hutbe okuma işini Türkçe'ye dönüştürdü. ( 1932)
5- Camilerin din görevlisi ihtiyacını karşılamak için"İmam Hatip Okulları" açtı.

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 93)Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 93)
birsel özbellek 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bizi yanlış yola sevk eden habisler, bilirsiniz ki büyük ölçüde din perdesine bürünmüşler, saf ve nezih halkımızı hep şeriat sözleriyle aldatagelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz. Görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, harap eden fenalıklar hep din kisvesi altındaki küfür ve melanetten gelmiştir. Onlar her türlü hareketi dinle karıştırdılar."
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 77)Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 77)
birsel özbellek 
 19 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Makbule, bir gün Mustafa Kemal'e: "Yörük ne demektir?" diye sordu.
Mustafa Kemal, gülerek; "Yürüyen Türk demektir." cevabını verdi.

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 19 - paraf yayınevi)Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 19 - paraf yayınevi)
birsel özbellek 
 24 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Tanrı ile kulun arasına girilmez." atasözümüz, laikliğin Türk ruhundaki özlülüğünü ve köklülüğünü ne güzel belirtmektedir.

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 64)Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 64)
birsel özbellek 
 24 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Laik olmayan bir devlet, demokrat olamaz. Çünkü demokrasinin ilk şartı, fikir ve vicdan hürriyetidir.

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 64)Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 64)
birsel özbellek 
 20 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Her ikisinin de yazdıklarını kendi kağıtların dan okuyan Çavuş Ali Metin, her iki kağıtta da şu rüyanın yazılmış olduğunu görüyor :
Hz.Peygamber ( SAV )Efendimiz, Hacı Bayram- ı Veli' ye diyor ki:
"Mustafa'ya söyle, korkmasın sonunda zafer onların olacak."
Bilindiği gibi, aynı gecede rüyalarında Hz.Peygamber Efendimiz(SAV),
Hacı Bayram-ı Veli'ye bu sözleri söylerken gören o iki muzaffer kumandanın o günkü isimleri, "Mustafa Kemal" ve "Mustafa Fevzi'dir".

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 44)Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 44)
birsel özbellek 
 20 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

O bu mitingin, bu kutsal yolculuğun, Kurtuluş mücadelesinin Muhakkak bir din aliminin halka hitap ederek, Kur'an ı Kerim okunarak ve tekbirlerle, ilahilerle başlamasını istiyordu. (Atatürk'e dinsiz diyenlere arz edilir)

Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 40 - paraf yayınevi)Atatürk Din Düşmanı Değildi, Ali Kuzu (Sayfa 40 - paraf yayınevi)