Yaşamı ve Eserleri

Bach

Aydın Büke

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
486 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Kendimce bir piramit oluşturdum ben, Bach’ın en tepede olduğu ve onun altına gelecek isimlerin Beethoven, Mozart, Brahms, Vivaldi.. şeklinde yerleştirildiği. Bach bana göre en üretken besteci olmanın yanında çeşitli türlerde en başarılı eserleri verendir. Kitapta hayatı çok iyi işlenmiş, en önemli eserleri detaylı anlatılmış. Kitabın sonunda Bach’ın soyağacının yer alması, tüm eserlerinin listesi yazılması hatta o dönemdeki para birimlerinin günümüzdeki tekabül ettiği miktarlarının bulunması beni çok memnun etti. Aydın Büke’nin bu kitabı hazırlarken nasıl emek verdiğini okurken anlıyorsunuz. Kendisine bize böyle bir eser kazandırdığı için minnettarım.
Bach
BachAydın Büke · Kabalcı Yayınevi · 200550 okunma
Reklam
456 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
Klasik müzik dünyasında en büyük olarak kabul edilen besteciler 'Üç B' ile formüle edilir. Açılımı ise Bach, Beethoven ve Brahms'tır. Bu üçlünün içinde de Bach hep bir numaradır. Klasik müzikte en çok esere sahip olan besteci de yine odur. Birçok klasik müzik formunu da o başlatmıştır. Bach öyle bir aileden geliyor ki, müziğin genetik olduğu tezini hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde doğruluyor adeta. Bütün ailesi, çocukları dahil müzikçi. Yaşamı güçlüklerle geçmiş. Bu kadar çok eser bestelemesini hayatını okuyunca anlayabiliyorsunuz. Geçinebilmek için sürekli kilisede çalışmış. Her pazar ayini için yeni bir eser bestelemesi gerekiyormuş. O da her hafta bir beste yapmış ayinde seslendirilmek üzere. Bestelerinin tamamının bu şekilde yapıldığı ve dini temalı olduğunu göstermiyor tabii. Yaşamı ve Yapıtları kitabını okuduğunuzda eserlerini bir başka kulakla, bilerek dinleyeceğinize emin olabilirsiniz.
Bach
BachAydın Büke · Can Yayınları · 201750 okunma
456 syf.
6/10 puan verdi
·
25 saatte okudu
İmreniyorum
Bir aile düşünün müzikal donanıma sahip,yetenekli,kraliyet ve halk tarafından benimsenmiş yardımlarda bulunulmuş, insan daha ne isterki. Ütüpya gibi bir yaşam...
Bach
BachAydın Büke · Can Yayınları · 201750 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.