Atlas- Sayı 314 (Mayıs 2019)

·
Okunma
·
Beğeni
·
79
Gösterim
Adı:
Atlas- Sayı 314
Alt başlık:
Mayıs 2019
Baskı tarihi:
1 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9771300590003
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi Yayıncılık
116 syf.
·1 günde
Atlas’ın bu sayısında da ilgi çekici konular bulunuyor.

Sualtı kamerasıyla hem deniz, hem de göllerde dalış yapan uzman fotoğrafçı Ali Ethem Keskin, Antalya’nın Kekova kıyılarının açıklarında Türkiye karasularında bulunan en derin sualtı mağarasının keşfinin öyküsünü anlatıyor bu sayıda.

Güney Ege’de kıyıları tatilciler için son yıllarda neredeyse her koyu keşfedilmiş sayılan bir bölge olan Bozburun Yarımadası gezginler içinse hâlâ pek de bilinmeyen köyler, gelenekler ve muhteşem bir coğrafya vaat ediyor. Tevfik Taş ve Tolga İldun’dan oluşan Atlas ekibi, tatil hareketliliğinin daha başlamadığı ilkbahar ortasında, Bozburun Yarımadası’nı, liman liman, köy köy dolaştılar. Arıcılar, Yörük düğünleri, gulet ustaları, dağlar, ormanlar, türbeler, manastırlar, antik şehirler derken tekrar tekrar keşfedilmeyi bekleyen bir Bozburun yazıda anlatılıyor.

Bu sayının ilginç konularından biri de Mentawai’ler… Endonezya’nın Siberut Adası’nda doğada, her şeyin ruhunun olduğuna inanan ve yüzyıllardır değiştirmedikleri sade yaşamlarıyla ormanlarda hayatlarını sürdüren bu avcı toplayıcı halkın hikâyesini Fatoş Kalınkaya hazırlamış.

Serkant Hekimci, Türkiye’nin doğudaki komşusu Ermenistan’ın başşehri Erivan’a gitti ve Ermeni kültürünün Urartulardan kalma tarihini ve günümüzdeki şehir yaşantısını aktarıyor.

Samsun’un Bafra sahilinde 140 yıllık bir deniz feneri görev yapıyor. 1880 yılında Fransızların inşa ettiği Bafra Feneri metal konstrüksiyonundan emektar fenerci ailesine, tam 100 yıl önce Kızılırmak ağzından taşınmasına kadar pek çok hikâyeyi tarihinde barındırıyor.


KOZMONOT Dünyanın en uzun tuz mağarası! 6

PANORAMA Atlas Tarih’ten özel sayı 12

ATLAS RAPORU İlkyardım hattı 28

UZAY ATLASI Güneş’in 6.5 milyar katı 30

KIRPEREST Ucuzdur vardır illeti... 36

ÇEVREN Venüs’te yaşamak 38

GEZGİNCE Sofraların kardeşliği 40

BOZBURUN YARIMADASI / MUĞLA Sihirli koylar 42
Mavi, turkuaz, yeşim ve daha nice renk… Sihirli koyların koleksiyoncusudur o … Kimi Daraçya bildi adını, kimi Karya Kersonesos´u, Rodos Peraia´sı, ya da Trakheia... Muğla Marmaris’e bağlı Bozburun Yarımadası yazları Mavi Yolculukların en seçkin duraklarıyla biliniyor.

MENTAWAI’LER / ENDONEZYA Yağmur ormanının bekçileri 62
Endonezya’nın Siberut Adası doğada her şeyin ruhunun olduğuna inanan, vücutlarını dövmelerle süsleyip dişlerini sivrilten Mentawai halkına ev sahipliği yapıyor.

GÖKHAN TÜRE MAĞARASI - ANTALYA Akdeniz’de derin keşif 72
Antalya’nın Kekova kıyılarının açıklarında, Akdeniz’in diplerine uzanan bir sırtta şimdiye kadar Türkiye karasularında bulunan en derin sualtı mağarası gizleniyor.

ERİVAN / ERMENİSTAN Yakın komşu 88
Bütün dokusu modern zamanlarda planlanıp inşa edilen Erivan, hem Ermeni kültürünün Urartu’dan kalma tarihini, hem de bugününü yansıtıyor.

BAFRA FENERI / SAMSUN Karadeniz’i aydınlatan fener 104
Kızılırmak’ın Karadeniz’le buluştuğu noktada yükselen Bafra Feneri 139 yıldır gemilere yol gösteriyor ve ona bir asırdır aynı aile bekçilik yapıyor.

HAFTA SONU
Celil Boğazı / Konya 112
Yıllar önce buradaki süngercilerle konuşmaya gelen Yaşar Kemal, yarımadanın günümüzde yaygın bilinen adının nedenlerini daha yazının girişinde söylüyor:
“Bozburun, Türkiye’de biricik süngerci köyüdür. Ege Denizi kıyılarının başka yerleri gibi verimli toprakları olan bir yer değildir. Kayalıktır. Bozburun diye iyi ad takmışlar. Yakışmış.”

Lakin Yaşar Kemal ustadan yüzyıllar önce buraya “Trakheia/taşlık-kayalık” denmiş.
Sihirli koylar

Mavi, turkuaz, yeşim ve daha nice renk… Sihirli koyların koleksiyoncusudur o … Kimi Daraçya bildi adını, kimi Karya Kersonesos´u, Rodos Peraia´sı ya da Trakheia... Muğla Marmaris’e bağlı Bozburun Yarımadası yazları Mavi Yolculukların en seçkin duraklarıyla biliniyor. Kendi kendine kalıyor diğer zamanlarda yerel halk. Akdeniz’in en az bozulmuş doğasını, ormanların barındıran bu coğrafyanın baharında dolaştık.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atlas- Sayı 314
Alt başlık:
Mayıs 2019
Baskı tarihi:
1 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9771300590003
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • BayC
  • engin divir
  • İbrahim Demiröz
  • Utku Umut Ertürk
  • bali
  • Gülsüm Doğrayıcı
  • Nazmi Kural
  • Gökhan Çakar
  • Eyüp Akça
  • 1000Kitap OkumA GüNLüğüm¯\_(ツ)_/¯,️

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (1)
9
%20 (1)
8
%40 (2)
7
%0
6
%20 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0