Önce Soru Sorarlar Sonra Ham İnsanı Koparırlar Dilinden

5,2/10  (5 Oy) · 
27 okunma  · 
1 beğeni  · 
796 gösterim
Eskiden bir türkü vardı:rnrn"Ham meyvayı kopardılar dalından Beni ayırdılar nazlı yarimden " diyordu.rnrnBen bu türküyü kendimce yorumladım. Ve dedim ki.rnrnHam insanı koparırlar dininden. Sonra ayırırlar kendi özünden.rnrnNitekim dininden koparılan binlerce insan aslında aynı türküyü söylemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  1993
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9756717240
 • Yayınevi:
  Mektup Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

süphiye ovalı 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

....Tebliğ metodunda kişi bilinçli olursa karşısındaki kişinin durumuna göre konuşur veya susar.
....Efendimiz (s.a.v.) yersiz tartışmayı yasaklamıştır.Tartışma ile emri bilmaruf apayrı birer konu. Tartışmadan pek netice alınamıyor. Dolayısı ile ilim yersiz zamanda aktarılıyor.
...Şahsen ben fazla aksi olduğumdan kendimi çoğu kez zabtedemiyorum. Ama şu bir kaç yıl içinde epeyce mesafe katettiğimde bir gerçek. Bunu da İslam'ın ilmine borçluyum. Neyi İslama borçlu değiliz. O da ayrı bir konu.
Tabi şu gerçeği karıştırmayalım.Adam dinine hakaret edecek, dinde olmayan bir şeyi var gibi gösterecek, sen de susacaksın. Olmaz öyle şey! O kişiye gereken cevap verilmelidir.Fakat İslam ahlakına uygun olarak verilmelidir.

Önce Soru Sorarlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 29)Önce Soru Sorarlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 29)
süphiye ovalı 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Ben, bilhassa tartışmalar konusunda çok hata yaptım.İslamın ulubuyla tartışmayı çok geç öğrendim.

Önce Soru Sorarlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 27)Önce Soru Sorarlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 27)
süphiye ovalı 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bu davada çalışanlar bilsinler ki, ömürlerinin bir yarısı İslam düşmanları, diğer yarısı da ifratçı, taasupta haddi aşmış müslümanlar tarafından yıpranacaktır.

Önce Soru Sorarlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 15)Önce Soru Sorarlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 15)
süphiye ovalı 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Hayalimde şöyle düşünürüm. Bir gün benim mezarım da tenha bir yerde kimsesiz kalacak. Gece yarısı tanımadığım mezarlar arasında yapayalnız kalacağım. Gündüz girmeye ürperdiğim mezarlıkta gece yalnız yatacağım. Aman Allah'ım!.. Ne müthiş bir olay!.. Gece de mi? Gündüz de mi? Bedenim çürüdü mü? Çürümedi mi? Anlayamayacağım. Allah'ın razı olduğu amelleri yapmalıyım ki... Ruhum huzur bulsun. Allah celle amellerimden razı olmalı. O halde ihlaslı olmak, Allah'tan başka ilah tanımamak, ilahlık iddia eden keferelere rest çekmek, sünnete sarılıp ibadetlere de çok önem vermek lazım...

Önce Soru Sorarlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 14)Önce Soru Sorarlar, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 14)